D.Lyduška
26.11.09,12:46
Mám ešte otázku dúfam, že nebudem . mimotemy Pýtala ma o to cková známa, kde ich v bloku prenajalo družstvo kočikáreň v roku 1995, a určite nemaali súhlas všetkých vlastníkov. Za prenájom miestnosti okolo 25,00 m2 platí a 30000.- Sk t. j. na mesiac oklolo 83 €. Zdá sa to každému málo, ale nakoľko býva v bloku, nevedia, kto mu to má povedať, aby platil viac a koľo pýtať na m2. Teraz ešte z toho dôvodu nemajú ani miestnosť pre upratovačku, nie je kde vyliať špinavú vodu z upratovania. Ona to nosí vyliať do kanála na ceste. Vodu aj to iba horúcu naberá upratovačka z výtoku, čo dal urobiť v jednej spoločnej miestnosti v pivnici a aj tá je zaprataná starým nábytkom, čo dovolil predchádzajúci predseda. Môžte poskytnúť radu ?
Chobot
26.11.09,13:23
Mám ešte otázku dúfam, že nebudem . mimotemy Pýtala ma o to cková známa, kde ich v bloku prenajalo družstvo kočikáreň v roku 1995, a určite nemaali súhlas všetkých vlastníkov. Za prenájom miestnosti okolo 25,00 m2 platí a 30000.- Sk t. j. na mesiac oklolo 83 €. Zdá sa to každému málo, ale nakoľko býva v bloku, nevedia, kto mu to má povedať, aby platil viac a koľo pýtať na m2. Teraz ešte z toho dôvodu nemajú ani miestnosť pre upratovačku, nie je kde vyliať špinavú vodu z upratovania. Ona to nosí vyliať do kanála na ceste. Vodu aj to iba horúcu naberá upratovačka z výtoku, čo dal urobiť v jednej spoločnej miestnosti v pivnici a aj tá je zaprataná starým nábytkom, čo dovolil predchádzajúci predseda. Môžte poskytnúť radu ?

Takže najprv k tej cene za prenájom. V BA stojí prenájom takýchto miestnosti cca. 30 €/m2ročne, takže 25m2 by bolo 750€ ročne. My raz tak veľkú miestnosť prenajímame výrazne pod cenu (neziskovke) za nejakých 20 tis. SKK ročne. Takže cena prenájmu je u vás celkom primeraná a nemusí sa im zdať, že je nízka.

Ak napriek tomu chcú zvýšiť cenu za nájom, treba si pozrieť nájomnú zmluvu, ako je koncipovaná - či je nejaká doba prenájmu, či je tam možnosť zvýšiť cenu, či je možnosť vypovedať zmluvu... Podľa toho sa treba zariadiť, nestačí len prísť za nájomcom a povedať mu, že má platiť viac. AK je tam načierno, bez zmluvy, tak ju odtiaľ môžete vyhodiť zo dňa na deň.

K tomu starému nábytku - Komu patrí? Ak existuje majiteľ, tak ho vyzvať, nech tú miestnosť vyprace. Ak sa k tomu nikto nehlási, tak je to jednoduchšie - vyhodí sa to do pristaveného kontajnera a upratovačka má voľnú miestnosť.

A otázka je trochu mimo témy, preto som založil pre teba novú tému, aby sa nemiešali.
D.Lyduška
26.11.09,13:47
Ďakujem Ti naozaj.:)
Mária27
26.11.09,13:51
Nájomné závisí aj od lokality, aj od úpravy priestorov ...
U nás sa prenajímali pivničné priestory na sklady za 500 Sk/m2 ročne, obchodné priestory na prízemí za 1700 - 2000 Sk/m2 ročne. Obchodné priestory sú však na obchody stavebne riešené.
majkii
26.11.09,14:36
Ak budete požadovať vyšší nájom a nedôjde k dohode s nájomcom, môžete nájomnú zmluvu vypovedať podľa §677 Obč. Z.

"(1) Zrušiť nájomnú zmluvu dojednanú na neurčitú dobu možno, ak nedôjde k dohode prenajímateľa s nájomcom, iba výpoveďou.

(2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote."

Inak, mne sa tiež výška nájmu za kočikáreň vidí primeraná, záleží na rozhodnutí vlastníkov.
Halli
26.11.09,18:23
Mám ešte otázku dúfam, že nebudem . mimotemy Pýtala ma o to cková známa, kde ich v bloku prenajalo družstvo kočikáreň v roku 1995, a určite nemaali súhlas všetkých vlastníkov. Za prenájom miestnosti okolo 25,00 m2 platí a 30000.- Sk t. j. na mesiac oklolo 83 €. Zdá sa to každému málo, ale nakoľko býva v bloku, nevedia, kto mu to má povedať, aby platil viac a koľo pýtať na m2. Teraz ešte z toho dôvodu nemajú ani miestnosť pre upratovačku, nie je kde vyliať špinavú vodu z upratovania. Ona to nosí vyliať do kanála na ceste. Vodu aj to iba horúcu naberá upratovačka z výtoku, čo dal urobiť v jednej spoločnej miestnosti v pivnici a aj tá je zaprataná starým nábytkom, čo dovolil predchádzajúci predseda. Môžte poskytnúť radu ?

Za garsonku o výmere 25 m2 sa u nás platia mesačné náklady /nemyslím prenájom/ aj s elektr.... cca 2000,-2500sk /66-83€/, nie tak za kočikareň.../aj keď je v prenájme/tak ak sa Vám to nepáči môžte zrušiť zmluvu, zabezpečiť vodu pre upratovačku a nebudete mať do FO nič.:rolleyes: Čo tak upratať radšedj bordel v pivnici?
Zitulda
26.11.09,20:52
Aj u nás máme na prízemí prenajatú miestnosť kočikárne za 1200,-Sk/rok a niektorí vlastníci jednoizbových bytov sú nespokojní, ale vysvetliť je im veľmi ťažké, a nie sú ochotní, aby drahé 15000.- Sk bycikle dali do pivnic, kde sa vraj ich chytí hrdza. Mám čo robiť ich presvedčiť že pre blok je každá korunka dobrá.
Chobot
26.11.09,21:29
Aj u nás máme na prízemí prenajatú miestnosť kočikárne za 1200,-Sk/rok a niektorí vlastníci jednoizbových bytov sú nespokojní, ale vysvetliť je im veľmi ťažké, a nie sú ochotní, aby drahé 15000.- Sk bycikle dali do pivnic, kde sa vraj ich chytí hrdza. Mám čo robiť ich presvedčiť že pre blok je každá korunka dobrá.

... no ale 1200 SK/rok za kočíkareň je predsa len málo. Ešte aj prenájom garáže je drahší, tam sa zvykne platiť 1500 MESAČNE!! To by som si radšej prenajal sám a dal som si tam ten bicykel...
sito
26.11.09,21:30
Ak budete požadovať vyšší nájom a nedôjde k dohode s nájomcom, môžete nájomnú zmluvu vypovedať podľa §677 Obč. Z.

"(1) Zrušiť nájomnú zmluvu dojednanú na neurčitú dobu možno, ak nedôjde k dohode prenajímateľa s nájomcom, iba výpoveďou.

(2) Ak osobitný zákon neustanovuje inak, nájomnú zmluvu možno vypovedať pri nájmoch nehnuteľností v trojmesačnej lehote a pri nájmoch hnuteľných vecí v jednomesačnej lehote."

Inak, mne sa tiež výška nájmu za kočikáreň vidí primeraná, záleží na rozhodnutí vlastníkov.


Pružina sa naťahuje dovtedy, kým nepraskne.

Kto má s toho osoh? Prenajímateľ, alebo nájomník? Osobne si myslím, že ani jeden. No, ale vyriešiť si to musia. Vždy je nejaké riešenie, ak nie, tak sa nájde.

Alebo, dobrý gazda dojí kravu tak, aby mu krava neskapala!!!
Mária27
26.11.09,21:43
Aj u nás máme na prízemí prenajatú miestnosť kočikárne za 1200,-Sk/rok a niektorí vlastníci jednoizbových bytov sú nespokojní, ale vysvetliť je im veľmi ťažké, a nie sú ochotní, aby drahé 15000.- Sk bycikle dali do pivnic, kde sa vraj ich chytí hrdza. Mám čo robiť ich presvedčiť že pre blok je každá korunka dobrá.

Nemá to byť 1200 SK/m2/rok?
Zitulda
26.11.09,22:27
Nemá to byť 1200 SK/m2/rok?
..... ach jaj ale áno, stratili sa mi m2:---
sito
26.11.09,23:07
Zitka, keď sa Ti stratili, nemáš ich. Ako ich môžeš, môžete prenajímať? ;) :) Nad tým :mee:. Sú horšie veci nad ktorými :eek: :confused:.