dudka172
27.11.09,10:12
Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mam narok na prispevok na star.o dieta, ak ma dieta dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav, co mam potvrdene rozhodnutim z uradu prace, dieta malo 3 roky v 11/09, chodi do sukromnej skolky a ja som zacala v 11/09 pracovat.
Na urade prace dala p.uradnicka velmi zle info ako napr.ze v zakone je len do 3 rokov:confused: a ze moze chodit do skolky len na 4hodiny, co si myslim je, ak by som ziadala o rodicovsky prispevok/co nie je moj pripad/
vyberam zo zakona:
561/2008 Z.z.
ZÁKON
z 25. novembra 2008
o príspevku na starostlivosť o dieťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Národná rada Slovenskej republiky sa uzniesla na tomto zákone:
Čl.I
§ 1
Predmet úpravy
(1) Tento zákon upravuje poskytovanie príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom 1) (ďalej len "príspevok") ako sociálnej dávky.

Dakujem za odpovede
brčko
27.11.09,14:39
podla mna nárok na PnSoD máš, lebo si zárobkovo činná a máš rozhodnutie z UPSVaR o dlhodobo nepriaznivom zdr.stave dieťaťa. Budeš mať nárok až do ukončenia platnosti v rozhodnutí, resp. do dosiahnutia 6rokov, ak by si mala dlh.nepr. zdr.stav schválený aj na dlhšie obdobie.

Nárok bude vo výške preukázaných nákladov za mesiac, max. vo výške RP (toho nižšieho, čo sa každoročne od septembra valorizuje, t.j. nie toho vyššieho, ak by schválili zvýšený RP od 1.1.2010)
zdenka131
27.11.09,18:17
Re: Prispevok na starostlivost o dieta a zamestnanie
Pracovníčka na úrade práce mala na mysli Rodičovský príspevok.
Od 1. januára 2009 bola vykonaná novelizácia zákona o rodičovskom príspevku .
V novelizácii zákona je uvedená podmienka pre získanie rodičovského príspevku : " dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie. " Túto podmienku vaše dieťa nespĺňa.

Príspevok na starostlivosť o dieťa / V tomto prípade nárok na príspevok vznikol./

je alternatívou k rodičovskému príspevku a je určený rodičom, ktorí sú zárobkovo činní a starajú sa o dieťa do troch rokov veku alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, pričom oprávnenej osobe patrí príspevok na každé takéto dieťa. Poskytovaním príspevku štát prispieva rodičovi alebo fyzickej osobe, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov , na úhradu výdavkov vynaložených na starostlivosť o dieťa. Zavedenie príspevku na starostlivosť o dieťa v spojení s existujúcou úpravou rodičovského príspevku umožňuje rodine vybrať si v rámci podpory poskytovanej zo strany štátu rodičom na starostlivosť o dieťa do troch rokov veku, resp. do šiestich rokov veku dieťaťa, tú formu starostlivosti o dieťa, ktorá najviac zodpovedá aktuálnym potrebám dieťaťa alebo rodiča, pričom akceptuje aj rozhodnutie rodiča vykonávať zárobkovú činnosť alebo sa zúčastňovať na vzdelávacích aktivitách formou stredoškolského, vysokoškolského, resp. doktorandského štúdia. Odo dňa 1. januára 2009, teda po zavedení príspevku na starostlivosť o dieťa, si tak rodič môže vybrať medzi rodičovským príspevkom a príspevkom na starostlivosť o dieťa, a to podľa toho, ktorá dávka viac vyhovuje potrebám jeho rodiny, pričom rodič môže podľa potreby aj viackrát zmeniť poberanie rodičovského príspevku na poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa a naopak.


NOVÝ ZÁKON O RODIČOVSKOM PRÍSPEVKU

Existujúcej právnej úpravy rodičovského príspevku zakotvenej zákonom č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení neskorších predpisov a príspevku na starostlivosť o dieťa zavedeným zákonom č. 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa, sa týka aj pripravovaný nový zákon o rodičovskom príspevku, účinnosť ktorého sa predpokladá odo dňa 1. januára 2010.
maca88
25.11.11,07:24
Dobry den, chcem sa opytat, ci mam narok na tento prispevok aj ked dcerka este nema 3 roky a chodi do skolky a ja som sucasne na materskej dovolenke s druhou dcerkou. Na rodicovky prispevok narok nemam. Pripadne je nejaky prispevok na starsiu dcerku, ktory by som mohla poberat? Dakujem a prajem prijemny den
M.
ewita888
25.11.11,11:12