acho
27.11.09,07:55
Prosím o radu skúsenejších...na jar chcem začať stavať dom ( http://www.eurolineslovakia.sk/www/projekty.php?lang=sk§ion=rodinne_domy&action=detail_domu&rd_id=Kompakt_602 )
Nakoľko som tu už dlhšie sledoval diskusie ohľadné výberu najvhodnejšieho materiálu (tehla, ytong, porfix a pod.) a názory sú diametrálne odlišné, neviem k akému materiálu sa mam prikloniť. Ideálne by bolo ekonomicky najvýhodnejšie riešenie avšak s prihliadnutím na aktuálne finančné možnosti (t.j. zrejme nebudem mat prostriedky, aby som investoval do najnovších technológii, no zase používať nejaké výbehové materiály by som tiež nechcel).
Stavať budem v južnej časti BA - Podunajské Biskupice. S ohľadom na miestne klimatické podmienky, by som chcel tých v stavebníctve zbehlejších požiadať o názor a radu pri výbere najvhodnejšieho materiálu na stavbu obvodových múrov a pripadane aj izolačnej vrstvy.
Projekt uvádza použitie tehál Porotherm 38 P+D a Nobasil FKD hr.50mm.
Ja sa po prečítaní diskusii tu na Porade najviac prikláňam k použitiu tehál Heluz 30 a EPS 15cm.
Prosím Vás o Vaše názory.
Ďakujem.
petmac
27.11.09,19:19
No ja ti odporucam Heluz hr. 300mm + Nobasil MPE hr.100mm, a mas istotu ze usetris na kureni, a nebude to az tak drahe riesenie.
220870
27.11.09,20:14
Ja som to tu už raz písal .Ak si svojpomocne zmeníte plány z 380mm na 300mm.Tak buď budete mať špičkového stavbyvedúceho a dobrú stavebnú partiu, alebo na tom prerobíte viac ako keby ste stavali z 380mm.
Môj názor ak budete stavať svojpomocne tak 380+ 100.Posledná vec čo sa robí na dome je fasáda.Potom sa stále môžete rozhodnúť o jej povrchovej úprave.Ak dáte 300mmuž nebudete mať na výber.Dosť sa tu riešili obvodové múry.Treba riešiť aj strop.Tam je polovica úspor.
Hop377
27.11.09,20:48
Nerozumiem tomu, preco ludia kupuju projekty a potom sa ich snazia sami upravovat aj take zasadne veci ako je material a hrubka stien, teraz nenarazam len na toto vlakno ale aj napr. Alfa105. Ked chcete nieco inak ako je v projekte, preco si hned nedate spravit projekt podla vlastnych predstav, myslim, ze ten cenovy rozdiel sa uplne strati v pripadnych skodach takychto uprav.
alltracboy
27.11.09,20:57
ja som kupil projekt domu alfa 105 za 22tis. na mieru by bol asi kapanek drahsi. kejka ani nedodrzala material steny a dom jej stoji..je to tehla.. sa z nej odreze ked bude treba. asi lepsie by sa pracovalo s porobetonom 300+100nobasil.
plamen4
27.11.09,21:26
Veľa ľudí rieši kúpu projektu ako potrebný dokument pre vybavenie stavebného povolenia. A s tou cenou to tiež nechápem, veď v priebehu stavby sa to môže predražiť x krát a že Vám murár vymuruje múry o 5000 drahšia ako druhy, alebo obkladač, alebo xy ľudí, vtedy to nehrá rolu. Ono to je asi taká filizofia že keď ste už v rozbehnutom vlaku tak už neriešite takéto sumy, pretože pri takej investícii ako je dom, je to zanedbateľné.
alltracboy
28.11.09,07:27
postavit dom nieje snad ziaden problem pre ludi co s tym robia.. co mi rodicia vraveli, pred casmi sme mohli byt radi ked sme zohnali ozrateho murara ktory to nejak naplacal na seba.. keby ste videli mury v dome v ktorom teraz som tak by nejeden zaplakal. ten murar asi moc vodovahu nepouzival. Ano pre mna je projekt len dokument na povolenie stavby a veci sa budu riesit na stavbe. preto si ten dom stavam v pocitaci 3D aby som nasiel rozne porblemy co mozu vzniknut..

murar o 5tis drahsi.. to ej este v pohode.. myslim, ze dnes je clovek vobec rad ak nejakeho dobreho murara najde.
220870
28.11.09,08:31
postavit dom nieje snad ziaden problem pre ludi co s tym robia.. co mi rodicia vraveli, pred casmi sme mohli byt radi ked sme zohnali ozrateho murara ktory to nejak naplacal na seba.. keby ste videli mury v dome v ktorom teraz som tak by nejeden zaplakal. ten murar asi moc vodovahu nepouzival. Ano pre mna je projekt len dokument na povolenie stavby a veci sa budu riesit na stavbe. preto si ten dom stavam v pocitaci 3D aby som nasiel rozne porblemy co mozu vzniknut..

murar o 5tis drahsi.. to ej este v pohode.. myslim, ze dnes je clovek vobec rad ak nejakeho dobreho murara najde.
Kedysi sa tak robilo.Omietky sa požívali len na ochranu muriva,nie na vyrovnávanie muriva (vyrovnávanie nebolo to požadované).Pri obnove pamiatok je jedna z podmienok ,nie rovno.Vy sa podľa vašich príspevkov snažíte vychytať muchy na stavbe dopredu.Neviem nakoľko sa vám to podarí ale jedno viem istotne.TO SA NEDÁ.Čo môžete ,tak jedine zohnať špičkového stavebného dozora.
alltracboy
28.11.09,09:28
kto mi zaruci ze stavebny dozor vyriesi veci lepsie ako ja? Teda ze bude fakt dobry. Ked mi poseru stavbu a bude tam stavebny dozor co za to berie peniaze, preplati mi stavebny material a nasledne opravy? To asi nie. Aj ked by to bola jeho chyba, ze to dovolil postavit zle. nestavam komplikovanu vilu, ale najjednoduchsi bungalov. Pokial kazdy majster ktory tam pride bude dobre robit svoju pracu tak stavebny dozor je zbytocny. A skontrolovat technologicky postup a ci ide rovno mur viem aj ja. Len na to potrebujem nejaky cas aby som si o tom nieco precital. Ja tie mury murovat nebudem..spravia to murari.
TomasHC
28.11.09,10:52
Ja som tiez vymenil skladbu muru oproti projektu...

Projekt - Porotherm 38 P+D obvodove, 25 nosne, 11,5 priecky a 5 cm EPS
Realita - Ytong 25 obvodove a nosne, 12,5 priecky a 12 cm EPS.

Murari s tym nemali ziadny problem, ani krovar. Vsetko som prepocital a zakreslil do PD, vratane vyvodov na vodu a odpad, takze vsetko sadlo doslova na milimeter.
ciners
29.11.09,09:11
Nerozumiem tomu, preco ludia kupuju projekty a potom sa ich snazia sami upravovat aj take zasadne veci ako je material a hrubka stien, teraz nenarazam len na toto vlakno ale aj napr. Alfa105. Ked chcete nieco inak ako je v projekte, preco si hned nedate spravit projekt podla vlastnych predstav, myslim, ze ten cenovy rozdiel sa uplne strati v pripadnych skodach takychto uprav.

Keby som mal takychto zakaznikov, tak sa od radosti prepijem na druhy svet :D
pekny nazor, podporujem
ciners
29.11.09,09:21
Na tuto temu jednoznacna odpoved neexistuje. Kazdy chce od svojej steny trosku inu funkciu, niekto uznava akumulacu, iny nie. Dalo by sa to vsetko optimalizovat, staticky navrhnut a tepelnu izolaciu tiez optimalizovat po vypocte tepelnych strat, navratnosti a podobne. Aj sa to tak robieva, ale to si clovek nemoze kupit projekt od euroline a im podobnym.
Ludia nikdy asi nepochopia, ze sice usetria na projekte cca 40tisic SKK, ale na neoptimalizovanych konstrukciach a samovzdelavani daleko viac prerobia. Netrapi to nikoho, pretoze clovek vidi, ze za kus papiera ma davat peniaze, za neoptimalizovane a predrazene konstrukcie kazdy rad zaplati,lebo vidi cosi hmotne. Davam tomu tak 4-5generacii kym toto zmyslanie marxizmu leninizmu u nas ustupi :D
ciners
29.11.09,09:33
kto mi zaruci ze stavebny dozor vyriesi veci lepsie ako ja?

Nehnevaj sa, ale snad si nemyslis, ze si v stavani lepsi kvoli internetu ako clovek s peciatkou stavebneho dozora....na to sa skladaju v SKSI skusky, treba na to roky praxe, patricne vzdelanie a prislucha k tomu patricna zodpovednost.
Ked sa budes takto k tomu stavat, tak to dobre nebudes mat nikdy....
lapejko
29.11.09,10:26
Naša firmička je k dispozícii... Doporučujeme pozrieť prospekty Ytongu, podľa Vašej náročnosti na úsporu buď Ytong Lambdu 375 mm alebo Ytong 500-ku 250 až 300 mm v kombinácii s Ytongom Multipor v hr. od100 do 200 mm. Samozrejme okná v trojskle ...
alltracboy
29.11.09,10:35
no ja len reagujem na to ako ste vy skusenejsi pisali ze stavebny dozor musi byt " kvalitny" a "super" tak asi nieje kazdy dozor ako dozor. A ma tiez zaujimalo co take zlozite by takom jednoduchom projekte mohol riesit.. jedine, ze by tam stal a buzeroval robotnikov nech nerobia poriadne. snad partia ktora postavi x domov nebude robit chyby, jedine ze by nieco odflakli. Vsetko je v projekte, viem si to aj sam skontrolovat ci to robia ako maju alebo nie. Mozno moj kolega uctovnik by nevedel. keby som chcel zmenit steny tak si najdem nejakeho statika nech spravi projekt.. nemam sajnu co to stoji, ale zasa nejak extra drahe to snad nebude. a myslim ze vsetko je na webe. Tiez niesom automechanik a spravil som si generalku motora tak, ze ziaden mechanik by to tak predcizne nespravil. Staci len chciet. A nejaky maly rodinny dom snad nieje problem pre boha. Keby som ho mal robit presne podla projektu tak kludne na to mozem dohliadat aj sam. a mozno aj budem.. 38 mur a 8 nobasil. vies mi to ciners nahodit do toho tvojeho programu ci je to ok? Alebo ytong 300 ten najpevnejsi + 2x8cm EPS . Ja mam este par mesiacov na stavbu, a iba uvazujem, polemizujem.. mozno je to uz otravne, ale chcem vediet moznosti a pre a proti. a hlavne skusenosti ludi co uz postavili, foto.. informacie.. BTW keby mal niekto CAD detail prepojenia tramoveho stropu na mur tak by som mal zaujem.. neviem to nikde na nete najst.
lapejko
29.11.09,10:49
Kedysi sa tak robilo.Omietky sa požívali len na ochranu muriva,nie na vyrovnávanie muriva (vyrovnávanie nebolo to požadované).Pri obnove pamiatok je jedna z podmienok ,nie rovno.Vy sa podľa vašich príspevkov snažíte vychytať muchy na stavbe dopredu.Neviem nakoľko sa vám to podarí ale jedno viem istotne.TO SA NEDÁ.Čo môžete ,tak jedine zohnať špičkového stavebného dozora.
S omietkami máte pravdu, môj otec robil majstra v stavebnom podniku a výška sumy určená na zaplatenie omietačov v tehlovom bloku v 1960 bola o dve tretiny vyššia ako v panelovom v 1980. Tomu zodpovedajú aj podlahy a dnes potrebujeme 3-4 palety poteru do 4-izbového bytu.A stavebný dozor? Pred polrokom som si dorobil stavbársku matúru a moji niektorí spolužiaci, ktorí už predtým mali strojársku maturitu, môžu vzápätí absolvovať školenie s certifikátom alebo oprávnením na výkon tejto činnosti pričom stačí doložiť tri realizované stavby...U nás je to stále formálna funkcia, na mojich stavbách dotyčného pána za rok ani nevidím...:mee:
vladoziak
29.11.09,10:52
ale to je ok,kto sa hambi ma prazdne gamby
a teraz je navrhnuta 38 tehla na vapennocementivu maltu+vsetky preklady,vence a pod. su navrhnute na tuto sirku muriva.Pri prekladoch su tam vacsinou 4 nosniky+izolacia,kedze chcem dat 30_izolacia tak pocet nosnikobv sa mi nemeni Furt budu 4 a izolacia ide zvonka.Pri strope vacsinou je keramicky a ked budem davat objednavku na stropny system tak mi k tomu daju aj kladacky plan kde je aj statika (medzi nami aj nosniky su dovolene skracovat-vid porotherm otazky a ospovede).Vence su navrhovane vencovka 8 cm+izolacia 6 cm a na samotny veniec ostalo 24 cm,vyhodim vencovku a izolaciu a mam viac miesta ako povodny plan.A co ma vacsiu pevnost 38 alebo 30?
ciners
29.11.09,11:10
My ked robime dozor, tak ide normalne peciatka a roky praxe uvedene na tom formulari. Akurat dnes idm taky papier zaniest, peciatka, SvF STU, 27rokov praxe, vsetko tam je popisane a zakaznik nema potom dilemu.
Alltracboy, kuknem ti to zateplenie, ale tak myslim, ze to,co si uviedol moze byt. Ten CAD detail nie je nijako specialny. Na veniec das v mieste ulozenia tramu kus lepenky a na to polozis tram.
ciners
29.11.09,11:13
.A co ma vacsiu pevnost 38 alebo 30?

Pevnost je vlastnost materialu, neviem, ktora ta tehla je viac dierovana, ale asi 30ka byva pevnejsia. Skor potom unosnost uz moze mat 38ka vacsiu, lebo ma vacsiu plochu v priereze.
petmac
29.11.09,14:36
no ja len reagujem na to ako ste vy skusenejsi pisali ze stavebny dozor musi byt " kvalitny" a "super" tak asi nieje kazdy dozor ako dozor. A ma tiez zaujimalo co take zlozite by takom jednoduchom projekte mohol riesit.. jedine, ze by tam stal a buzeroval robotnikov nech nerobia poriadne. snad partia ktora postavi x domov nebude robit chyby, jedine ze by nieco odflakli. Vsetko je v projekte, viem si to aj sam skontrolovat ci to robia ako maju alebo nie. Mozno moj kolega uctovnik by nevedel. keby som chcel zmenit steny tak si najdem nejakeho statika nech spravi projekt.. nemam sajnu co to stoji, ale zasa nejak extra drahe to snad nebude. a myslim ze vsetko je na webe. Tiez niesom automechanik a spravil som si generalku motora tak, ze ziaden mechanik by to tak predcizne nespravil. Staci len chciet. A nejaky maly rodinny dom snad nieje problem pre boha. Keby som ho mal robit presne podla projektu tak kludne na to mozem dohliadat aj sam. a mozno aj budem.. 38 mur a 8 nobasil. vies mi to ciners nahodit do toho tvojeho programu ci je to ok? Alebo ytong 300 ten najpevnejsi + 2x8cm EPS . Ja mam este par mesiacov na stavbu, a iba uvazujem, polemizujem.. mozno je to uz otravne, ale chcem vediet moznosti a pre a proti. a hlavne skusenosti ludi co uz postavili, foto.. informacie.. BTW keby mal niekto CAD detail prepojenia tramoveho stropu na mur tak by som mal zaujem.. neviem to nikde na nete najst.

No tramy by ste mali ukladat na veniec. Do venca mozete navrtat zavitove tyce a ukotvit nimi tramy o veniec. Jasne ze pod tram dat lepenku... Mam niekde detaily, len nemam cas ich hadzat na net... :-)
alltracboy
29.11.09,14:44
No tramy by ste mali ukladat na veniec. Do venca mozete navrtat zavitove tyce a ukotvit nimi tramy o veniec. Jasne ze pod tram dat lepenku... Mam niekde detaily, len nemam cas ich hadzat na net... :-) To by tie tramy boli ako stuzujuci prvok vencov nie? Myslel som ze tramy sa tam davaju volne kvoly pripadnej vymene.
petmac
29.11.09,14:44
S omietkami máte pravdu, môj otec robil majstra v stavebnom podniku a výška sumy určená na zaplatenie omietačov v tehlovom bloku v 1960 bola o dve tretiny vyššia ako v panelovom v 1980. Tomu zodpovedajú aj podlahy a dnes potrebujeme 3-4 palety poteru do 4-izbového bytu.A stavebný dozor? Pred polrokom som si dorobil stavbársku matúru a moji niektorí spolužiaci, ktorí už predtým mali strojársku maturitu, môžu vzápätí absolvovať školenie s certifikátom alebo oprávnením na výkon tejto činnosti pričom stačí doložiť tri realizované stavby...U nás je to stále formálna funkcia, na mojich stavbách dotyčného pána za rok ani nevidím...:mee:

To robite chybu ze vasho dozora nevolate pravidelne.
Je to asi v tom chyba, dozor je potrebne uviest pri stavebnom povoleni a tam ludia casto napisu prveho, koho stretnu, len aby tam nieco bolo. Ale dobreho dozora je tazko najst, ktory sa bude naplno venovat stavbe. Pri RD sa to ale velmi nedodrziava... Co je na skodu veci.
bettylou
29.11.09,14:51
Naša firmička je k dispozícii... Doporučujeme pozrieť prospekty Ytongu, podľa Vašej náročnosti na úsporu buď Ytong Lambdu 375 mm alebo Ytong 500-ku 250 až 300 mm v kombinácii s Ytongom Multipor v hr. od100 do 200 mm. Samozrejme okná v trojskle ...

Existuje podobná alternatíva aj pre heluz - na bungalov. Ale žiasny EPS ani minerálnu vlnu. dá sa aj heluz zatepliť multiporom, alebo cetrisom? Ak tak v akej hrúbke? (okná - trojsklo). Ide mi o zateplený bungalov, ktorý akumuluje.
Alebo je to hlúposť?
petmac
29.11.09,16:21
To by tie tramy boli ako stuzujuci prvok vencov nie? Myslel som ze tramy sa tam davaju volne kvoly pripadnej vymene.

Ked sa da na to zaklop, asi tak lahko sa to nevymeni. A naco je menit tramy? Osetri sa drevo, pripadne sa niecim oblozi.
alltracboy
30.11.09,08:40
Ked sa da na to zaklop, asi tak lahko sa to nevymeni. A naco je menit tramy? Osetri sa drevo, pripadne sa niecim oblozi.
no teoreticky... naozaj teoreticky.. pokial by sa nieco stalo z tramom, tak by sa dal rozobrat zaklop a tram vybrat smerom von muru a nasunut novy tram. Ale to je asi sci-fi.
lapejko
30.11.09,20:45
Existuje podobná alternatíva aj pre heluz - na bungalov. Ale žiasny EPS ani minerálnu vlnu. dá sa aj heluz zatepliť multiporom, alebo cetrisom? Ak tak v akej hrúbke? (okná - trojsklo). Ide mi o zateplený bungalov, ktorý akumuluje.
Alebo je to hlúposť?
kombináciu Multiporu s tehlou už v praxi skúšam, zatiaľ malé plochy v interiéri a balkóny. Kto chce viac referencií môže kliknúť na Ytong Multipor- Wiesbaden, prebehlo tam zatepľovanie kúpeľných domov(starých) replikáciou pôvodných fasád.
cisconet
05.02.10,08:48
Ja som tiez vymenil skladbu muru oproti projektu...

Projekt - Porotherm 38 P+D obvodove, 25 nosne, 11,5 priecky a 5 cm EPS
Realita - Ytong 25 obvodove a nosne, 12,5 priecky a 12 cm EPS.

Murari s tym nemali ziadny problem, ani krovar. Vsetko som prepocital a zakreslil do PD, vratane vyvodov na vodu a odpad, takze vsetko sadlo doslova na milimeter.

V projekte na bungalow mam tiez Porotherm 38 P+D obvodove, 25 nosne, 11,5 priecky a 5 cm EPS. Podobne ako TomasHC by som chcel dat Ytong 25 obvodove a nosne, 12,5 priecky a 20 cm EPS. Mam otazku ale ci nemozu rovody elektriny, vody a odpad oslabit staticky tieto nosne mury?
Vdaka za nazory
jankazb
05.02.10,08:59
Tiež sme mali v projekte iné zloženie obvodových múrov (Hips systém). Zvolili sme Ytong 30 plus 15 EPS. Mňa skôr zaujíma či nebude problém pri kolaudácii. Jasné že sa zmení o hrúbku zateplenia aj vonkajší rozmer domu. Verím, že nik to nebude premeriavať. Zvažovali sme nepriznať zloženie (pod omietkami nevidno), ale pri určovaní energetického štítku toto je udané a vlastne by mal vyjsť aj lepší výsledok. Čo s tým pri kolaudácii? Priznať/nepriznať...? Stačí dopísať ako zmenu stavby pred dokončením?
milan395
05.02.10,10:14
Ja som tiež videl stavebný dozor len raz a aj to ked bol sa pozrieť nan ako vypadá :). Mne kontroloval stavebný inžinier ktorý bol na stavbe častejšie ako ja. A tých zmien v projekte bolo dosť vela, ale vela sa ích stratí pod omietkou.
220870
05.02.10,10:16
V projekte na bungalow mam tiez Porotherm 38 P+D obvodove, 25 nosne, 11,5 priecky a 5 cm EPS. Podobne ako TomasHC by som chcel dat Ytong 25 obvodove a nosne, 12,5 priecky a 20 cm EPS. Mam otazku ale ci nemozu rovody elektriny, vody a odpad oslabit staticky tieto nosne mury?
Vdaka za nazory
Samozrejme že môžu oslabiť obvodový múr .Ale ak sa to urobí tak ako sa má tak to oslabenie je bezvýznamne.
milan395
05.02.10,10:27
Ja mal tiež v projekte Porotherm ale vybral som Ytong Lambdu 375ku, priečky miesto 175ky mám 250ku- miesto 115 mám 125ku. čiža skôr mám lepšie ako horšie .
alltracboy
06.02.10,20:03
Ked sa da na to zaklop, asi tak lahko sa to nevymeni. A naco je menit tramy? Osetri sa drevo, pripadne sa niecim oblozi.
V statike na drevenny strop som videl, ze tramy sa upevnuju pomocou papuce tramu (http://obchod.dmpsteel.sk/?k1=spojovacie-prvky-na-drevo&k2=bmf-papuca-tramu) do zelezobetonoveho venca.Cize nelezia na nosnych muroch, ale su tam pripevnene ocelovymi papucami. Je to dobre tak spravit?
220870
06.02.10,20:20
Ten projekt som nevidel ale nedal by som za to ani deravý groš.Drevo musí byť upevnené tak ,aby malo pohyb pri schnutí.Ak sa upevní natrvrdo tak vytrhne aj veniec.
alltracboy
06.02.10,20:35
Cize by sa nemali tie tramy pripevnit o veniec ani skrutkovncou zvrchu? Urcite sa tam ale predpoklada susene drevo.

Edit: na prichytenie papuc do venca sa pouziva kotva http://www.hilti.cz/data/editorials/-8324/08_kotevni%20technika_40.pdf HSC-A a zrejme je ten tram iba polozeny na papuci , takze tam moze volne behat. ja len ze ci ak by sa tam na povale byvalo, ci to nepadne :D
220870
06.02.10,20:43
Sušené drevo 1m3 400-500€ mokré drevo 180€ m3:confused:Navyše drevo pracuje celú dobu svojej exzistencie.Dva roky dozadu sme omietali jeden dom tam tie trámy umelci zaliali do venca .Ako to drevo schlo tak povytŕhalo kusy betónu.:D:D:D