mackova
27.11.09,08:01
Caute, chcela by som sa spytat, v r. 2008 sme mali skolaudovany budovu, kt. sme svojpomocne postavili, nacitala som vsetko materialy a vsetko, co k tomu patri a dnom kolaudacie som zaradila do ob.majetku a odpisy.
Ale v tmto roku 2009 sme spravili pristresok, mali sme material ako okna a stav. material, toto ale este nemame hotove,ani skolaudovasne.
Chcela by som sa spytat ako mam postupovat pri odpisoch? mam pockat na kolaudaciu a pripocitat sumu uz odpisovanej budovy a zacat odznovu, alebo je to nieco samostatne?
IvoM
27.11.09,07:35
Či je to samostatná budova alebo stavba musíš v prvom rade vedieť ty,
z takto položenej otázky to nie je jasné. Máte na to samostaný projekt? Bude tento prístrešok pevne spojeny so zemou? Bude táto stavba súčasťou budovy, alebo bude stáť samostatne?
Ak to bude samostatná stavba, tak náklady na ňu účtuješ na 042 Obstaranie DHM a po dokončení a začatí užívania ju zaradíš na účet 021 Stavby a budeš samostatne odpisovať ako nový DHM v OS4 podľa §27 alebo §28. Ak to bude súčasťou budovy tak to účtuješ rovnako ale zaradíš to ako technické zhodnotenie budovy a pri odpisovaní budeš postupovať podľa §26.5