anka
06.09.05,09:03
Mohol by mi niekto poradit, ak boli v tomto roku vyplatene dividendy, je potrebne ich uviest v dan.priznani za rok 2005 a zdanit, alebo uz je dan odvedena?
martinez
06.09.05,09:01
musis brat do uvahy 2 faktory :

1/obdobie, ktoreho sa dividendy tykaju.... ak pochadzaju z vysledku hospodarenia za rok 2003 a starsie, su predmetom dane a treba to zdanovat zrazkovou danou podla §43...ak su zo zisku roku 2004, tak nie su su podla §3,2,c ZDP predmetom dane a mozes ich vyplacat spolocnikovi/akcionarovi/podielnikovi brutto

2/ ak dividendy pochadzaju zo zisku z roku 2003 a starsie, treba brat do uvahy, ci sa jedna o vyplatenie subjektu z neobmedzenou danovou povinnostou alebo obmedzenou danovou povinnostou pochadzajuceho z clenskeho statu EU... ak pochadza z EU, a tento subjekt ma v case vyplaty podiel na zakladnom imanii aspon 25%, dividenda sa mu nezdanuje a vyplaca brutto...ak vsak subjekt nema sidlo v EU, resp. ma sidlo v EU a priamy podiel na vasom zakladnom imanii je menej ako 25%, dividenda sa mu zdanuje v zmysle zmluvy o zamedzeni 2-jiteho zdanenia...vacsinou sa jedna o sadzby 5-10%.... Ak je to subjekt s neobmedzenou danovou povinnostou (tuzemec) a zisk pochadza z roku 2003 a starsie, zdanujes zrazkovou danou 19%...

Ak si prijemcom dividendy ty ako fyzicka osoba, nemala by si dividendy zdanovat, lebo bud su uz zdanene zrazkovou danou alebo uz nie su predmetom dane...

otazka je dost nepresna a moc strucna, skus blizsie popisat...
liba2
06.09.05,09:11
Ak si prijemcom dividendy ty ako fyzicka osoba, nemala by si dividendy zdanovat, lebo bud su uz zdanene zrazkovou danou alebo uz nie su predmetom dane.......vážne už nie sú predmetom dane? Ja ako občan som dostala t.r. dividendy za rok 2004. Tiež neviem, či ich mám dať do daň. priznania za r. 2005.
anka
06.09.05,10:48
Obcan dostal za rok 2004 dividendy v r. 2005 a neviem, ci uz su zdanene, ci ich treba zahrnut do dan.priznania, alebo ci su oslobodene od dane
KEJKA
06.09.05,18:33
Obcan dostal za rok 2004 dividendy v r. 2005 a neviem, ci uz su zdanene, ci ich treba zahrnut do dan.priznania, alebo ci su oslobodene od daneak su to dividendy za rokm 2004, nie sú predmetom dane
nazabane
08.02.06,12:10
Dividendy za rok 2003 musí fyzická osoba rozhodne zdaniť!!!!! Je jedno, či boli vyplatené v roku 2004 alebo 2005. Dividendy za rok 2004 už zdaňovat netreba, lebo podľa odst 2. §3 zákona o dani z príjmu 595/2003 už zdaneniu nepodliehajú.

Ja mám podobný problém. Mama dostala v r. 2005 vyplatené dividendy za rok 2003. Okrem toho mala príjmy len zo závislej činnosti. Vie mi niekto prosím poradiť aký typ daňového priznania má podať a do ktorého riadku treba uviesť vyplatené dividendy?
heluška
13.02.06,13:22
Mám pre sebou Oznámenie o výplate divedent, je tu uvedené Druh príjmu :Divedendy
Suma príjmu : xx,- Sk (z nerozdelého zisku minulých rokov)
xx,- Sk ( zo zisku roku 2004)
Platba dane : nič
a ďalej poznámka : Vyplatené dividendy z nerozdeleného zisku minulých rokov sú nezdanené a príjemca je povinný v zmysle zákona č.595/2003 Z.z. zahrnúť tento príjem do svojho ročného daňového prizania k dani z príjmov za rok 2005.
Takže, tie dividendy "staré" musím zdaniť a tie zo zisku za rok 2004 nie.
Lenže neviem, kde ich v daňovom priznaní napísať, rozmýšľam či do tabuľky č.2, podľa §7 kapitálový majetok alebo sú Ostatné príjmy § 8, ale ani tam neviem vlastne do ktorej kolonky? Prosím ak s tým máte niekto skúsenosti poraďte. Ďakujem