tomas44
26.11.09,18:24
Dobry den prajem, prosim vas o radu. Ja by som sa rad spytal na dedicske konanie.
Sme dvaja bratia , ja a nevlastny brat.
Mali sme spolocnu mamu, moj otec a mama uz neziju, ale jeho otec ano.Zdedili sme po mame byt, on sa vsetkeho vzdal, aj naroku na dozitie-byvania v byte.Vlastnikom som sa stal iba ja.Nema teda ani zmluvu na byvanie v tom byte, zatial tam vsak zostal.
Ked chcem byt teraz predat, musim hladat nahradne byvanie pre neho ?
Kedze na obcianskom preukaze adresu toho bytu.
A druha vec je:
Kedze sme nevlastny surodenci a brat by nahodou zomrel kto by dedil-mal narok po nom, alebo da sa odmietnut dedicstvo po nom aj ked ma dlhy ?
Dakujem velmi pekne.
:confused::confused::confused:
Mária27
26.11.09,20:34
Videla som judikatúry, podľa ktorých príbuzným treba nájsť náhradné ubytovanie. Ale prečo si ho nenájde on? Na druhej strane, nechal ti dedičstvo, mal by si byť ústretový. A nájomných bytov je dosť (nie lasných). Adresa bydliska nerozhoduje.

Dedičstvo za súčasnej situácie - usudzujem z toho, čo si napísal - by pripadlo otcovi a tebe (ako spolubývajúci) rovným dielom. Keby si s ním nebýval, všetko by zdedil otec. Keby už otca nemal (ani manželku, ani deti, ani by s nikým nebýval), dedil by si ty ako brat.

Dedičstvo možno odmietnuť, ale celé (majetok aj dlhy).
tomas44
27.11.09,17:03
Ahoj, dakujem za odpoved.
Brat sa vzdal dedicstva s tym ze ma velky dlh v banke a tym ze to pripadlo mne ja mu ho splatim ked sa preda byt.Inak by mu jeho ciastku napadol exekutor a nemali by sme ani jeden z toho nic, lebo by isel byt do drazby ,alebo rozhodoval sud myslim, ze tak nejak to je ?
On si vsak mysli, ze tam nadalej bude byvat, asi to nepochopil na dedickom.
Pritom suhlasil so vsetkym co notar povedal, vzdal sa aj dozivotneho naroku na byvania v tom byte.
Teda ak sa nebude chciet vystahovat - do ineho bytu, podnajmu ?
Staci zavolat policiu ? Hoci bude mat byvanie inde ?
A este jedna otazka: Ak mu uz prislo rozhodnutie o exekucii, a teda nemaju mu co vziat, mozu ho zatvorit ?
Ako v tom pripade postupuje sud ?Mal by zaplatit dlh do 2.12.2009, ale je jasne ze to nebude, az v januari a exekutor uz nechce dalej pristupit na tento termin splatky dlhu.
Dakujem velmi pekne.:o
Bubka9
12.02.10,15:36
Dobrý deň, poraďáci. Tiež by som potrebovala poradiť. Manžel zdedil dom po svojej maminke so svojou nevlastnou sestrou. Maminka im ho odkázala s tým, že by sa mal predať / v tom čase však bola manželova sestra ešte neplnoletá /. Avšak mužova sestra pravdepodobne nebude chcieť, aby sa dom predal. Je možné na základe závetu žiadať, aby sa dom predal? Ak áno, prosím, na koho sa môžme obrátiť a ako postupovať? Ďakujem pekne za radu
Mária27
12.02.10,16:02
V závete nemôže byť žiadna podmienka. Ak je tam, je neplatná.
Manžel je so setrou spoluvlastník, môže žiadať o vyporiadanie spoluvlastníctva predajom, alebo aby ho sestra vyplatila. Ak sa nedohodnú, môže tak rozhodnúť na návrh súd.

Občiansky zákonník

§ 478 (Podmienky k závetu)
Akékoľvek podmienky pripojené k závetu nemajú právne následky; ustanovenie § 484 ods. 1 druhej vety tým nie je dotknuté.


§ 141 (Zrušenie spoluvlastníctva dohodou)
(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

§ 142 (Zrušenie spoluvlastníctva súdom)
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
Bubka9
14.02.10,08:08
Ďakujem pekne, Mária.
No, ide o to, že manžel a jeho nevlastná sestra sa spolu nebavia. Navyše, ona ešte študuje, takže by ho nemala ako vyplatiť. Má síce otca - mužov otčim, ktorý tu tiež býva / hoci nič nezdedil /, no ten jej už predtým vravel, aby s jeho pomocou nerátala.
Ešte raz veľmi pekne ďakujem a želám pekný dník :)
Bubka9
14.02.10,16:40
Ak môžem, ešte by som sa Vás, Mária, resp. iných poraďákov, spýtala ohľadne podania žiadosti na súd ohľadne vysporiadania majetku. Existuje, prosím Vás, nejaký vzor? A keď mužova nevlastná sestra nebude chcieť dom predať, môže sa stať, že súd nenariadi predaj domu, napriek tomu, že nás nemá ako vyplatiť? A neviete, prosím Vás, koľko stojí podanie žiadosti a ako dlho môže trvať, kým súd rozhodne? Je aj v tomto prípade možnosť odvolania?
Ďakujem pekne.
Mária27
14.02.10,16:57
Bubka9
16.02.10,16:43
Ďakujem pekne za vzor. Ak však môžem poprosiť, keďže nie je možné, že by sa nevlastní súrodenci dohodli, existuje aj vzor Žiadosti na Súd? My by sme skôr potrebovali, aby sa dom predal. Ďakujem pekne.
robin54
29.03.13,09:39

Chcem Vas velmi pekne požiadať o radu, Ja a brat sme nevlastný súrodenci. Mali sme spoločnu matku ale každy iného otca, jeho otec umrel pred 25 rokmi. Mama sa potom zas vydala uz za mojho otca. Moj nevlastny brat žil snami asi 10 rokou . Potom sa oženil a odstahoval . Medzi tym nam umrela matka a otec zdedil polovicu po nej a my s bratom sme si rozdelili druhu polovicu. Teraz moj otec umiera a chcem sa spýtat ci budem po non dedit len ja alebo aj moj nevlastny brat . brat uz snami nezije cez 15 rokou .
Dakujem za odpoved
Tweety
29.03.13,09:48
Dedičom po otcovi budeš len Ty.
Mária27
29.03.13,20:47
Ak si otec brata neosvojil, budeš po ňom dediť iba ty.
misoft
30.03.13,10:08
Nie - nie je jeho skutočný otec - nebude dediť, ty však hej.
luja5
30.03.13,11:25
Robin54, mohol by dediť aj Tvoj nevlastný brat, ak Tvoj otec spísal závet (aj) v jeho prospech a Ty si už dospelý. Pri dedení zo závetu plnoletý nevydedený potomok musí dostať aspoň polovicu svojho zákonného dedičského podielu, ostatnú časť dedičstva môže teda zdediť aj iná osoba ako plnoletý potomok. Neplatilo by to, ak by si bol maloletý (čo mi vychádza, že nie si).
O tom, či otec spísal závet, nemusíš vedieť a môžeš sa to dozvedieť až pri dedičskom konaní.
robin54
31.03.13,21:38
Závet by nemal byť, už len preto že moj otec a moj nevlastný brat sa nemali v láske. Inak ďakujem všetkym za radu, pomohla