sergej6
27.11.09,09:14
Zdravím Vás,
chcem sa opýtať jednú vec lebo mám v tom trošku neporiadok. Dňa 7.9.2009 som sa stal platcom DPH /dátum na kartičke/. No kartička DPH bola vydaná až 10.11.2009 /dátum na kartičke/. Od 7.9.2009 do toho dátumu 10.11.2009, som ale vystavil zhruba 70 faktúr. Aký by mal byť teraz postup? Všetky faktúry je potrebné prerobiť, alebo ak bola kartička vydaná a tým aj moja žiadosť platiteľa DPH schválená až 10.11.2009 môžem faktúry do tohto dátumu ponechať bez rozpisu DPH. Ďakujem za každú radu... :confused:
Tweety
27.11.09,08:17
Zdravím Vás,
chcem sa opýtať jednú vec lebo mám v tom trošku neporiadok. Dňa 7.9.2009 som sa stal platcom DPH /dátum na kartičke/. No kartička DPH bola vydaná až 10.11.2009 /dátum na kartičke/. Od 7.9.2009 do toho dátumu 10.11.2009, som ale vystavil zhruba 70 faktúr. Aký by mal byť teraz postup? Všetky faktúry je potrebné prerobiť, alebo ak bola kartička vydaná a tým aj moja žiadosť platiteľa DPH schválená až 10.11.2009 môžem faktúry do tohto dátumu ponechať bez rozpisu DPH. Ďakujem za každú radu... :confused:
Všetky faktúry dať do poriadku, pretože platiteľom ste boli od 7.9.09 a od toho dátumu ste mali vo svojich faktúrach uplatňovať dph.
marina8
27.11.09,08:37
Zdravím Vás,
chcem sa opýtať jednú vec lebo mám v tom trošku neporiadok. Dňa 7.9.2009 som sa stal platcom DPH /dátum na kartičke/. No kartička DPH bola vydaná až 10.11.2009 /dátum na kartičke/. Od 7.9.2009 do toho dátumu 10.11.2009, som ale vystavil zhruba 70 faktúr. Aký by mal byť teraz postup? Všetky faktúry je potrebné prerobiť, alebo ak bola kartička vydaná a tým aj moja žiadosť platiteľa DPH schválená až 10.11.2009 môžem faktúry do tohto dátumu ponechať bez rozpisu DPH. Ďakujem za každú radu... :confused:

predpokladam, ze ked su fa bez DPH tak si ani DP za 3Q nerobil, takze prerobit vsetky fakturky od 07.09.09 a tie , ktore maju plnenie do 30.09 treba zahrnut do DP za 3Q a treba ho podat. dostanes pokutu 66 eur za nepodaie DP, lebo " neznalost zakona neospravedlnuje" :mee:
a nezabudni si uplatnit DPH na vstupe od 07.09.09 a uhradit danovu povinnost ak ti vyjde cim skor, lebo ti tam aj penale nabiehaju
opravene faktury zaslat s listom odberatelom, lebo DPH ti musia z faktur doplatit a maju narok na odpocet
sergej6
27.11.09,08:43
takže všetko prerobiť a rozposlať FA? Len ku tým sumám už neviem prirátať DPH keďže väčšina tých faktúr je už uhradená. V taký čas viem len od sumy 19% odrátať a tým pádom prídem o zisk. Veď keď raz platenie schvália a vydajú kartičku neskôr, do tej doby kým sa oni vyjadria má firma stáť?
marina8
27.11.09,08:49
Zdravím Vás,
chcem sa opýtať jednú vec lebo mám v tom trošku neporiadok. Dňa 7.9.2009 som sa stal platcom DPH /dátum na kartičke/. No kartička DPH bola vydaná až 10.11.2009 /dátum na kartičke/. Od 7.9.2009 do toho dátumu 10.11.2009, som ale vystavil zhruba 70 faktúr. Aký by mal byť teraz postup? Všetky faktúry je potrebné prerobiť, alebo ak bola kartička vydaná a tým aj moja žiadosť platiteľa DPH schválená až 10.11.2009 môžem faktúry do tohto dátumu ponechať bez rozpisu DPH. Ďakujem za každú radu... :confused:

inak DU je povinny ti do 30 dni vydat osvedcenie to ti vydane nebolo
par. 5 zakona o DPH, tak ked t to vydali 10.11 tak je to na povazenie, ze ci to bolo dodrzane, ale dotahuj sa s DU:confused:

5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
veronikasad
27.11.09,08:49
sergej, ide o povinnú alebo dobrovolnú registráciu platitela DPH ?
marina8
27.11.09,08:51
takže všetko prerobiť a rozposlať FA? Len ku tým sumám už neviem prirátať DPH keďže väčšina tých faktúr je už uhradená. V taký čas viem len od sumy 19% odrátať a tým pádom prídem o zisk. Veď keď raz platenie schvália a vydajú kartičku neskôr, do tej doby kým sa oni vyjadria má firma stáť?


to nevadi, ze su uhradene, to s tym nic nema
ked vystavis fa na 100eur a mas ju uhradenu, tak priratas 19 % DPH, v saldokontei ostane neuhradena cast za DPH, ktoru vyparujes dnom uhradenia zo strany odberatela takze o ziadny zisk neprides;)
sergej6
27.11.09,08:52
zle som napísal dátum...7.10.2009 som platcom čiže nič ešte podávať netreba. No ale keď teraz rozpošlem FA bez DPH, tak to bude dosť problém. Myslím, že aj ja by som nereagoval kladne keby mi poslala nejaká firma FA s navýšením o DPH. Asi najjednoduchsie riešenie bude keď odpočítam z FA 19% a nechám to už tak nie?
sergej6
27.11.09,08:55
sergej, ide o povinnú alebo dobrovolnú registráciu platitela DPH ?
ide o dobrovoľnú registráciu DPH
marina8
27.11.09,08:56
zle som napísal dátum...7.10.2009 som platcom čiže nič ešte podávať netreba. No ale keď teraz rozpošlem FA bez DPH, tak to bude dosť problém. Myslím, že aj ja by som nereagoval kladne keby mi poslala nejaká firma FA s navýšením o DPH. Asi najjednoduchsie riešenie bude keď odpočítam z FA 19% a nechám to už tak nie?

oni ti DPH zaplatia a uplatnia si ju na vstupe, ja v tom problem nevidim, ale ako myslis
sergej6
27.11.09,08:57
inak DU je povinny ti do 30 dni vydat osvedcenie to ti vydane nebolo
par. 5 zakona o DPH, tak ked t to vydali 10.11 tak je to na povazenie, ze ci to bolo dodrzane, ale dotahuj sa s DU:confused:

5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
ide o to ,že som bol odcestovaný a trebalo doplniť zmluvu o účte, tak bola doplnená asi o 10 dní ako mi poslalí výzvu na doplnenie
sergej6
27.11.09,09:01
oni ti DPH zaplatia a uplatnia si ju na vstupe, ja v tom problem nevidim, ale ako myslis
ciže mám všetke faktúry navýšiť o DPH a takto ich zaslať? Alebo iba doúčtovať dph? Ospravedlňujem sa, že tomu nerozumiem, ale nie som ekonóm :(
Tweety
27.11.09,09:03
ciže mám všetke faktúry navýšiť o DPH a takto ich zaslať? Alebo iba doúčtovať dph? Ospravedlňujem sa, že tomu nerozumiem, ale nie som ekonóm :(
Zákon o cenách pozná cenu s dph, takže vaše faktúry treba rozdeliť na základ dane a dph.
marina8
27.11.09,09:05
ciže mám všetke faktúry navýšiť o DPH a takto ich zaslať? Alebo iba doúčtovať dph? Ospravedlňujem sa, že tomu nerozumiem, ale nie som ekonóm :(

ako to myslis douctovat DPH? to ako vystavit ku kazdej fakture dalsiu fakturu, ktora je iba DPH k fakture predoslej? aj tak som to videla, ze to urobili
sergej6
27.11.09,09:09
Zákon o cenách pozná cenu s dph, takže vaše faktúry treba rozdeliť na základ dane a dph.
tak tomu celkom nerozumiem. Čiže základ dane by mala byť vystavená FA bez DPH. A ku tomu by som mal prirátať 19% nie?
Čiže by asi trebalo poslať oznámenie a kartičku DPH a opravenú FA, alebo vystaviť novú FA kde bude účtovna položka doplatok DPH ku FA číslo tej a tej?