jankaB
23.07.04,07:54
Sme firma, ktorá poskytuje služby na základe objednávky SO. Faktúry im nevystavujeme. Zasielame im iba potvrdenie objednávky. Úhrada nám chodí na účet. Pridchádzajúca ´účtovníčka účtovala iba tú úhradu teda: 221/602 Ja by som to skôr účtovala takto: potvrdenie objednávky: 311/602, úhrada objednávky: 221/311
Ktorý postup je správny? Nemusím SO vystavovať faktúru? Vopred ďakujem.
janaGT
23.07.04,06:02
Ja by som vystavila aj faktúru 311/602, úhradu 221/311. Neviem, akým spôsobom máš evidenciu tých potvrdených objednávok a k nim aj došlé platby, aleb ak by si to účtovala na 311 potom by si videla aj v SDK či to máš uhradené alebo nie. Podľa môjho názoru by si to mala prehľadnejšie.
Zuzka
23.07.04,06:14
Faktúry vystavujeme aj súkromným osobám. Podľa mňa ale stačí keď zaúčtuješ potvrdenú objednávku 311 / 602. Tvoj postup je správny, treba zaúčtovať aj predpis a vieš, že si všetko zaúčtovala do výnosov. Tak ako píše Janka, máš prehľad v salde čo je uhradené a čo nie. Ako robila predchádzajúca účtovníčka inventarizáciu účtu na konci roka? V tom je potom predsa "guláš".
jankaB
23.07.04,06:42
Ďakujem Zuzke aj Jane GT.
mudroš
28.07.04,11:17
Nepíšeš, či ste platca DPH. Ak áno, tak od 1.5.2004 sa musí vystavovať faktúra aj neplatcom DPH. Potom by som účtoval:
prijatá platba - 221/324
vystavená faktúra - 311/602,343
zúčtovanie preddavku - 324/311
Jamka
28.07.04,11:28
Súhlasím s Mudrošom, určite nieje správne účtovanie v banke oproti výnosom!!!
Luna
28.07.04,11:41
Keď sa môžu účtovať náklady voči banke (napr.platby kredit.kartou). Prečo by sa nemohlo účtovať opačne? Úroky v banke sa tiež účtujú 221/662.

Názor ,že cez banku sa neúčtuju náklady a výnosy mi povedala tiež jedna auditorka,druhá to vyvrátila.
ALE ináč sa prikláňam k názoru 331/602.Aj ja tak robím,keď máme odberateľov FO-občanov.Vystavujem fa.
tomas
28.07.04,12:13
K názoru 311/602 pri potvrdení objednávky:

Neviem aký je časový rozdiel medzi tým keď potvrdíš objednávku a poskytneš službu, ale do výnosov by si mala účtovať až keď je služba poskytnutá.

Ak nie si platca DPH, možno nemusíš vystavovať faktúry, ale od momentu poskytnutia služby ti vzniká pohľadávka voči SO aby ti za službu zaplatila, takže 311/602 by si vtedy zaúčtovať mala.

K tej 221-ke:

Nikde nie je nejaký paušálny zákaz účtovať výnosy voči 221-ke, vyplýva to len z toho, že ak má účtovníctvo vyjadrovať skutočnosť tak potom by malo platiť, že ak ti niekto platí na účet, tak preto, lebo má voči tebe záväzok (môže vznikať aj bez dokladu, napr uzavretím zmluvy iba ústne). Takže ak sa má účtovať úplne správne, tak by sa na všetko mali robiť predpisy.

Ale na všetko čo som napísal by sa dali uplatniť aj "zásady hospodárnosti a významnosti" a robiť to tak ako to robíš.:-)
jankaB
29.07.04,07:17
A čo ak je objednávka potrdená napr. v mesiaci júl, ale služba je poskytnutá napr. až v septembri? Nebudeš to účtovať na 311/602? Ako to mám potom zaúčtovať ak nie priamo do výnosou? Myslím tým to potvrdenie objednávky./Nie sme platcami DPH/
tomas
29.07.04,07:27
No veď práve. Ak je takýto veľký rozdieľ medzi potvrdením obj. a poskytnutím služby, nemala by si účtovať o potvrdení objednávky vôbec.

Do výnosov môžeš účtovať až v septembri, keď službu poskytneš. Až v tedy ti vznikne aj pohľadávka. Veď nemôžeš začať v júli vymáhať peniaze od odberateľa, keď si ešte nič neurobila. (odhliadnuc od splatnosti).
jankaB
29.07.04,07:31
A ak by som sa rozhodla vystavovať faktúry, tak v tom prípade je to ako? Môžem vystaviť fa v júli a dátum dodania tovaru a služby by bol september?
tomas
29.07.04,07:48
Faktúru by si vystavila až v septembri. Faktúrou oznamuješ, že si niečo urobila (napr. na základe objednávky) a že za to očakávaš úhradu v takej a takej výške. Môžeš ju preto vystavovať až potom ako niečo urobíš. Teda dátum vystavenia je väčší alebo rovný dátumu dodania.

Ak chceš aby ti niečo zaplatili skôr ako to urobíš, tak potom si žiadaš zálohu. Môžeš urobiť aj zálohovú faktúru, o tej ale neúčtuješ lebo si nič neurobila iba žiadaš peniaze. Zálohu by si účtovala až keď by ti skutočne prišli peniaze. Ale nie ako výnos, ale iba ako záväzok na 324.
Zuzka
29.07.04,08:17
Nemôžeš vystaviť faktúru dopredu. Presne ako to píše Tomas, tak je to správne.
jankaB
29.07.04,08:20
ale ako písala Katty
/Katty
Senior Member
Príspevky: 180 Re: FA-UDAJE/ zákon to predsa umožňuje/vystaviť FA skôr ako dodanie nastane/ . Možno nie až s takým veľkým časovým odstupom, s tým súhlasím, že potom by bolo asi lepšie vystaviť zál.fa, ale ak je to v rámci mesiaca, tak snáď hej,nie? Čo myslíš?
Luckasari
29.07.04,08:47
Nemôžeš vystaviť faktúru dopredu. Presne ako to píše Tomas, tak je to správne.

Zuzka, vyjadrujem sa len k tomu vystaveniu dopredu, podla zakona o DPH platneho od 01.05.2004 je mozne vystavit fakturu aj skor, vobec mi to nepasuje, ale je to tak, vypadla tam veta: mozeme vystavit doklad najskor v den uskutocnenia zdanitelneho plnenia, v terajsom zakone je napisane len: Platitel vyhotovi fakturu najneskor do 15 dni od vzniku danovej povinnosti. Termin NAJSKOR uz v zakone nie je.
tomas
29.07.04,09:55
Lucka a Janka, je sice pravda, ze co zakon nezakazuje je dovolene, ale myslim ze v tomto pripade to aplikovatelne nie je.

To slovo zo zakona vypadlo IMHO skor kvoli nadbytocnosti ako zo zamerom povolit vystavovanie faktur v predstihu.

Zákon presne definunie miesto a moment dodania tovaru s sluzieb. V §71 hovori, ze pri kazdom dodani tovaru alebo sluzby sme povinny vystavit fakturu. Ak teda zamyslam ze o 2 dni niekomu dodam tovar, dnes nemam ziadny pravny narok vystavovat fakturu. To by bolo cire vestenie co sa asi udeje. Sice nie je napisane ze fakturu vystavujem pri kazdom "uskutocnenom" dodani ...., ale nie je tam ani "zamyslanom" dodani.

Takze ja by som s vystavovanim faktur dopredu nesuhlasil.

Janka, ty ako neplatca DPH tymto teda nie si dotknuta. Keby to aj bolo mozne, vystavovat faktury dopredu tak, uctovat by si o nich nemohla, pretoze datumom uskutocnenia uctovneho pripadu je splnenie dodavky = datum dodania. Ale to vlastne vsetci, kto by vystavovali faktury dopredu.
Luckasari
29.07.04,10:25
Tomas, ja s tebou plne suhlasim a ani nebudem dopredu vystavovat faktury, len ak tak zalohove, ale v zakone ta veta naozaj vypadla, aj na skoleni nam povedali, ze uz mozeme aj skor vystavovat fakturu
TO VSAK NEMENI NIC NA MOJOM NAZORE, ze budem vystavovat fakturu najskor v den danovej povinnosti, lebo ked ju vystavim skor, no viem ja co bude o tyzden, ked budem plnit tu dodavku / sluzbu?
jana
29.07.04,10:41
V banke sa nemôžu účtovať ani náklady a výnosy, len poplatky/568/. Pozri si
22-Bankové účty v knihe od Ing. Cenigovej.