danasv
20.05.04,10:42
Neviete mi poradit, kde by som sa dopatrala po tejto dohode, ci zmluve SR s ostatnymi statmi? Rada by som sa docitala, kedy si musi firma otvorit prevadzkaren v inom state ked tam vykonava pravidelne dodavky sluzieb. Neviete mi poradit? :(
Beata
20.05.04,10:48
Pozrite si túto prílohu, dúfam, že pomôže.
bea
20.05.04,11:07
Najlepšie by bolo pozrieť sa na stránku MF www.finance.gov.sk (http://www.finance.gov.sk/) a tam je v časti Informačné materiály MF zoznam všetkých zmlúv aj s údajom o čísle zákona. Potom prejsť na stránku min. spravodlivosti www.justice.gov.sk (http://www.justice.gov.sk) a tam je JASPI ( sú tam všetky znenia zákonov), tam si môžete vyhľadať konkrétnu zmluvu.
Jara
26.01.05,08:10
v poslednom poradcovi podnikatela je to pekne rozpisane, ale neviem Ti povedat cislo pretoze ho tu nemam ale je tam aj novy zakon o dani z prijmu s komentarom na r. 2005. Doma som to citala a tak ak nezozenies tak zajtra by som Ti dala vediet. Je to tam takou kuchynskou recou.

Dostal sa mi pod ruku tak doplňujem: Je to Poradca číslo 5-6 rok 2005, názov Zamedzenie dvojitého zdanenia.
spiel
27.01.05,17:19
Medzinárodné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia sú spracované v Daňovom a účtovnom poradcovi č. 11/2003.
pyton
01.07.05,15:23
Pozerám na stránke DR, s ktorými krajinami máme uzatvorené tieto zmluvy, tak je ich už 51, ale neviem si napr. vysvetliť tú Kanadu, keďže zmluva bola uzavretá v roku 2001 a tam píšu, že jej uverejnenie do Zbierky zákonov sa len pripravuje. Rozumie niekto tomu, prečo je tam ten časový sklz taký veľký :confused: ? Keby som tú zmluvu potrebovala a ona ešte nie je v Zbierke zákonov, tak potom ktovie ako to je s jej účinnosťou...

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/legislativa/zamedzenie_dvojiteho_zdanenia/data/zoznam_zmluv_o_zdz.pdf
Valika
07.07.05,09:13
Pekný deň prajem všetkým.
Mám došlú fakturu z ČR za poskytovanie softwarových služieb na serveroch, konkrétne za registráciu systému B2M VIP (neviem čo je to) dopytu na 1 rok.Neviem či môžem uhradiť celú fakturovanú sumu alebo som povinná zraziť určité % podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, a ako sa to prepočíta akým kurzom ?
Dakujem za akúkoľvek radu nemám skúsenosti s faktúrami za služby zo zahraničia.
.
Majka
07.07.05,09:16
Jasi teiz neviem rady,

mam fa z Rakuska v EUR od neplatcu DPH, ja som platca DPH ako si to zauctujem,uplatnim dph? vstup aj vystup alebo len vystup koli zaplateniu dph?
ked je platca dph Dodavatel aj odberatel na zaklade prehlasenia douctujem dph na vstupe aj vystupe na slovensku.
ako je to ked nie je platca dodavatel?
prosim o radu,moc dakujem.
Valika
07.07.05,09:20
Ja si myslím že ked je neplatca DPH neprechádza povinnosť zaplatiť dan na Slovensku. Je to obchod ako medzi tuzemskými neplatcami. Ale ja mám problém nie s DPH ale dan z príjmu. V tom mi neporadíš???
Valika
07.07.05,09:50
Neporadí mi nik ohľadom faktúry za služby z Čiech? Ako sa rýchlo zorientovať v zákone o dani z príjmov? Viem že je to zložitá problematika. Vďaka.
Majka
07.07.05,10:11
nie su obaja neplatci, dodavatel je neplatca dph a odberatel-slovensko je platcom dph na slovensku,tuzemska firma platca dph.asi sme sa nepochopili
Valika
07.07.05,11:35
Pochopila som že nie sú obaja neplatci.Ale len logicky rozmýšlam, že ak dodávateľ nie je platcom DPH tak ohľadom DPH nie je čo riešiť na Slovensku.
Kobra
07.07.05,12:00
Predovšetkým pozri §43 zákona o dani z príjmov, v ktorom je uvedené, kedy sa vyberá daň zrážkou. Odkazuje na §16 a porovnať si so službou, ktorú si z ČR prijala - tam býva obyčajne najväčší problém. Keď zistíš, že ide o úhradu za služby v zmysle uvedeného paragrafu, treba pozrieť zmluvu o dvojitom zdanení s ČR a overiť, či daná služba napr. nespadá pod zisky podnikov alebo iné, kde sa zrážková daň neuplatňuje. Inak treba zraziť daň v príslušnej výške (prepočet kurzom NBS - deň úhrady dodávateľovi) a tú odviesť daňovému úradu so sprievodným listom (od nás žiadali kópiu faktúry, kópiu úhrady a kalkuláciu výpočtu).

Skúste ma niekto doplniť, prípadne opraviť.
Kobra
07.07.05,12:14
Pochopila som že nie sú obaja neplatci.Ale len logicky rozmýšlam, že ak dodávateľ nie je platcom DPH tak ohľadom DPH nie je čo riešiť na Slovensku.
To nie je vždy jednoznačné. O akú faktúru ide? (asi by sme to mali v riešiť v téme DPH?)

Uvedieme našu "nemilú skúsenosť". Neplátca DPH prijal z ČR od iného neplátcu DPH službu, ktorá spadá (ako sme zistili neskôr) pod §69 - Osoby povinné platiť daň správcovi dane ods. 3.
Zákon definuje zdaniteľnú osobu, čo sa nerovná plátca DPH. Z tohto dôvodu, sme napriek uvedenej kombinácii (neplátca dodávateľ - neplátca odberateľ) boli v zmysle zákona povinní odviesť daň.
Eva99
07.07.05,12:17
Valika
07.07.05,14:44
Kobra nevieš mi poradiť ak ide o registráciu firmy pre následné zasielanie ponúk prác v ČR na obdobie 1 roka. Aká to je služba??Kde to patrí v zmluve o zamedz.dvoj.zdanenia??? Dakujem.
Kobra
07.07.05,19:55
Nie som si istá, či správne rozumiem, o akú službu ide. Vychádza mi to na §16, ods. 1. písm. c).. Mohlo by to byť sprostredkovanie, poradenstvo alebo skôr nejaká reklama? Skús sa obrátiť na toho, kto túto službu objednával, o bližšiu špecifikáciu. Ak si nebudeš istá, my sme zvykli kontaktovať dodávateľa, technikov a pod..

Predpokladám, že nejde o poskytnutie nejakých práv ani know-how a dodávateľ tu nemá stálu prevádzkáreň. Ak to platí, potom by to malo byť jednoduché - zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia článok 7 zisky podnikov >> žiadna zrážková daň.
Valika
08.07.05,08:21
Nemá s tým nikto skúsenosti??

Ide o registračný poplatok firmy na obdobie 1 roka, počas ktorého nám budú zasielať ponuky na práce, resp. dodávky tovaru v ČR. Kde to zaradiť, zraziť daň??? Dakujem.
Valika
09.07.05,11:19
Tak zdaniť alebo nezdaniť a uhradiť im fa v plnej výške??? Poradí mi niekto??? Dakujem za názor akýkoľvek.
pyton
06.10.05,08:27
zelik
30.04.07,13:01
Z Rakúska sme dostali faktúru za úroky z poskytnutej financnej pôžičky.
Ide o to, že nám poskytli pôžičku v rámci Inter-company celku a teraz žiadajú uhradiť úroky.
Teraz nie som si istý, či zdaniť zrážkovou daňou či nie. Nakoľko v predchádzajúcej robote sme zrážali 10% a teraz ked som čítal zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Rakúskom, vychádza mi, že nezrážam zrážkovú daň.
Vedel by mi niekto poradiť, ako postupovať v takýchto prípadoch? Pretože budem mať viac takýchto faktúr za úroky z pôžičiek, ale aj za poskytnuté služby a to z viacerých krajín, s ktorými má/nemá SR uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia.
Existuje na to nejaká príručka? Ak áno, dajte tip, ihneď si ju kúpim.
zelik
15.05.07,15:52
Píšem a upresňujem ešte raz otázku, hádam sa niekto nájde, kto mi odpovie.
Zo zahraničia-RAKUSKA nám poskytli pôžičku - nejde o banku, ale o obchodného partnera.
Teraz nám vyfaktúrovali úroky za cely rok z tejto pôžičky. zaroveň prišla faktura za vyhotovenie zmluvy a vyhodnotenie podkladov k zmluve o pôžičke.
to iste prebehlo aj s inym obch. patnerom z LICHTENSTAJNSKA.
Moje otazky:
1. AKO POSTUPOVAT V PRIPADE DPH - ide o SAMOZDANENIE urokov a poplatku???
2. PODLIEHA VYPLATA UROKOV A POPLATKU ZRAZKOVEJ DANI?

Vopred ďakujem za Vaše názory, kolegovia
Strojnik
08.11.07,08:37
Zdravim, neviete niekto čo v praxi znamená článok 7 odsek 1 Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR? :
Článok 7
Zisky podniku

1. Zisky podniku jedného zmluvného štátu podliehajú zdaneniu len v tomto štáte, ak podnik nevykonáva svoju činnosť v druhom zmluvnom štáte prostredníctvom stálej prevádzkarne, ktorá sa tam nachádza. Ak podnik vykonáva svoju činnosť takýmto spôsobom, môžu byť zisky podniku zdanené v druhom štáte, ale iba v takom rozsahu, v akom ich možno pripočítať tejto stálej prevádzkarni.

Znamená to to, že keď napr. zahraničný podnik vykonáva na území SR podnikateľskú činnosť, ale nevzniká mu tu stála prevádzkareň, tento príjem nepodlieha zrážkovej dani?


Za odpoved dakujem uz teraz.
hanelie
28.02.08,10:11