ALBINA
26.11.09,13:29
Prosím o radu:
Naša učiteľka dostala výnimku zo vzdelania v apríli 2002 , vtedy učila na 1.stupni ZŠ. Teraz učí na 2.stupni ZŠ , platí jej tá výnimka? Môže zostať ako nekvalifikovaná učiteľka na škole?
Má ukončené stredoškolské vzdelanie - vychovávateľ.
Ďakujem.
Sabadka
26.11.09,12:52
Prosím o radu:
Naša učiteľka dostala výnimku zo vzdelania v apríli 2002 , vtedy učila na 1.stupni ZŠ. Teraz učí na 2.stupni ZŠ , platí jej tá výnimka? Môže zostať ako nekvalifikovaná učiteľka na škole?
Má ukončené stredoškolské vzdelanie - vychovávateľ.
Ďakujem.

Zo stredoškolským vzdelaním už by učiť dávno nemala. Teraz ju nemáš podľa čoho zaradiť, pretože v kategórii učiteľ - nekvalifikovaný je síce 9 PT ale musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa to znamená, že má síce vysokú školu ale nie pedagogického smeru. Mala si ju pred 1.11.2009 buď prepustiť alebo preradiť do výchovy. Podľa nového zákona ju v kategórii učiteľ nemáš kam zaradiť.
legolas
29.11.09,08:57
Zo stredoškolským vzdelaním už by učiť dávno nemala. Teraz ju nemáš podľa čoho zaradiť, pretože v kategórii učiteľ - nekvalifikovaný je síce 9 PT ale musí mať vysokoškolské vzdelanie II. stupňa to znamená, že má síce vysokú školu ale nie pedagogického smeru. Mala si ju pred 1.11.2009 buď prepustiť alebo preradiť do výchovy. Podľa nového zákona ju v kategórii učiteľ nemáš kam zaradiť.

..tak počkaj, výnimky sú dokonca boli predlžené až do roku 2013 s tým, že toto štúdium má nekvalifikovaný učiteľ započať myslím v roku 2007 no a pravda ho aj ukončiť, beriem to z pohľadu toho, že doteraz to bolo ukončiť do roku 2010

... dotyčný pracovník sa nemusí preukazovať či začal študovať, alebo nie, pretože ta výnimka zo zákona stále platí. Príklad: čo ak študuje nezávisle na škole , alebo aj ak neštuduje tak v roku 2013 jednoducho odíde zo školy s tým, že nezapočal štúdium. Je to po právnej stránke správne.
Sabadka
30.11.09,05:55
..tak počkaj, výnimky sú dokonca boli predlžené až do roku 2013 s tým, že toto štúdium má nekvalifikovaný učiteľ započať myslím v roku 2007 no a pravda ho aj ukončiť, beriem to z pohľadu toho, že doteraz to bolo ukončiť do roku 2010

... dotyčný pracovník sa nemusí preukazovať či začal študovať, alebo nie, pretože ta výnimka zo zákona stále platí. Príklad: čo ak študuje nezávisle na škole , alebo aj ak neštuduje tak v roku 2013 jednoducho odíde zo školy s tým, že nezapočal štúdium. Je to po právnej stránke správne.

Lenže do tej doby ju musíš niekam zaradiť. A kde? do 9 PT ju dať nemôžeš pretože nemá VŠ II. stupňa, 8 PT pre kategóriu učiteľ neexistuje, tak podľa čoho ju zaradíš? V zákonoch 317/2009, 437/2009 nenájdeš nič na základe čoho by si zaradil zamestnanca so stredoškolským vzdelaním ako učiteľa. Už podľa vyhlášky 41/1996 mohol učiť len učiteľ s vysokoškolským vzdelaním. Výnimky udelené v 2001 síce zostali zachované to máš pravdu, ale od 2001 mala x možností si vzdelanie doplniť.
Sabadka
30.11.09,12:37
..tak počkaj, výnimky sú dokonca boli predlžené až do roku 2013 s tým, že toto štúdium má nekvalifikovaný učiteľ započať myslím v roku 2007 no a pravda ho aj ukončiť, beriem to z pohľadu toho, že doteraz to bolo ukončiť do roku 2010

... dotyčný pracovník sa nemusí preukazovať či začal študovať, alebo nie, pretože ta výnimka zo zákona stále platí. Príklad: čo ak študuje nezávisle na škole , alebo aj ak neštuduje tak v roku 2013 jednoducho odíde zo školy s tým, že nezapočal štúdium. Je to po právnej stránke správne.

Odpoveď na tvoj odkaz.

Ja som sa ani doteraz nehádala;), ja s tebou diskutujem a v tom je rozdiel. Ja viem že výnimky zo vzdelania ostali zachované. Ja som ťa aj v príspevku nižšie a aj v niektorom zo starších príspevkov, slušne poprosila, aby si svoje tvrdenie podložil konkrétnym paragrafom a zákonom. Môže sa stať, že som nejaký § prehliadla, alebo si ho nevyložila správne, preto som sa ťa pýtala ako správne podľa zákona 317/2009 a 437/2009 zaradiť a určiť karierový stupeň učiteľovi, ktorý má len stredoškolské vzdelanie. Nič viac, nič, menej. :)
ala99
10.12.09,07:19
Ja mám ten istý problém. Pani učiteľka ma len stredoškolské vzdelanie,učí asi 20 rokov, dostala v roku 2003 výnimku zo vzdelania, teraz zastupuje riaditeľku, v septembri nastúpil kvalifikovaný učiteľ, a keďže ona vykonáva teraz riaditeľku, zaradilu ju do 10. platovej triedy. A čo po 1.11.2009? V akej platovej triede bude, ked je nekvalifikovaná, ale má výnimku. Volali sme na kraj, máme ju brať ako nekvalifikovanú VŠ.KEDžE Má VýNIMNKU zo vzdelania je v 9. platovej triede, ale teraz dorovnávať jej plat na úroven 10. plat triedy, kedže pred 1.11. 2009 ho taký mala?A čo s jej odchodom za školských služieb? Musí odísť v júni 2010 alebo jej výnimka platí až do dôchodku? Kde nájdem niečo o tom, že si mala doplniť vzdelanie? Dakujem, Ala
Sabadka
10.12.09,17:06
Ja mám ten istý problém. Pani učiteľka ma len stredoškolské vzdelanie,učí asi 20 rokov, dostala v roku 2003 výnimku zo vzdelania, teraz zastupuje riaditeľku, v septembri nastúpil kvalifikovaný učiteľ, a keďže ona vykonáva teraz riaditeľku, zaradilu ju do 10. platovej triedy. A čo po 1.11.2009? V akej platovej triede bude, ked je nekvalifikovaná, ale má výnimku. Volali sme na kraj, máme ju brať ako nekvalifikovanú VŠ.KEDžE Má VýNIMNKU zo vzdelania je v 9. platovej triede, ale teraz dorovnávať jej plat na úroven 10. plat triedy, kedže pred 1.11. 2009 ho taký mala?A čo s jej odchodom za školských služieb? Musí odísť v júni 2010 alebo jej výnimka platí až do dôchodku? Kde nájdem niečo o tom, že si mala doplniť vzdelanie? Dakujem, Ala

Tak poďme za radom, mala výnimku zo vzdelania a učí ešte so strednou školou, zaradíš ju tak ako ti povedali do 9PT ako nekvalifikovanú s doplatkom platu do výšky ako mala pre 1.11.2009. V zákone 317/2009 v § 61 ods. 3 máš dátum 31.12.2013 a do tohto dátumu si musí doplniť vzdelanie každý jeden učiteľ, ( toto som počula na vlastné uši z úst ministra školstva, ak trepal on tak teraz trepem aj ja:). Na výkon funkcie riaditeľa sú tiež stanovené kritériá. Ona teraz len zastupuje riaditeľa na čas,kým neprebehne výberové konanie? Riaditeľ školy musí spĺňať určité kvalifikačné predpoklady, VŠ II. stupňa, I. kvalifikačná skúška, a samozrejme musí prejsť výberovým konaním.
A ešte k tej výnimke. Podmienkou pre udelenie výnimky v roku 2003 bolo vek 46 rokov a viac a prax 11 rokov a viac.
alaya1
10.12.09,20:45
Takze ti, co maju vynimku z 2003 za vek a prax si tiez musia urobit VS?? Tak to som na par pripadov strasne zvedava.Ako to uhraju do autu.
ala99
11.12.09,13:28
Dobrý deň, zatiaľ dakujem, ale §61ods.2 hovorí o tom , že výnimky ostávajú zachované po celý čas vykonávania rovnakej alebo podobnej činnosti, a ona ju mala udelenú v roku 2003 a vtedy mala viac ako 46 rokv a viac ako 15 rokov . Znamená to teda, že môže ostať učiť do dochodku. Aj v prechodných ustanoveniach 553/2003 z.z. §30 v odseku 2 hovorí, že takýto zamestnanec má výnimku nadalej zachovanú.
A ešte ku vychovávateľkám, na základe ktorého paragrafu sa vlastne preradujú z 9. pl. tr. do 8. pl. tr.? Ved tiež majú výnimku
z kvalifik. predpokladu.
dík, Ala
Sabadka
11.12.09,13:44
Dobrý deň, zatiaľ dakujem, ale §61ods.2 hovorí o tom , že výnimky ostávajú zachované po celý čas vykonávania rovnakej alebo podobnej činnosti, a ona ju mala udelenú v roku 2003 a vtedy mala viac ako 46 rokv a viac ako 15 rokov . Znamená to teda, že môže ostať učiť do dochodku. Aj v prechodných ustanoveniach 553/2003 z.z. §30 v odseku 2 hovorí, že takýto zamestnanec má výnimku nadalej zachovanú.
A ešte ku vychovávateľkám, na základe ktorého paragrafu sa vlastne preradujú z 9. pl. tr. do 8. pl. tr.? Ved tiež majú výnimku
z kvalifik. predpokladu.
dík, Ala

Vychovávateľky sa nepreraďujú na základe žiadneho §, oni sa zaraďujú podľa získaného vzdelania v zmysle zákona 317/2009 a vyhlášky 437/2009. Podľa starých predpisov boli zaradené podľa nimi vykonávanej najnáročnejšej práce do 9PT, nemali výnimku zo vzdelania, už si to nepleťte, a zaraďovanie podľa starých predpisov bolo zrušené zákonom 317/2009.
Sabadka
11.12.09,15:24
A teraz k tým výnimkám, pretože sa ťahajú už pekných pár rokov a v novších zákonoch je vždy napísané, že "výnimka zo vzdelania zostáva zachovaná", aby sme tú výnimku pochopili, že čo to vlastne je tak sa musí vrátiť úplne na začiatok, prečo bola a komu bola výnimka daná. Skúsim to na príklade formou príbehu, dúfam že sa mi to podarí;)

Na "prapočiatku" bol učiteľ, ktorý nemal vysokoškolské vzdelanie, naši zákonodarcovia v roku 1996 prišli s novou vyhláškou, kde kvalifikačné predpoklady pre výkon činnosti učiteľa rozdelili do skupín. Učiteľ MŠ, učiteľ ZŠ a tď, u učiteľa MŠ určili len stredoškolské vzdelanie, ale u ostatných už požadovali vysokoškolské vzdelanie a odmeňovanie pedagogických zamestnancov podmienili aj získaným vzdelaním. Nie všetci učitelia základných škôl však tieto kvalifikačné predpoklady spĺňali, aby tí učitelia, ktorý nespĺňali požiadavku vysokoškolského vzdelania neboli ukrátení na mzde dostali výnimku zo vzdelania a mohli byť zaradení do tej istej platovej triedy ako ich kolegovia z vysokou školou. Rokmi sa zaraďovanie učiteľov do platových tried stále obmieňalo,pribúdali nároky na kvalifikovanosť učiteľov, ale výnimky stále platili, ale vždy v tom rozsahu, že aj keď dotyčný učiteľ si ešte stále nedoplnil vš vzdelanie vždy mohol byť zaradený, do platovej triedy ako jeho kolega z vš. Až raz v roku 2009 sa zrodil zákon 317/2009, kde rozdelenie platových tried pre učiteľa podmienili jeho získaným vzdelaním, a to nielen z hľadiska získania vš vzdelania ale aj v jeho ďalšom vzdelávaní a dopĺňaní si kvalifikácie. Tak nám vzniklo,( hovorme tomu šuflíky) 5 šuflíkov.
1. VŠ II. stupňa - nekvalifikovaný -9pt
2. VŠ II. stupňa - začínajúci- 9Pt
3. VŠ II. stupňa - samostatný-10Pt
4. VŠ II. stupňa - s I. atestáciou-11pt
5. VŠ II. stupňa - s II. atestáciou-12pt
A teraz sa vráťme k nášmu učiteľovi so stredoškolským vzdelaním a k jeho výnimke. Aj zákon 317/2009 § 61 ods. 2 hovorí, že výnimka zostáva zachovaná, teda na tohto nášho učiteľa sa pozeráme ako na učiteľa s vysokoškolským vzdelaním, zachováme mu tú prapôvodnú výnimku a zaradíme ho do platovej triedy ako keby mal vysokoškolské vzdelanie, pretože plat dostávať musí ale nemôže byť samozrejme zaradený do ktorej koľvek platovej triedy, preto je zaradený do toho najnižšieho šuflíka a to je nekvalifikovaný učiteľ. Teda § 61 ods. 2 pre neho platí pri zaradení do platovej triedy, ale teraz od 1.11.2009 sa na neho vzťahuje už aj § 61 ods.3, a to že si svoje kvalifikačné predpoklady musí doplniť do 31.12.2013, ak si ich doplní posunie sa do 3 šuflíka - kvalifikovaný samostatný učiteľ. Ak si kvalifikačné požiadavky do daného dátumu nedoplní bude sa považovať za osobu, ktorá nespĺňa kvalifikačné požiadavky na výkon činnosti pedagogického zamestnanca podľa zákona 317/2009. Ale to sú ešte 3 celé roky a všetko sa môže zmeniť.

Takže v skratke:
Pozriem sa vidím učiteľa so strednou školou a udelenou výnimkou, pozriem sa lepšie a čo nevídím, vidím nekvalifikovaného učiteľa s akože vysokoškolským vzdelaním stáť na štartovacej čiare a na cieľovej tabuľke je napísaný dátum 31.12.2013.
V tomto príbehu som porozprávala príbeh učiteľa, ktorý tú výnimku v roku 2002 dostal. Od roku 1.4.2009 by sa teda už nemal uzatvárať pracovný pomer s osobou, ktorá nespĺňala kvalifikačné požiadavky na výkon činnosti učiteľa podľa vyhlášky č. 41/1996 o odbornej spôsobilosti pedagogických zamestnancov.

A čo sa týka zaraďovania vychovávateľov do 9pt v minulosti a ich terajšieho zaradenia do 8 PT:
Keď nadobudol účinnosť zákon 553/2003 vychovávatelia boli zaradení do 9pt podľa § 5 ods.11, lenže zákon č. 317/2009 ten pôvodný § 5 ods. 11 doplnil .... toto neplatí pre pedagogického zam., odborného zam. a vedúceho ped.. zam. , ktorí sa do platovej triedy zaraďujú podľa dosiahnutého kariérového stupňa podľa osobitného predpisu a tým osobitným predpisom je práve zákon 317/2009.
Takže učiteľky MŠ, vychovávateľky ŠKD, ktoré boli zaradené v 9 PT v zmysle zákona 553/2003 § 5 ods. 11 sú zaradené aj naďalej v zmysle citovaného zákona, len ako sa ľudovo hovorí, počas hry sa zmenili pravidlá.:mee:

Dúfam, že som nikoho neurazila, ani nikoho nenudila, ale viem že suché znenia § nám nikdy nič nedajú a najlepšie sa to vysvetľuje na nejakom príbehu, teda aspoň ja mám, takú skúsenosť a mala som to šťastie, že som poznala človeka, ktorý mi vysvetlil, že pri čítaní zákonov mám vždy za tie § dosadiť nejakých konkrétnych ľudí s konkrétnym príbehom a ľahšie pochopím o čom to je. :)
ala99
14.12.09,08:33
Dobrý deň, ale ja tu mám pred sebou udelenú výnimku z roku 2001 a tam sa píše,,dňom 1.1.2002 Vám udeľujem výnimku z vysokoškolského vzdelania" a nový zákon 317 hovorí o tom , že výnimky zostávajú zachované, potom , prečo ju preradujem do 8. platovej triedy?Kedže má výnimku, tá jej nadalej platí, ako keby mala vys. školu, tak v 9. plat. tr. môže zostať. Ide o učiteľku MŠ SO SREDNOU PED. šKOLOU. dAKUJEM.
Sabadka
14.12.09,12:35
Dobrý deň, ale ja tu mám pred sebou udelenú výnimku z roku 2001 a tam sa píše,,dňom 1.1.2002 Vám udeľujem výnimku z vysokoškolského vzdelania" a nový zákon 317 hovorí o tom , že výnimky zostávajú zachované, potom , prečo ju preradujem do 8. platovej triedy?Kedže má výnimku, tá jej nadalej platí, ako keby mala vys. školu, tak v 9. plat. tr. môže zostať. Ide o učiteľku MŠ SO SREDNOU PED. šKOLOU. dAKUJEM.

Nechápem prečo táto učiteľka dostala v roku 2001 výnimku? Pedgogické vzdelanie má, na učiteľku MŠ nebolo potrebné vysokoškolské vzdelanie. Tak ako som písala v príspevku vyššie, oni v zmysle vtedy platnej legislatívy zaradené podľa vykonávanej najnáročnejšej činnosti, teraz ich už zaraďuješ do karierového stupňa podľa získaného vzdelania, má len stredoškolské vzdelanie,takže ju podľa terajšej legislatívy zaraďuješ do 8PT.
ala99
14.12.09,13:05
Dakujem, ja to chápem, ale tie materáčky mi tu mávajú tým papierom a ešte sú rozhorčené, že im bolo odpočítaných 5 rokov praxe, a že si urobili to funkčné aje im nanič, kedže nemajú pod sebou nikoho alebo len 1 učiteľku, takže nemajú ani príplatok za riadenie.
Sabadka
14.12.09,13:20
Dakujem, ja to chápem, ale tie materáčky mi tu mávajú tým papierom a ešte sú rozhorčené, že im bolo odpočítaných 5 rokov praxe, a že si urobili to funkčné aje im nanič, kedže nemajú pod sebou nikoho alebo len 1 učiteľku, takže nemajú ani príplatok za riadenie.

Tých 5 rokov praxe im bude vrátené od 1.1.2010, finančne neprídu ani o cent, a nemôžeš ich zaradiť do 9PT, pretože na ňu nemajú nárok, ak ju chcú mať, prosím, nech ukončia vysokú školu a postúpia o triedu vyššie. Teraz len čiste teoreticky, keby si ich zaradila do 9PT ako nekvalifikovaných(čo nemôžeš). Majú zastavený kariérny postup kým si neukončia vysokoškolské vzdelanie, nemôžu si zbierať kredity na kreditový príplatok, nemôžu si spraviť I. atestáciu (čo im už nový zákon umožňuje aj k stredoškolskému vzdelaniu.).
Nič v zlom, ale niektorí ľudia si neuvedomujú dôsledky. Neprídu ani o cent svojej výplaty, nepochopili nové zaradenie ale reklamujú:eek:
Neviem kto im dával tú výnimku a z akého dôvodu. :eek:
ala99
15.12.09,07:03
Dobrý deň, dakujem ti že máš ešte energiu sa venovať môjmu problému. Našim vychoškám a učiteľkám dala výnimku prednostka Okresného úradu a citujem ,,na základe §5 ods.6.písm.b Nariadenia vlády SR č.249/1992 Zb. o plat....ste boli výnimočne zaradená do 9.platovej triedy, aj ked nespĺňate požadované kvalifikačné predpoklady. Pre uvedené zaradenie Vám dňom 1.1 2002 udeľujem výnimku z vysokoškolského vzdelania.
Z doby započítanej praxe sa Vám na základe §6 ods. 4.písm.b. citovaného nariad. vlády odpočítava doba 5 rokov.
Takže podľa mňa, ak platí prechodné ustanovenie §61 ods. 2. platí jej výnimka po celú dobu výkonu jej práce?!
Sabadka
15.12.09,08:57
Dobrý deň, dakujem ti že máš ešte energiu sa venovať môjmu problému. Našim vychoškám a učiteľkám dala výnimku prednostka Okresného úradu a citujem ,,na základe §5 ods.6.písm.b Nariadenia vlády SR č.249/1992 Zb. o plat....ste boli výnimočne zaradená do 9.platovej triedy, aj ked nespĺňate požadované kvalifikačné predpoklady. Pre uvedené zaradenie Vám dňom 1.1 2002 udeľujem výnimku z vysokoškolského vzdelania.
Z doby započítanej praxe sa Vám na základe §6 ods. 4.písm.b. citovaného nariad. vlády odpočítava doba 5 rokov.
Takže podľa mňa, ak platí prechodné ustanovenie §61 ods. 2. platí jej výnimka po celú dobu výkonu jej práce?!

No toto je presne ten prípad, keď tú výnimku dostať nemala, takže ak jej ju necháš zachovanú, dáš ju do 9PT, zaradíš ju do kariérového stupňa - nekvalifikovaný a tým pádom má odpílený ďalší postup, pretože ako nekvalifikovaná si najskôr musí dopniť kvalifikáciu a až potom môže postupovať ďalej. Ja osobne by som sa s nimi porozprávala a vysvetlila, ako sa veci majú, finančne o nič neprídu, ale ak stále trvajú na svojom, výnimka jej zostane zachovaná na 9 PT, ale do 31.12.2013 si bude musieť doplniť vysokoškolské vzdelanie:eek: A tým že si doplní vysokoškolské vzdelanie nedostane sa10 PT, to nech si uvedomia, pretože ešte stále nebude na ňu spĺňať podmienku.
Daj vedieť, ako to celé dopadlo.
ala99
15.12.09,12:02
Ahoj, ak môžem tykať, ďakujem ti veľmi pekne, dám ti neskôr vedieť, zatiaľ sa mi ich podarilo presvedčiť, že idú do 8.tr., ale som zvedavá s čím prídu po 1.1.2009.
Veselé Vianoce!
ala99
15.12.09,12:04
TEDA PO 1.1. 2010-PREKLEP.