Chokma
04.03.11,11:03
Pridávam aj ja svoje foto -je sice asi najklasickejsia farba, ale pekna :) to je jej prve kvitnutie u nas, konecne...
Ale stale neviem, ci mam amarylis alebo tu zornicu :P

71890
71891
71892
GabiZ
04.03.11,10:09
Chokma, takéto krásne pred dvoma dňami vykvitli aj mne, ďalšie dve rozkvitajú a mám aj ďalšiu stonku, na ktorej sa ešte len vyvíjajú. Nemám tu káblik na mobil, aby som prilepila foto, ale tie tvoje sú ako tie moje. Mám z nich radosť aj preto, že mne sa veľmi málo podarí niečo vypestovať.:)
GabiZ
07.03.11,07:08
Už sa mi podarilo dať si fotky do PC, tak prikladám moje amarylky.
milka 60
08.03.11,09:54
Moje rozkvitnuté amarylky
81janka
09.03.11,15:36
Máte ich prekrásne... ÁÁÁch... Ja mám len 2 dlhé listy a nič... Neostáva mi iné, ako obdivovať tie Vaše...
milka 60
09.03.11,17:40
Máte ich prekrásne... ÁÁÁch... Ja mám len 2 dlhé listy a nič... Neostáva mi iné, ako obdivovať tie Vaše...

Neboj , oni určite zakvitnú , možno sú ešte malé cibulky,
avonboy
09.03.11,18:37
alebo nemali dostatocny vegetacny klud
avonboy
10.03.11,10:51
co mam urobit aby mi zmohutneli cibulky? stale su malinke
lusielaL
10.03.11,11:34
co mam urobit aby mi zmohutneli cibulky? stale su malinke
Mas ich zasadene od polovice von zo zeminy?Ja som sadila koncom leta male a uz su asi o tretinu väcsie.
avonboy
10.03.11,12:24
mam ix tak zasadene a maju aj listy? lebo mne stale iba vela listov maju a stale su male
lusielaL
10.03.11,12:41
No ano,listy maju a dokonca uz aj z boku male cibulky.
avonboy
10.03.11,13:05
hmm no uvidim co budu robit toto leto v zahrade:-)
81janka
11.03.11,20:05
Neboj , oni určite zakvitnú , možno sú ešte malé cibulky,
Cibulka praveze nie je mala, ma priemer 6 cm, asi jedna tretina trci zo zeme a z nej mi vyrastli dva predlhe listy - a nic viac. Akurat si myslim, ze cibulky sa vnutri asi mnozia, pretoze okrem tychto dvoch velkych listov z kvetinaca trci asi dalsich 5 o polovicu kratsich a ovela tensich listkov - kazdy z ineho miesta, akoby z osobitnej cibulky. Koncom augusta som ju este vonku dobre prihnojila, oddychovala v chladnej a relativne tmavej miestnosti a v decembri som ju presadila. Zacala vypustat listky, tak som ju premiestnila do obyvacky a odvtedy sme sa takmer nepohli - teda az na tie listky...
eňuš
03.04.11,21:15
Andersenka, Chomka, Milka 60 a Radek máte nádherne rozkvitnuté krásavice.
Moja prvá tohtoročná :)
81janka
04.04.11,04:28
prenádherná....
eňuš
04.04.11,08:09
Janka súhlasím s tebou je krásna. Neviem či som splietla kartičky keď som ich presádzala na jeseň zo záhonu do črepníkov, ale ona mala byť podla nej celkom iná taká ako na tejto kartičke. Musím mrknúť do albumu ako mi kvitla vlani či nie náhodou tiež takto. Priložené kartičky niekedy nesedia a videla som aj malé ratolesti v obchode ako sa zabávajú a menia kartičky kým rodičia nakupujú.
81janka
04.04.11,11:15
To nevadí, nech je kartička, aká chce, nech je na nej, čo chce, myslím, že z toho stvorenia, čo máš doma, sa raduješ aj napriek tomu. Je na ozaj prekrásna...a moja stále nič...:-(
milka 60
05.04.11,09:08
Janka súhlasím s tebou je krásna. Neviem či som splietla kartičky keď som ich presádzala na jeseň zo záhonu do črepníkov, ale ona mala byť podla nej celkom iná taká ako na tejto kartičke. Musím mrknúť do albumu ako mi kvitla vlani či nie náhodou tiež takto. Priložené kartičky niekedy nesedia a videla som aj malé ratolesti v obchode ako sa zabávajú a menia kartičky kým rodičia nakupujú.
Eňa je krásna , takéto amky mám radšej ako do červena:D
Iconka
05.04.11,13:15
moja jedina, mala byt bielo-ruzova a nakoniec je biela plna, mam velku radost:)
eňuš
06.04.11,08:03
Eňa je krásna , takéto amky mám radšej ako do červena:D

Milka 60 musím sa ti pochváliť, amarylka od teba ide kvitnúť práve taká do červena :) ešte raz velká vďaka :):):)
eňuš
06.04.11,08:06
....jééééj krásna presne je taká istá ako moja a tiež mala kartičku nejakej ružovej a hrozne sa vytešujem, že je práve taká aká je. :)
- moja vlaňajšia, tohto roku sa jej nechce
eňuš
06.04.11,08:07
moja jedina, mala byt bielo-ruzova a nakoniec je biela plna, mam velku radost:)
....jééééj krásna presne je taká istá ako moja a tiež mala kartičku nejakej ružovej a hrozne sa vytešujem, že je práve taká aká je. :)
beba13
06.04.11,19:22
..krásne vám kvitnú,moje tento rok absolútne, ani jedna neviem čo sa im stalo,
eňuš
09.04.11,19:18
Beba nechcem pokúšať (keďže tebe ešte nekvitnú, ale dúfam, že si to rozmyslia) mne rozkvitli ďalšie.
milka 60
11.04.11,08:04
Eňa supper !!!!! , tá ružová boduje:):):):):)
ra.cermak
29.04.11,15:27
moc toho není ale
lusielaL
29.04.11,15:47
No ved uz bolo na case Radecek!Je krasna.Inak ani ja sa teraz nemam cim chvalit.
lujza.j
29.04.11,19:10
moc toho není ale

krásne elegantná:)
eny7
29.04.11,23:13
Mate krasne amarylky, rada sem pripojim aj moje fotky novej cervenej jumbo a oranzovej asi 10rocnej . Mam aj bielu dvojrocnu, ale ta mi nekvitla len mala zelene listy, no a fotku ked kvitla som zatial nenasla...
eňuš
09.05.11,09:57
Jééééj a ešte raz jéééj Radek je úžasná taká nevšedná :) Aj eny7 tiež máš nádherné amarylky. :)
Moje ešte dve novo rozkvitnuté.
81janka
25.06.11,20:18
Mojej amarylke asi preplo... Alebo, že by len prispala?:eek: Verte - neverte, ona mi ide naozaj kvitnúť...:D Keď som tu vo februári a v marci a v podobnom časovom úseku obdivovala tie vaše krásky a liečila si nimi svoju utrápenpú dušičku, pretože som jej prestávala veriť - a teraz, v stredu tuším to bolo, som medzi tými predlhými a tenkými listami objavila puk. Ona mi asi naozaj zakvitne...:D:D:D Hoci trochu neskoro, ale predsa... Tak sa teším - mám ju len od minulého augusta a je moja prvá:---... A keď ten puk vyrastie a otvorí sa, ozvem sa opäť aj s fotkou... Neviem sa dočkať...;)
milka 60
26.06.11,09:00
Mojej amarylke asi preplo... Alebo, že by len prispala?:eek: Verte - neverte, ona mi ide naozaj kvitnúť...:D Keď som tu vo februári a v marci a v podobnom časovom úseku obdivovala tie vaše krásky a liečila si nimi svoju utrápenpú dušičku, pretože som jej prestávala veriť - a teraz, v stredu tuším to bolo, som medzi tými predlhými a tenkými listami objavila puk. Ona mi asi naozaj zakvitne...:D:D:D Hoci trochu neskoro, ale predsa... Tak sa teším - mám ju len od minulého augusta a je moja prvá:---... A keď ten puk vyrastie a otvorí sa, ozvem sa opäť aj s fotkou... Neviem sa dočkať...;)
Aj moja jedna kvitne vonku - letnená , utekala som ju fotnuť , ale už dokvitá:D
andersenka
26.06.11,12:04
Milka - super, tie moje majú listy "skade ruka, skade noha" neviem či z nich niečo bude.....
adi11
26.06.11,12:53
mne tiez len listy zenu
andersenka
26.06.11,12:56
listy sa vraj nemajú odstraňovať :( inak by som ich veru hneď ufikla....
adi11
26.06.11,13:06
nemaju..hadam len zakvitnu..sice hnojim len univerzalnym hnojivom sem tam.. mozno aj preto
milka 60
27.06.11,06:56
pridajte aj hnojivo na plod a kvet, a listy ponechajte:)
avonboy
27.06.11,11:20
milka ked sa prida hnojivo na plod a kvet tak potom zakvitnu?
lebo tie moje maju vzdy iba listy a nic viac,...aj ich mam teraz vysadene v zahrade ale maju iba take malinke listky... a ja chcem aby mi uz aj zakvitli...
81janka
27.06.11,12:20
Moja svokra im listy uz "ufikla". Teda tym, co nekvitli v zime ani na jar. Ja som tiez uz mala 100 chuti, ale som strasne rada, ze som tak este neurobila:) Hoci planovala som opat koncom augusta ako aj vlani - na prezimovanie... A prihnojovala som vlastne od skorej jari - a kvet az teraz. Mozno mala malo vyzivy vlani, ked som dostala cibulku (mozno predtym nebola prihnojovana a tych par raz v auguste jej nestacilo), preto sa rozhodla vyhnat puk az teraz... Ktovie, co bolo pricinou, uvidime o rok...
sisima
28.06.11,07:33
mala som 3 cibule, jednu som darovala kamoske... tie moje nevykvitli, ale tej kamoske áno... tie moje len tvorili nové a nové cibulky... tak som sa nastvala a vysadila ich vonku... a stále vyháňajú nové a nové listy, aj cibule... no ale potesila si ma, ze aj teraz ešte môžu vykvitnúť... možno sa aj u nás stane zázrak... ak nie, tak dúfam, ze aspon na budúcu jar ma potešia... ;)
eňuš
28.06.11,20:12
Mojej amarylke asi preplo... Alebo, že by len prispala?:eek: Verte - neverte, ona mi ide naozaj kvitnúť...:D Keď som tu vo februári a v marci a v podobnom časovom úseku obdivovala tie vaše krásky a liečila si nimi svoju utrápenpú dušičku, pretože som jej prestávala veriť - a teraz, v stredu tuším to bolo, som medzi tými predlhými a tenkými listami objavila puk. Ona mi asi naozaj zakvitne...:D:D:D Hoci trochu neskoro, ale predsa... Tak sa teším - mám ju len od minulého augusta a je moja prvá:---... A keď ten puk vyrastie a otvorí sa, ozvem sa opäť aj s fotkou... Neviem sa dočkať...;)

Janka tak len pofoť keď rozkvitne.
Mne napríklad kvitla vlani jedna 2x na jar a ešte aj na jeseň. Zo záhona som ju vybrala a presadila do črepníka. Bolo mi ju lúto zrezať tak som s ňou šibrinkovala von a na noc dnu aby ju neošlahal mráz. :D:D:D
Ja ich posadím do záhona, na jeseň vyberám, ešte skôr pred mrazmi, rovno sadím do črepníkov do zeme a odkladám do pivnice. A potom ich už len vyberem niekedy aj začiatkom februára, alebo keď nahodia kvetnú stonku a prenesiem do izby na okno.
Takto vyzerala moja vlani posledná rozkvitnutá:
krater
03.07.11,19:07
Tak moja cervena amarylka sa teda hojne rozmnozuje a kedze nemam velmi kde ju skladovat v byte rozdavam po sidlisku a necham si vzdy 2 cibule. Nahovorila som suseda s tym ze mne kvitnu vzdy 1x do roka okolo vianoc pred 2rokmi rozkvitli presne 24.12. :) na jar ich vykladam na balkon ale este nekvitli cuduj sa svete obe cibule vyhnali puky tak mi urobia radost aj teraz v lete a este vacsia sranda sused co ju najskor nechcel mi minule kivat z 5 poschodia s kochlikom a rozkvitnutou amarylkou tesil sa ako maly chlapec :))))
81janka
09.07.11,19:29
Už je to tu!!! :D:D:D Včera sa otvoril prvý a dnes aj druhý kvietok... Taká som na ňu pyšná...na krásavicu. Potešte sa so mnou aj vy:) Viem, že je to veľmi frekventované sfarbenie, ktoré má minimálne polovica z vás, ale táto je moja a je taká naádherná...
krater
09.07.11,19:48
Už je to tu!!! :D:D:D Včera sa otvoril prvý a dnes aj druhý kvietok... Taká som na ňu pyšná...na krásavicu. Potešte sa so mnou aj vy:) Viem, že je to veľmi frekventované sfarbenie, ktoré má minimálne polovica z vás, ale táto je moja a je taká naádherná...

je krasna ja som dostala dve som dufala ze jedna bude ako ta tvoja a prdlajs obe su cervene akurat dnes jedna rozkvitla zajtra sa aj druhy otvori a odfotim ;)
81janka
14.07.11,11:27
je krasna ja som dostala dve som dufala ze jedna bude ako ta tvoja a prdlajs obe su cervene akurat dnes jedna rozkvitla zajtra sa aj druhy otvori a odfotim ;)
No vidíš, a ja som vždy túžila po červenej...
mazanova
18.07.11,10:54
Na jar som vysadila na záhon a 17.7.2011 rozkvitla toho roku už druhýkrát (prvýkrát to bolo v byte), urobila mi radosť 6 dní pred narodeninami...
andersenka
18.07.11,11:06
krásne..............a na jeseň ich zas vykopeš a dáš do kvetináčov dnu?
andersenka
27.10.11,16:43
rozkvitol mi plnený mini amarylis :---
milka 60
29.10.11,18:27
Adelka , ten je krásny
andersenka
31.10.11,07:35
Milka rozvila sa dalšia amarylka, keď bude príhodné svetlo odfotím a priložím
andersenka
01.11.11,16:48
TAAAK a rozkvitla aj ďalšia amarylka - bielo- zelená

:D:D nevedela som ktorú foto pridať, tak som pridala všššetky .o)
Valcake
01.11.11,17:48
..krásna, nežná...
milka 60
01.11.11,19:32
Adelka - , nóóó super!!! , gratuľujem , ten sa vydaril
mazanova
02.11.11,11:04
fantázia, krása - gratulujem
ShakirM
04.11.11,08:51
ahojte, moje meno je Mirka a uz aj ja sa pridavam k pestovatelom zornic...teta mi posunula 4 cibulky...tento tyzden som ich posadila lebo uz sa z nich klubalo nieco zelene, zatial som ich nepolievala a tot moja otazka kedy sa to ma poliat? dakujem :)
ShakirM
04.11.11,08:52
btw: korienky nemali ziadne, teda myslim ze jedna cibulka mala jeden ten korienok ale inak nic...
silvinka77
27.01.12,11:04
dobry den, chcem si kupit amarylis, len ma zaujima ako presne ju pestovat. Viem, ze na nete najdem o tom vsetko,ale nakolko vsade pisu nieco ine, tak sa z toho akosi neviem vysomari a rada si necham poradit od niekoho kto s tym ma skusenosti. Keby ju dam na chodbu do vychodneho okna, kde nie je prislis teplo, mohlo by sa jej tam darit? Treba ju na jar vysadzat vonku alebo si ju mozem nechat aj dnu? a na zimu len dat do nejakej tmavej chladnej miestnosti. za rady vopred velmi pekne dakujem.
arizona
27.01.12,11:12
dobry den, chcem si kupit amarylis, len ma zaujima ako presne ju pestovat. Viem, ze na nete najdem o tom vsetko,ale nakolko vsade pisu nieco ine, tak sa z toho akosi neviem vysomari a rada si necham poradit od niekoho kto s tym ma skusenosti. Keby ju dam na chodbu do vychodneho okna, kde nie je prislis teplo, mohlo by sa jej tam darit? Treba ju na jar vysadzat vonku alebo si ju mozem nechat aj dnu? a na zimu len dat do nejakej tmavej chladnej miestnosti. za rady vopred velmi pekne dakujem.
tiez pestujem tieto nadherne kvietky,dost mi pomaha tato stranka http://www.amarylis.estranky.cz/clanky/pestovani_hippeastrum.html
nefertiti7
31.01.12,09:10
Mám tiež nejaké cibuľky Amarylky, a nadherne mi kvitli, mala som ich 5 ale jednu som darovala, každá kvitla 4 kvetmi, no nádhera, ak sa mi podarí, vložím sem foto....pestovanie nie je náročné, v skratke.....cibule zasadiť do polovice zeminy, nie celé, zdravá cibuľa vykvitne, potom nahodí listy a normálne polievať....ja som ich mala v lete na terase, keď začal jeden list schnúť, prestala som polievať až kým nezoschli všetky, nepolievala som asi 3 mesiace a nechala ich v polotieni....potom som začala opať s polievaním a hnojením a znovu mi vyhnali krásne puky.....môžete im dopriať aj dlhší odpočinok, cibule vybrať uskladniť v špajzke, v chlade niekoľko mesiacov a potom vysadiť. Tieto som si nekúpila..ale získala v aukcii na Facebooku na stránke rastlinky.sk a vyšli ma na nejakých 5€....takže sa to oplatilo, nádherné cibule asi 12 cm....
arizona
31.01.12,10:15
Moja amarylka sa zobudza zo zimneho spanku, vyzera to na dve kvitnuce stonky.:)


Mam aj zopar mensich cibul,ale tie pestujem len aby zosilneli.
Kolko rocne,alebo ako velke cibule nasadzuju kvety? Ake mate skusenosti?
mazanova
31.01.12,10:50
mám 4 - a takto pučia: na 5 a 6 obrázku sú spolu, v hranatom črepníku sa z druhej strany tlačí ďalší púčik, ešte je malý...
ps.: chcem sa opýtať odborníkov, mám ich v tomto stave aj prihnojovať? - čítala som, že teraz nie, je to pravda?
ja.nus.ka34
08.02.12,15:56
Potrebujem radu odborníka,nerada by som niečo pokazila : dostala som amarylis teraz v januári a mal dva puky,teraz sú už odkvitnuté a tak by som chcela vedieť ako s ním dalej.Mám odrezať odkvitnuté kvety??? A ako ju mám teraz polievať??? Ked čítam stránky o tomto kvete,tak sa mi zdá že všade píšu niečo iné,alebo len tomu nerozumiem???? A kedy prihnojovať a mám ju potom aj presadiť??? Nie som nejaký odborník pri pestovaní kvetín ale veľmi sa mi páčilo ako mi kvitol a tak by som chcela aby kvitol aj nabudúce...ďakujem za radu :-))
mazanova
14.02.12,07:09
konečne od 28.januára v tejto zime mi rozkvitla prvá amarylka a práve dnes na Valentína, posielam ju aj Vám z lásky:
ps. prikladám aj ostatné pre porovnanie ako pokročili moje milé

mám 4 - a takto pučia: na 5 a 6 obrázku sú spolu, v hranatom črepníku sa z druhej strany tlačí ďalší púčik, ešte je malý...
ps.: chcem sa opýtať odborníkov, mám ich v tomto stave aj prihnojovať? - čítala som, že teraz nie, je to pravda?
PLUMERIA
14.02.12,09:02
Krásne ti kvitnú!!!!
eňuš
19.02.12,16:43
Mazanova tak tá plná červená je prekrásna amarylka :)

ja.nus.ka34
Teraz je ten správny čas na hnojenie keď už máš kvetné stonky. Ja prihnojujem hlavne pred a počas kvitnutia.

Po odkvitnutí zoberem len odkvitnuté lupienky kvetov aby sa netvorili semiačka a neoslabili cibulku. Stonku v žiadnom prípade nerežem a nechám nech sama obschne. Je dutá a po odrezaní z nej vyteká voda a stalo sa, že cibulka začala nahnívať keď som jej odrezala stonku. Takže radšej nechaj obschnúť a potomsa dajú dobre oddeliť od cibulky.

Posadené ich máš dobre, cibulky trčia. Takže presádzať ich nebude treba. Môžeš posadiť keď bude už teplo, koncom mája aj do záhonu. Cibulky tam zmohutnejú, už ich nehnojím a na jeseň treba presadiť skôr ako udrú nejaké veľké zimy do črepníkov a odložiť. Nemie ich pošibať mráz, bol by to ich koniec.

Zimujem v pivnici a koncom zimy keď vypúšťajú kvetné stonky prenášam do bytu a prihnojujem a polievať je najlepšie do podmisky, korene všetko popijú a nenahníva cibula.
Dúfam, že som ti pomohla.
mazanova
23.02.12,13:03
ďakujem všetkým za bodíky
mazanova
23.02.12,13:06
moja posledná amarylka tiež rozkvitla a je nádherná, taká predsviatočná - akurát na popolcovú stredu;
a to malé škvŕňa som iba tak po sviatkoch odlomené zapichla do kvetináča a ako ma potešilo:
mazanova
23.02.12,13:13
moja posledná amarylka tiež rozkvitla a je nádherná, taká predsviatočná - akurát na popolcovú stredu;
a to malé škvŕňa som iba tak po sviatkoch odlomené zapichla do kvetináča a ako ma potešilo:
eňuš
23.02.12,13:28
wáááw aká je krásna amarylka a ten kaktus som ešte ani nevidela v takej krásnej sýtej farbe :)
sisima
25.02.12,19:32
po cca 4 rokoch trápenia sa s cibulkami amaryliek som sa dopracovala k úspechu... 2 z 3 som po bezohladnom zimovaní v papierovej krabici v garáži zasadila a dala do tepla a vyháňajú mi kvety... jupííííí strašne sa teším :) čoskoro pridám foto...

inak za tie 4 roky mi vkuse vyháňali len nové cibulky a nechceli kvitnút... celé leto som ich mala vonku, na zimu som im odstrihla listy a vybrala zo zeminy... bol to pokus - buď-alebo a vydaril sa :)
arizona
08.03.12,20:24
Prvy kvitnuci tohto roku. Dalsie amarylisky maju puciky, som zvedava na farbu :)
csillag3112
10.03.12,07:50
potom pridaj ak tie ostatné som zvedavá aj ja
Matasias
12.03.12,13:11
Tak po dlhej dobe prispejem znova aj ja niečim :) Takto ma tento rok potešili moje amarylky :)
avonboy
12.03.12,18:03
prekrasna kombinacia tienenia farieb-kde sa daju zohnat?
andersenka
13.03.12,06:22
Matúš ja neviem od tej čo je na 4. a 5. obrázku odtrhnúť oči :-) je taká užasná !!!!
mazanova
13.03.12,10:20
no potecha, človek by sa dokázal dívať na tieto skvosty celé hodiny, krása - gratulujem
arizona
13.03.12,18:55
Rozkvitla mi dalsia amarylka. Oproti predoslemu prispevku je taka chudobnucka, ale tesiiim sa jej :)
Som zvedava na dalsie...
avonboy
13.03.12,19:48
ja sa tesim z kazdeho kvetu ktory zakvitne
81janka
13.03.12,20:12
Prekrásne ich máte... Nádherné sú... Tá moja je zasa len samý list a plno cibuliek, dáva si znovu načas:confused:, možno sa je uráči rozkvitnúť ako vlani - v júni či v júli to bolo? Ale aj vtedy ma potešila, len som si myslela, že jej preskočilo. Tak dúfam, že aj ja sa tohto roku budem tešiť z mojej... Tak Vám závidím...sú prenádherné...
andersenka
14.03.12,04:56
mne kvitli na vianoce a teraz stagnujú, v lete pôjdu von....
sisima
14.03.12,10:02
aj mojim pomohlo letnenie a konecne budú kvitnút... rátam že ešte tak týžden, dva :)
GabiZ
20.03.12,07:43
Moje amarylis pred týždňom, dnes už majú 9 kvietkov (2 už zrejme odpadnú). Minulý rok ich bolo 8, preto som bola prekvapená, že tento rok o jednu naviac. Na zimu som ju spolu aj s črepníkom v hline dala na tmavé chladné miesto a koncom januára vytiahla a začala pomaličky zalievať. Teším sa jej, lebo je ešte krajšia ako minulý rok.:)
sisima
20.03.12,19:27
jej ja mám tuším podobné, zajtra sa uz snád rozvijú a odfotím :)
krater
22.03.12,08:54
Ahojte. Amarylisky som mala celu zimu v baraku na chodbe pod oknom v spolocnych priestoroch. Teraz vyhnali dve velke palice s obrovskym pukom a idu kvitnut myslite ze ich mozem v takomto stadiu dat von na balkon alebo radsej nie. Popripade cez den ich nechat na slniecku vecer schovat dnu? Tesim sa ked vykvitnu nerada by som im teraz nejako uskodila. Vdaka!
krater
22.03.12,09:01
ked je vela cibuliek treba povyberat lebo potom idem len do listov mne vzdy kvitnu ked trochu zredukujem cibule a necham najsilnejsiu ta potom nemusi sa delit o ziviny a vykvitne. Cibule vacsinou porozdavam a veru uz niekolko susedov malo hned kvety ;)
mazanova
22.03.12,09:54
Mohli ísť von, ale vôbec nie na prudké slnko, skôr do polotieňa, ak tak iba krátko na ranné slnko, lebo by púčiky mohli začať uschýnať, to závisí od teplôt, v noci ešte nie je tak teplo, ale na juhu SK by mohli byť aj cez noc...
Ak budú na vhodnom mieste vonku kvety dlhšie vydržia, lebo sa zníži teplota oproti ineriéru, kde boli.

Ale čo je najpodstatnejšie kvety keď idú kvitnúť by sa nemali premiestňovať (s tým premiestnením by som v tomto štádiu už neriskovala).
Nechaj ich radšej vo vnútri ale na svetle ak už majú "velké palice" a môžeš ich viacej poliať a aj prihnojiť.
Po odkvitnutí ich kľudne daj na balkón na celé leto a jeseň...
krater
22.03.12,10:27
dakujem. Len mi je luto ze ich nikto na tej chodbe neuvidi su na medziposchodi :D mne vacsinou kvitnu na vianoce alebo v lete teraz sa im asi na to mieste pacilo lebo vyhnali v jarnom obdobi ;)
L-M
30.03.12,19:23
Dobrý večer prajem- v decembri som dostala amarylky z Lidlu kvitli nádherne, asi dva mesiace, jedna cibuľa mala postupne dokonca tri výhonky a na každom po 5 kvetov, niekde mám aj foto, len neviem pridať, ide mi teraz o to čo s nimi ďalej, majú obrovské zelené listy, polievam ich stále, mám ich na okne, len je na JZ , takže v lete tam bude horúco.

Tretej amarylke, čo je zvlášť v kvetináči, trošku jeden list uschol, dosť sa aj z bokov obnažila cibuľa, naboku má aj novú maličkú, nevyzerá veľmi zdravo. Táto amarylka mala aj kvet- teda stonku od cibule takú nahnitú, takže vyhnala len asi 10cm a potom pod váhou pukov sa úplne sklátila.
Túto môžem vybrať z kvetináča aj teraz a presadiť do inej hliny a dať von , keď bude teplejšie. Čítala som, že niekto sadí von, iný necháva vnútri, tak neviem. Tieto majú zjavne čas kvitnutia v 12, tak teraz vážne neviem čo s nimi, prosím poradíte?
L-M
17.04.12,19:36
Asi takto vyzerali, poradíte čo teraz s nimi? Hnojiť ich,teraz ich polievam tak raz za týždeň až dva. Potom dať do tmy prestať polievať a v novembri vytiahnuť z pivnice?
avonboy
18.04.12,10:07
hoj ja ked som mal prvu cibulku tak to som bol este amater a stale som sa ucil na svojix xybax, tu povodnu cibulku mam a kazdy rok ju davam do zahrady a vzdy zmohutnie, min,.rok som si kupil cervenua ruzovu a tie pojdu cez leto tiez do zahrady...
Chokma
23.04.12,17:23
113525 :)
arizona
23.04.12,17:32
uzasnyyyy!!!!!
Chokma
23.04.12,17:42
tento rok sa teda ukazal, dve parude vyhnal... len stale neviem, ci je amarylis alebo zornica :P
sisima
23.04.12,19:15
ja si myslím, že je to amarylis... mám takú istú a tiež mi vyhnala 2 :) len nekvitli spolu
sisima
23.04.12,19:17
113538
moje vytúžené kvitnutie po x rokoch snaženia sa :))
silvinka77
17.08.12,14:23
ahojte chcem sa opytat, po odkvitnuti amarylisu, kedy mam ostrihat listy a kedy dat cibulku do tmavej miestnosti? dakujem vopred
avonboy
17.08.12,16:16
ja cakam ze usxnu listy same-nan ix v zahrade a poviem vam listy su svieze a krasne zelene takze si este pockam kym usxnu
silvinka77
19.08.12,12:11
no ja mam amarylis vo vnutri na vychodnom okne a tiez ma listy krasne zelene a svieze, takze preto sa pytam :)
milka 60
20.08.12,09:00
silvinka , amarylky oddychujú na jeseň a v zime
avonboy
25.11.12,12:15
a uz sa to zacalo aj u mna doma :-)
avonboy
29.11.12,15:51
tak tomu sa povie cibula :-)
avonboy
29.11.12,15:55
waw takato velka v rakusku minuly rok stala 15€
avonboy
29.11.12,16:43
toto su fotky z netu, ale ked budem mat pridam aj vlastne nebojte :-)
avonboy
29.11.12,17:01
netusil som ze sa moze pestovat aj takto
avonboy
01.12.12,16:02
waw
arizona
01.12.12,16:47
ZORNICA VS. AMARYLKA: NEZMÝĽTE SA!
08. november 2012, 11:00Práve v tomto období, sú na pultoch záhradných centier krásne, veľké cibule kvetov. Avšak, ich názov často nezodpovedá skutočnosti. Len ak rastlinku identifikujete správne, môžete ju úspešne pestovať.


http://www.pluska.sk/thumb/images/gallery/izahradkar/pestujeme-rastliny/kvety/2012/09/zornica_amarylka.jpg?w=670&h=376&ip=5Viete, aký je rozdiel medzi amarylkou a zornicou?Foto: Profimedia.sk




(http://www.pluska.sk/fotogaleria-zahradkar/?foto=&clanok=600790)




Problémy s rozlíšením zornice a amarylky nie sú nijak výnimočné. Na internete nájdete množstvo, často veľmi zmätených diskusií o tom, čo je a čo nie je zornica. Výnimkou nie sú ani tvrdenia, že zornica a amarylka, sú len dva rôzne názvy pre jednu rastlinu. Zornica hybridná (Hippeastrum hortorum) a amarylka krásna (Amaryllis belladonna), sú skutočne dva rôzne druhy, patriace do rovnakej čeľade amarylkovitých. Hlavným dôvodom ich častej zámeny je veľká cibuľa, z ktorej vyrastá dlhá (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1621&pr=0.1&w_id=1220&tstamp=1354383973&pid=540&cd=cae60a3f7d4e18e62a2b780ef1fbcc1c&f=1) stonka s veľmi podobnými kvetmi.
ROZDIEL JE V DETAILOCH
http://www.pluska.sk/images/gallery/izahradkar/pestujeme-rastliny/kvety/2012/09/amarylka.jpg http://www.pluska.sk/images/gallery/izahradkar/pestujeme-rastliny/kvety/2012/09/zornica.jpgAmarylka (vľavo) a Zornica (vpravo)Foto: profimedia.sk5 HLAVNÝCH ROZDIELOV- Zornica kvitne na jar. Rýchlené cibule už v zime (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2574&pr=0.1&w_id=2137&tstamp=1354383973&pid=540&cd=7d5d36970d10c3701ba2c71565e69c8c&f=1).
- Amarylka v neskorom lete až na jeseň Kvetná stonka zornice je dutá, kvetná stonka amarylky je plná.
- Listy zornice vyrastajú už počas kvitnutia, stonka amarylky je v čase kvitnutia bez listov.
- Súkvetie zornice je tvorené 3 až 6 kvetmi s priemerom až 15 cm, súkvetie amarylky môže mať 6 až 12 kvetov s priemerom iba okolo 7 cm
- Tyčinky zornice vyčnievajú z kvetu, pričom tie u amarylky sú kratšie a dĺžku kvetu nepresahujú
ČAS ZORNÍCV tomto období je ten správny čas na kúpu cibúľ zorníc, ktoré ponúkajú predajcovia už od septembra.O tom, či bude vaša zornica krásne kvitnúť, rozhodujete už pri kúpe. Neponáhľajte sa. Cibuľa musí byť pevná, bez poškodenia. Pred výsadbou ju vložte na niekoľko hodín do vlažnej vody, čím podporíte rýchlejšiu tvorbu koreňového systému. Vysádzajte ju do takej nádoby, aby medzi ňou a okrajom zostal priestor približne na šírku prsta. Na dno dajte drenážnu vrstvu a cibuľu prisypte substrátom tak, aby jedna tretina zostala nad povrchom. Takto vysadenú zornicu umiestnite na teplé miesto a mierne zalievajte, nie však priamo na cibuľu! Po vytvorení približne 8 cm vysokej, kvetnej stonky, zálievku postupne zvyšujte. Ak sa chcete tešiť z krásy kvetov bez sadenia, môžete si kúpiť (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2584&pr=0.02&w_id=706&tstamp=1354383973&pid=540&cd=2a7b378ad47993b42b1de3830453790f) už kvitnúcu rastlinku. Na výber máte biele, krémové, červené alebo dvojfarebné kvety.

http://www.pluska.sk/images/gallery/izahradkar/pestujeme-rastliny/kvety/2012/09/cibulka.jpgFoto: profimedia.skKEĎ ZORNICA ODKVITNETo, že po čase odkvitne neznamená, že ju musíte vyhodiť. Pri správnej (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=1663&pr=0.1&w_id=2393&tstamp=1354383973&pid=540&cd=32d4077f7ff3afd5ccc923847325bc3a&f=1) starostlivosti vás odmení krásnymi kvetmi opäť. Nezabúdajte, že kvitnutie cibuľu vyčerpáva, a tak kvetnú stonku zrežte. Rastlinku raz do týždňa prihnojte a nechajte rásť listy, prostredníctvom ktorých sa do cibule vrátia živiny potrebné pre ďalšie kvitnutie. Zornicu zbytočne neprelievajte!
DOPRAJTE JEJ POKOJKoncom septembra rastlinu prestaňte polievať. V októbri, po uschnutí odstráňte listy a cibuľu preneste do chladnej, tmavej a hlavne suchej miestnosti. Nechajte ju odpočívať. Potom, ako sa začnú objavovať kvetné puky, čo je približne koncom januára, presaďte cibuľu do nového substrátu, obnovte zálievku a opakujte pestovateľský postup použitý pri jej kúpe.
AMARYLKA NA ZÁHONEPravú amarylku, teda Amaryllis belladonna, môžete pestovať aj na záhone. Cibule vysádzajte do pôdy v apríli, na teplé a slnečné miesto. V lete výdatne zalievajte. Pred prvými mrazmi cibuľu vyberte z pôdy a skladujte na chladnom a suchom mieste až do jarnej výsadby. Pri pestovaní vo voľnej pôde sa môžete stretnúť so škodcom, cibuľovkou narcisovou (Merodon equestris), ktorej larvy ničia vegetačný stred cibule.


Autor: Lucia Harničárová
http://www.pluska.sk/izahradkar/specialy/kvety-kvitnuce-zime/zornica-vs-amarylka-nezmylte-sa.html
avonboy
01.12.12,17:07
a kolko krat ani vyobrazena farba nezodpoveda realite... nie to este druh :-)
avonboy
03.12.12,09:50
predava niekto cibulky?
ak ano pokolko?
arizona
03.12.12,10:40
predava niekto cibulky?
ak ano pokolko?
mimotemy daj si dotaz do poradackej burzy zlezaradil
milka 60
04.12.12,06:42
Čo si sa neozval skôr , ja som rozdala celú moju zbierku- zdravotné problemy
avonboy
05.12.12,15:07
milka a ake si mala?
mazanova
14.12.12,09:20
Na Luciu:
mazanova
14.12.12,09:21
kúpené v Lidli v krabičke začiatkom novembra
avonboy
14.12.12,09:54
aj ja som si tam kupil royal red, pink a white :-)
avonboy
14.12.12,10:03
tak prikladam zopar krasok co mam doma :---:):---
tie 2 cibulky na prvej fotke tak tie su pestovane cele leto v zahrade na priamom slnku a prihnojovane - obe su tvrde a pevne farby - royal red a pink
avonboy
14.12.12,17:03
ja ked je puk slaby tak ho radsej odstranim aby zbytocne nebral energiu cibulke
avonboy
14.12.12,17:11
mata a keby skusis odstranit tycinky a capiky kde sa nachaza pel? vyskusaj kvety aj bez toho urcity cas dokazu zit a ty sa mozes tesit z krasy kvetov...
avonboy
14.12.12,17:57
radek a ten strom v crepniku sa prosim ta ako vola?
avonboy
14.12.12,18:15
dal by som tam dal palicku
avonboy
14.12.12,18:19
nepolievat a nechat zaschnut
avonboy
14.12.12,18:40
prebehol som si celu historiu a fakt mate krasne hippeastria :-)
arizona
14.12.12,20:05
nádhera
avonboy
16.12.12,08:22
ak niekto viete ako sa ktore volaju tak budem vdacny :-)
avonboy
01.01.13,11:50
:) priemer kvetu 16,5cm,
pocet kvetov na jednej stonke5
podla stitku nazov SWEET PINK
ale ja si myslim ze by to malo byt skor APPLE BLOSSOM
arizona
26.01.13,17:13
Minuly rok som kupila dve cibule amaryliek. Tmavo cervenu a staro-ruzovu ;) ..sice maju uplne ine farby, su krasne.
Na posledne fotke je kvet, ktrory zakvitol az vo vaze,lebo na jednej cibuli boly dve stonky,ale asi pod vahou kvetov sa jedna byl zlomila. Bola este uplne zelena,kvet este len robil puk. O to viac som bola prekvapena, aka krasna kvetinka nam rozkvitla. Vydrzala kvitnut vo vaze asi 2 tyzdne.
avonboy
04.02.13,12:18
moja nova kupena v tecsu:D
osky
18.02.13,21:39
tento rok som si kupila jednu na skusku-kvitla dost kratko,odkvitla a vyhnala velike listy.co teraz s nou dalej,aku potrebuje starostlivost,ak chcem aby kvitla aj dalsiu sezonu?
zatial je na slabo vykurovanom schodisti,na svetle,v kvetinaci s povodnou hlinou .
milka 60
19.02.13,21:31
Sú nádherné , Dansing Quienne som mal tiež
milka 60
19.02.13,21:32
DO jari ju nechaj ako je , potom daj von a dobre kŕm , je to hladná rastlina
avonboy
10.03.13,12:38
tak toto som videl v tv v zahranici - nepestuju v zemine ale na poharoch, tak som jednu odskusal :) a vizera ze je spokojna :D
2009
18.09.13,09:40
Ahojte.

Dostala som Amarylis. Cibuľky aspoň tá čo vidím nevyzerajú dobre. Je mi jasné treba ho presadiť ale.. Mám ich od seba oddeliť? Nechať ich na balkóne alebo ich dať do vnútra? Poradí mi niekto?
2009
18.09.13,09:49
Hm možno je to Zornica neviem. V každom prípade má mäkkú cibuľku a pozrieť sa lepšie môžem až prídem domov.
avonboy
18.09.13,10:10
ja by som cibulu vybral, osupal od suchych suknic, male cibulky zasadil co dalsieho kvetinaca aby spevneli a velku cibulu by som zadanil lepsie povedane usadil na zeminu aby mala priestor a polial az po tyzdni ... a ked usama uschne tak dat na tmave miesto a nepolievat . ona sama opat zacne rasit ked jej nastane cas...ale mlade cibulky sa polievat mozu pocas celeho roka aby spevneli
2009
18.09.13,10:12
Ďakujem :-) Za hodinku idem domov a okamžite sa do toho pustím.
arizona
18.09.13,11:49
Ahojte.

Dostala som Amarylis. Cibuľky aspoň tá čo vidím nevyzerajú dobre. Je mi jasné treba ho presadiť ale.. Mám ich od seba oddeliť? Nechať ich na balkóne alebo ich dať do vnútra? Poradí mi niekto?
Precitaj si rady o pestovani vyssie,napr.moj prispevok z 1.12.2012...ku koncu prispevku mas presne napisane, co mas robit .-)
Zitulda
24.09.13,07:28
poraďte prosím...čo robím zle a prečo mi Amarilis už viac ako 5 rokov nezakvitol a akoby stagnoval, nerastie, ale listy má zelené.
Dakujem :)
arizona
24.09.13,08:56
poraďte prosím...čo robím zle a prečo mi Amarilis už viac ako 5 rokov nezakvitol a akoby stagnoval, nerastie, ale listy má zelené.
Dakujem :)
Zitka, prelistuj dozadu, tam som pridala navody na pestovanie,mas tam pekne rozpisane.

Ja moje amarylky nechavam od jari do jesene vonku,bud v crepniku,alebo zasadim do zahrady.
Teraz v tomto obdobi ich uz mam dnu,aby pomaly vyschol substrat. Ked su listky zlte, uschnute, vyberiem zo zeminy a vlozim do krabice do chladu a tmy.
Obcas ich kontrolujem. Ked zacnu vychadzat prve zelene listky, tak zasadim do zeminy. vyhovuje im skor chladnejsie miesto.
Na kvitnutie je potrebny oddychovy cas v tme a chlade, to kvetinku "nastartuje" na kvitnutie.
Dolezite je aj to, aby cibula bola zasadena aspon polovicou cibule vonku, nad zeminou.
Polievat opatrne, skor menej ako viac,aby nezacala hnit .
2009
14.10.13,07:19
TI SENTO
2009
16.10.13,03:37
APPLE BLOSSOM – ružovo biela

Fotky:

25.09.2013
10.10.2013
16.10.2013
avonboy
16.10.13,10:58
uz zacinaju rasit?
tak to ja musim doma skontrolovat tiez
2009
17.10.13,04:40
A rašia? Tie moje dve ružové vyzerajú strašne milo. Ako dve zajačie ušká vykúkajúce z kopčeka. Ešte mám jednu bielu a dve červeno biele. Tie ešte spia :)
avonboy
17.10.13,10:18
noo to pozriem az ked budem doma na SK, teraz som mimo sk
ozaj budu tu predavat hypeastra po aa 4€ tak neviem ci si mam dat kupit
Blossom Peacock,
Red Peacock,
White Peacock,
Exotic Peacock,
Elvas,
Gervase
arizona
17.10.13,11:32
To uz vam rasia amarylky? Moje este len schnu v bednicke...vytiahla som ich z crepnikov a dam do krabice do chladu trochu odpocinut.
2009
22.10.13,08:20
APPLE BLOSSOM – ružovo biela

22.10.2013
2009
31.10.13,05:54
Ako pozerám v pondelok ráno, keď prídem do práce ma budú čakať rozkvitnuté. :)
2009
31.10.13,05:56
Hm.. tmavé foto bolo 6 hodín ráno. Čo už :rolleyes:
2009
04.11.13,11:49
Pondelok ;) :)
2009
08.11.13,11:09
Streda a piatok
arizona
08.11.13,17:06
krasna!!!!
2009
11.11.13,04:15
krasna!!!!
Pondelok
Ja si vlastne robím taký časový prierez od prvého vykuknutia cibuľky po odkvitnutie :). Keby som sa chcela iba pochváliť dám ich v čase najkrajšieho kvitnutia :rolleyes:;).
andersenka
14.11.13,12:09
krásne sú, aj mne sa 2 amarylky chystajú kvitnúť :) do zbierky mi ružová chýba ........
andersenka
17.11.13,19:13
moja kvitnúca amarylka :)
arizona
17.11.13,19:28
ja som si posledne dva roky kupila vzdy novu cibulu amarylky, velmi tuzim po tmavo cervenej. Ale zial, vzdy mala inu farbu,len nie cervenu. Tento rok som riskla treti krat, dufam, ze sa podari...
andersenka
01.12.13,17:06
avonboy
01.02.14,08:25
tak priatelia tieto vsetky som kupil v rakusku
ta nizsia by mala byt SOUVEREIGN a ta vyssia MAMBO
avonboy
01.02.14,08:27
tak tato mala byt DOUBLE FLAMING PEACOCK avsak vobec sa nan nepodoba:-) co by to tak mohlo byt?
avonboy
01.02.14,08:29
a zlutoval som sa aj nad tymito - RED KNIGHT
a doma odfotim co mi rastu
Sharon
06.02.14,11:37
Mojej zimujúcej amarylke začali v januári vyrastať listy, taraz ich má štyri. Podľa toho čo som tu čítala mala by najskôr začať vyrastať kvetná stonka. Prečo mne idú listy?
avonboy
07.02.14,17:22
sharon nic si z toho nerob, aj mne na niektorych idu najskor listy a potom kletne stonky... to je individualne
asi podla toho ako bola cibulka naucena
2009
13.02.14,13:40
pár
2009
26.05.14,12:16
Na jar som si netrúfla rozpliesť korienky pod cibuľkami. Tak som to celé hodila do jedného kvetináča. Hm asi chyba..
avonboy
26.05.14,13:29
2009 - nic zleho si neurobila, ibaze teraz budu si dost konkurovat lebo cibulky budu narastat na objeme, budes vediet pre buduci krat ze netreba lutovat korienky - hoci sa aj poskodia, ono cibulka nahodi nove korienky :-)
2009
10.06.14,08:25
Tie moje ružovo biele z novembra mi minulý rok nenahodili listy Tak som ich teraz začala trošičku polievať. Táto na obrázku začala rýchlo rašiť a hurá vyzerá to, že tentoraz listy budú. Druhá v práci iba vykúka.
2009
18.06.14,15:30
Hm nakoniec je biela
2009
02.10.14,10:52
Táto by mala byť červená. Pomiešali sa mi cibuľky
2009
09.10.14,06:54
Hm.. ružová. 4 a 5.10
2009
09.10.14,07:04
A foto dnes 4:30 ráno. Prevracia kvetináč tak musel do vázy :confused:
2009
31.03.15,13:12
Dostala som 10 cibuliek od jednej babičky. Dve už nahodili kvety. Ostatné majú iba listy. Kuk tá prvá bude mať 2 kvietky :)
2009
22.04.15,04:26
Prebúdzajú sa ďalšie
2009
22.04.15,10:17
Chcela by som sa opýtať či nie je možné pripraviť cibuľky amarylisov tak aby mi kvitli podľa želania. Napríklad všetky naraz na Vianoce ;):)
2009
29.04.15,04:56
Ten červený je double king a biely arctic nymph
2009
19.05.15,05:45
Pretty Nymph a Daphne
2009
19.05.15,05:48
Ešte Picotee. Tento je nežnučký :)
2009
28.05.15,06:17
Kvitne druhý a ten má už 4 kvietky
2009
24.03.16,09:14
Začínajú znovu kvitnúť