janina6639
26.11.09,18:43
Od 1.9.2009 sme zamestnali na pracovnú zmluvu kňaza, ktorý ukončil štúdium bohosloveckej fakulty v júni 2009. U nás vyučuje náboženstvo 6 hodín týždenne. Zaradili sme ho do 9 triedy, ako začínajúceho pedag. zamestnanca.
Podľa zákona by sme mu mali určiť uvádzajúceho učiteľa, ale ako mu ho určíme, kedže je to kňaz. Má niekto podobnú skúsenosť?
judita1971
26.11.09,17:51
Od 1.9.2009 sme zamestnali na pracovnú zmluvu kňaza, ktorý ukončil štúdium bohosloveckej fakulty v júni 2009. U nás vyučuje náboženstvo 6 hodín týždenne. Zaradili sme ho do 9 triedy, ako začínajúceho pedag. zamestnanca.
Podľa zákona by sme mu mali určiť uvádzajúceho učiteľa, ale ako mu ho určíme, kedže je to kňaz. Má niekto podobnú skúsenosť?

pre zamestnávateľa je to zamestnanec - učiteľ. vy ho neplatíte za to, že je kňaz, ale za výkon výchovno-vzdelávacej činnosti. Postupuješ rovnako ako u iného začínajúceho pedagogického zamestnanca.
susann2
26.11.09,18:37
Od 1.9.2009 sme zamestnali na pracovnú zmluvu kňaza, ktorý ukončil štúdium bohosloveckej fakulty v júni 2009. U nás vyučuje náboženstvo 6 hodín týždenne. Zaradili sme ho do 9 triedy, ako začínajúceho pedag. zamestnanca.
Podľa zákona by sme mu mali určiť uvádzajúceho učiteľa, ale ako mu ho určíme, kedže je to kňaz. Má niekto podobnú skúsenosť?
Keby ste dohodou ukončili PP a uzavreli s ním dohodu o pracovnej činnosti, mali by ste po probléme, už by sa nejednalo o zamestnanca. Títo kňazi musia mať od cirkvi papier, teraz si nezmyslím ako sa to odborne volá, že ho poverujú touto činnosťou a v praxi si neviem nejak predstvaviť, že učiteľ by ho mal po určitom období hodnotiť či je schopný samostatne pracovať alebo nie. Zdá sa mi to v tomto prípade absurdné.
judita1971
27.11.09,19:57
Keby ste dohodou ukončili PP a uzavreli s ním dohodu o pracovnej činnosti, mali by ste po probléme, už by sa nejednalo o zamestnanca. Títo kňazi musia mať od cirkvi papier, teraz si nezmyslím ako sa to odborne volá, že ho poverujú touto činnosťou a v praxi si neviem nejak predstvaviť, že učiteľ by ho mal po určitom období hodnotiť či je schopný samostatne pracovať alebo nie. Zdá sa mi to v tomto prípade absurdné.
Prečo by to malo byť absurdné? Učiteľ s praxou bude hodnotiť začínajúceho učiteľa. Nič viac nič menej. Nebude ho hodnotiť ako vykonáva prácu ako kňaz.Aj ony musia byť poučení ako spracovať plány práce, prípravy na vyučovanie, vedenie pedagogickej dokumentácie a pod.
legolas
29.11.09,08:45
Prečo by to malo byť absurdné? Učiteľ s praxou bude hodnotiť začínajúceho učiteľa. Nič viac nič menej. Nebude ho hodnotiť ako vykonáva prácu ako kňaz.Aj ony musia byť poučení ako spracovať plány práce, prípravy na vyučovanie, vedenie pedagogickej dokumentácie a pod.

..prepáč, ale podľa teba je to najrozodujúcejšie ako sa vedie pedagogická dokumentácia a pod.,? podľa teba učiteľ s praxou ktorý sa možno nevie ani prežehnať bude komentovať jeho hodinu, to je absúrdné....
susann2
29.11.09,16:11
Ja súhlasím s tým, že ak je kňaz prijatý na PP, ako začínajúci pedagóg, musí mať aj určeného uvádzajúceho pedagóga a prejsť adaptačným vzdelávaním podľa § 36 zákona 317/2009, ktorý vypracuje zamestnávateľ, podľa rámcového programu adaptačného vzdelávania, ktorý vydá ministerstvo. Takže to nebude len o tom, ako bude vypisovať triedne knihy, robiť plány vychovno-vzdelávacej činnosti a pod. písomnú agendu.
Vyučovanie náboženstva v školách si vynútili cirkvi. Príslušná cirkev musí každému vyučujúcemu dať menovací dekrét, bez toho nemôže na škole vyučovať. Cirkev si určuje čo a ako bude a v školách vyučovať. Kňazi nepotrebujú mať doplnkové ped. vzdelanie, stačí im absolvovanie teologickej fakulty. Netýka sa sa ich vytváranie žiadnych nových vzdelávacích programov. Každý počnúc od samej vrchnosti chodí okolo nich po špičkách, nikto si to s nimi nechce rozhádzať a za týchto okolností by mal v škole niekto hodnotiť ako kňaz vyučuje ? Adaptačné vzdelávanie sa končí záverečným pohovorom a otvorenou hodinou pred trojčlennou komisiou.
No ja byť riaditeľ tak sa isto tejto procedúre s kňazmi vyhnem. A pokiaľ niekto príjme týchto kňazov na PP a určí im uvádzajúcich pedagógov, tak sú to podľa mňa zbytočne vyhodné peniaze pre tohto učiteľa a navyše bez žiadneho efektívneho prínosu pre ďalšie vzdelávanie žiakov na škole. Môj názor, toť vše.
judita1971
30.11.09,09:28
..prepáč, ale podľa teba je to najrozodujúcejšie ako sa vedie pedagogická dokumentácia a pod.,? podľa teba učiteľ s praxou ktorý sa možno nevie ani prežehnať bude komentovať jeho hodinu, to je absúrdné....

Milá legolas, uviedla som to ako príklad, nie že len to je náplňou adaptačného vzdelávania. Som ekonómka. Čo bude náplňou adaptačného vzdelávania určuje riaditeľ školy. V našom štáte sú absurdnejšie zákony ako tento a musíme sa nimi riadiť či sa nám to páči alebo nie. Jednoducho je to fakt, že každý začínajúci učiteľ musí mať adaptačné vzdelávanie. A ani ty a ani ja na tom nič nezmeníme.
legolas
30.11.09,10:27
Milá legolas, uviedla som to ako príklad, nie že len to je náplňou adaptačného vzdelávania. Som ekonómka. Čo bude náplňou adaptačného vzdelávania určuje riaditeľ školy. V našom štáte sú absurdnejšie zákony ako tento a musíme sa nimi riadiť či sa nám to páči alebo nie. Jednoducho je to fakt, že každý začínajúci učiteľ musí mať adaptačné vzdelávanie. A ani ty a ani ja na tom nič nezmeníme.

...Milá Juditka, ty si ekonómka a ja učiteľ :) takže nechal by som zákony a riadil sa vlastným rozumom....
legolas
30.11.09,11:36
Prečo by to malo byť absurdné? Učiteľ s praxou bude hodnotiť začínajúceho učiteľa. Nič viac nič menej. Nebude ho hodnotiť ako vykonáva prácu ako kňaz.Aj ony musia byť poučení ako spracovať plány práce, prípravy na vyučovanie, vedenie pedagogickej dokumentácie a pod.

...prečo je to absurdné? lebo uvádzajúci učiteľ má mať takú aprobáciu ako učiteľ začínajúci...:)
mjarka
30.11.09,22:13
Zaujala ma diskusia na túto tému, presnejšie na tému adaptačného vzdelávania. Zatiaľ som sa nikde nedočítala, že uvádzajúci učiteľ musí mať takú aprobáciu ako začínajúci učiteľ. V zák. č. 317/2009 je uvedená požiadavka "iba" 1.atestácie... Zaujímal by ma Váš názor na vykonávanie funkcie uvádzajúceho učiteľa osobou riaditeľa školy.
susann2
01.12.09,04:54
Zaujímal by ma Váš názor na vykonávanie funkcie uvádzajúceho učiteľa osobou riaditeľa školy.
Aj riaditeľ môže robiť uvádzajúceho učiteľa, s tým rozdielom, že všetky písomné náležitosti musia byť schválené a podpísané zriaďovateľom.
legolas
01.12.09,06:01
Zaujala ma diskusia na túto tému, presnejšie na tému adaptačného vzdelávania. Zatiaľ som sa nikde nedočítala, že uvádzajúci učiteľ musí mať takú aprobáciu ako začínajúci učiteľ. V zák. č. 317/2009 je uvedená požiadavka "iba" 1.atestácie... Zaujímal by ma Váš názor na vykonávanie funkcie uvádzajúceho učiteľa osobou riaditeľa školy.

...takže podľa teba je jedno aký učiteľ mi príde na hospitačnú hodinu, aby mi pomohol a usmernil ma ako mám postupovať. Číže, ja učím hudobnú výchovu a geografiu, myslíš, že keď mi dajú uvádzajúceho učiteľ napr. matikára, tak mi pomôže? usmerní ma? tak ja si kladiem sám otázku: načo mi je taká pomoc? a čo sa týka pedag. dokumentácie, tá nehrá v prípade začínajúceho učiteľ žiadnu veľkú rolu, pretože, až na výnimky začínajúcim učiteľom nedávajú triedu a tým je od papierovačiek odbremenený.

...doplním: v prevažnej miere sa dostanú ako uvádzajúci učitelia obľúbenci riaditeľa,, pretože im z toho idú peniažky....
pavlinka
01.12.09,06:55
Tak toto zaujma aj mňa.Musí alebo nemusí mať uvádzajúci učiteľ rovnakú aprobaciu ako začínajúci?To že musí mať atestáciu sa v zákone píše,ale o aprobácii nie.Veď pokiaľ by mali mať rovnakú aprobáciu tak je to problém, lebo na škole ani takí nemusia byť.
Na školení povedali že to môže byť učiteľ aj z inej školy, ale to by som rada videla ako by si škola robila zbytočné problémy
s príplatkom za túto činnosť dávať alebo preučtvoávať z jednej školy do druhej.
susann2
01.12.09,09:06
Tak toto zaujma aj mňa.Musí alebo nemusí mať uvádzajúci učiteľ rovnakú aprobaciu ako začínajúci?To že musí mať atestáciu sa v zákone píše,ale o aprobácii nie.Veď pokiaľ by mali mať rovnakú aprobáciu tak je to problém, lebo na škole ani takí nemusia byť.
Na školení povedali že to môže byť učiteľ aj z inej školy, ale to by som rada videla ako by si škola robila zbytočné problémy
s príplatkom za túto činnosť dávať alebo preučtvoávať z jednej školy do druhej.
Zo zákona naozaj vyplýva, že uvádzajúcemu učiteľovi stačí 1.atestácia. Nemajú v tom asi úplne jasno ani ministerskí úradníci, lebo ja čo som bola na školení už na to prišli, že by to bol problém, keby uvádzajúci učiteľ bol z druhej školy, nielen finančný ale aj časový. Vraj dospeli k záveru, že začínajúci učiteľ nepotrebuje zaúčať ako učiť daný predmet, takéto vedomosti mal získať v škole, ale len uviesť do praxe.
pavlinka
13.05.11,08:19
Musí učiteľ náboženstva mať DPŠ keď učí menej ako 7 hodín týždenne? Podľa vyhlášky učiteľ profesných / odborných / predmetov ktorého rozsah vyuč. činnosti je menej ako 7 hod nemusí mať DPŠ, ale vo výhláške je učiteľ náboženstva zaradený ako učiteľ všeobecnovzdelávacích predmetov, platí toto aj pre ních?