calgary
26.11.09,16:30
Ahojte, prosím o radu, ktorý zákon presne určuje povinnosť zamestnávateľovi poskytnúť exekútorovi súčinnosť pri doručovaní súdnej zásielky - exekúcie zamestnancovi (teda aj brigádnikovi).
Sme firma ktorá má cez 1000 brigádnikov po celom Slovensku, v priemere teda mesačne doručujeme niekoľko takýchto zásielok s doručenkou často opakovaným doručovaním.
Je to naozaj povinné? :cool:

Ďakujem.
Andyke
26.11.09,16:15
§ 34 zák. 233/1995 Exek. poriadku.
calgary
27.11.09,11:14
Áno, na tento paragraf sa odvolávajú aj samotní exekútori. Ibaže ja, hoci som ho čítala, som v jeho znení nenašla doslovne uvedú túto povinnosť zamestnávateľa. :confused:
Mohla by som Vás ešte poprosiť o citát? :o

Ďakujem.
Andyke
27.11.09,12:00
Súčinnosť tretích osôb
§ 34

(1) Súdy, orgány štátnej správy, obce a vyššie územné celky, notári, iné fyzické osoby a právnické osoby, ak rozhodujú o právach, právom chránených záujmoch a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb, sú povinní oznámiť exekútorovi na jeho písomnú žiadosť údaje o majetku povinného, ktoré sú im známe z ich úradnej činnosti a ktoré sú potrebné na vykonanie exekúcie. Ak je tieto údaje potrebné zistiť v cudzine, exekútor požiada súd, ktorý ho poveril vykonaním exekúcie, o vypracovanie dožiadania o právnu pomoc a jeho zaslanie do cudziny. To platí aj v prípade, ak je nutné doručiť písomnosť adresátovi v cudzine.

12) Osoby uvedené v odsekoch 1 až 11 sú povinné poskytnúť exekútorovi súčinnosť bez zbytočného odkladu.
(13) Za nesplnenie povinností uvedených v odsekoch 1 až 12 môže súd na návrh exekútora uložiť poriadkovú pokutu.
- - -
Aj my sme dostali do práce exek.príkaz a musela som odovzdať zamestnancovi, lebo doma nepreberal poštu (tiež nás vyzval exekútor o doručenie).
Exekútori môžu využiť všetky prostriedky, aby získali vymoženie pohľadávky (čo sa týka doručenia a vymáhania dlhu)
calgary
27.11.09,13:25
jasné chápem. V našom prípade ide o desiatky žiadostí mesačne, kde povinnými osobami sú naši zamestnanci mimo pracovného pomeru, ktorí vykonávajú pre nás činnosti sporadicky a kvôli odovzdaniu písomnosti je potrebné za nimi cielene vycestovať (ako som uvádzala sú z celého Slovenska). Samozrejme nie vždy osobu v mieste bydliska zastihnete, takže proces sa opakuje... Možno by sme to s tou ochotou nemuseli až tak preháňať, veď nikde nie je napísané v akom rozsahu a kvalite je súčinnosť nutné poskytnúť .. :D

V každom prípade ďakujem za citát, povinnosť nám jednoznačne vyplýva :cool:
sjsoul99
14.11.11,13:39
Dnes mi došlaod exekútora žiadosť odoručenie exekúcie. Brigádnik to nechce odo mňa prevziať.čo teraz s tým ako ho donúiť?
calgary
14.11.11,20:25
Dnes mi došlaod exekútora žiadosť odoručenie exekúcie. Brigádnik to nechce odo mňa prevziať.čo teraz s tým ako ho donúiť?
Nie je potrebné ho nijako "nútiť". Zamestnanca oslovte nech príde osobne a najlepsie pred svedkom sa mu pokuste exekuciu odovzdat. Ak ju odmietne prevziať urobte o tom zaznam, kde sa podpise svedok + Vy. Nasledne budete uz len exekutora informovat, ze zamestnanec exekuciu "odmietol prevziat". Tym sa povazuje exekucia za dorucenu.
student86
11.02.14,14:58
Podľa mňa môže zamestnávateľ odmietnuť doručiť zásielku súdu. Problematike doručovania súdnych zásielok prostredníctvom zamestnávateľa sa venovali právnici a odborníci v podrobnom článku: http://www.najpravo.sk/clanky/diskusia-je-podnikatel-povinny-dorucovat-sudne-zasielky-svojim-zamestnancom.html