mackova
27.11.09,11:31
chcela by som sa spytat, ak mam cely rok DVP a som studentom, aka vyska prijmu nesmie prekrocit, aby som nemusel podabvat DP FO 2008?
veronikasad
27.11.09,10:36
chcela by som sa spytat, ak mam cely rok DVP a som studentom, aka vyska prijmu nesmie prekrocit, aby som nemusel podabvat DP FO 2008?
pýtaš sa na príjem roku 2008 alebo 2009 ? Máš podpísané u zamestnávatela vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?
mackova
27.11.09,11:00
nemam podpisane NC a rok 2008, keby sa dalo aj rok 2009
veronikasad
27.11.09,11:04
nemam podpisane NC a rok 2008, keby sa dalo aj rok 2009
Ak nemáš podpísané vyhlásenie, strhávajú ti daň a je pre teba výhodné podať DP, lebo DU ti zrazenú daň vráti.

ROk 2008 - tam je už po termíne na podanie DP. Povionnosť podať ti vznikla v prípade, ak tvoj príjem presiahol 1/2 nezd.časti ZD (1/2 za 98496sk). "Dobrovolne" pri nižšom príjme ho podaj len v prípade, ak zrazená daň presiahla 2000 sk, lebo DU za neskoré podanie DP vyrubuje pokutu
mackova
27.11.09,11:37
a nahodou aktualne za rok 2009?
Zoltán Kovács
27.11.09,11:42
a nahodou aktualne za rok 2009?

Ak nemáš podpísané Vyhlásenie k dani z príjmov, tak ti každý mesiac strhávajú daň, aj keby bol tvoj zárobok napr. 10 eur mesačne.
mackova
27.11.09,12:01
ak mam takyto pripad, ye som student, alrbo dochodca a nemam podpisane vyhlasednie, moj zarobok na DVP je do 5000 skk, zrazana dan po cely rok 2009, mozem si podat DP FO a bude mi zrazkova dan vratena?
je nejaka hranica pri ktorej mi nevratia dan? tusim sa to pocita so zivot. minimom?
Andyke
27.11.09,12:02
Príjem z dohody u študentov do RZZP nevstupuje (zdrav.poistenie)

Jedine z pohľadu daní má význam sledovať výšku príjmu študenta.(pokiaľ nechcú platiť dane tak výška je obmedzená, u študenta 4025,70 € je nezdanit.časť základu dane za rok) To znamená, že keď zarobíš v hrubom do tejto výšky na základe dohody Tvoja daň je nula EUR.
mackova
27.11.09,12:30
a ak som docodca, platí to iste?
ivka70
27.11.09,12:37
a ak som docodca, platí to iste?

Poberatel starobneho dochodku nemoze mat podpisane vyhlasenie o dani, lebo dochodcovia si nezdanitelnu cast neuplatnuju.
Alebo teda presnejsie, moze ho mat podpisane, ak jeho dochodok je nizsi ako nezdanitelne minimum. Uplatnuju si len rozdiel medzi vyskou dochodku a nezdanitenyam minimom.

§ 11 ods. 7 zák. č. 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (je ich asi 24 ) hovorí: Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2 (t.j. nezdaniteľnú sumu) ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom ... dôchodku alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku.
promont maja
27.11.09,13:25
Je dobré preštudovať si § 46 Zákona o dani z príjmu, len ak za predpokladu, že ide o dôchodcu, u ktorého nebolo podpísané vyhlásenie a bola mu zrážaná tzv. zrážková daň, si môže prostredníctvom daňového priznania k dani z príjmu "uplatniť výhody plynúce z tohto paragrafu" = ide o paragraf zaoberajúci sa výškou minimálnej dane ... ale musíš splniť aj jeho podmienky ... s účinnosťou od 1. 3. 2009:

§ 46
Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a*neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16,60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm.*a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa §*33 alebo ak sa daň vyberá podľa §*43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa §*35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa §*44. Daňovník s*neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v §*11 ods.*7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z*ktorých bola daň vybraná zrážkou a*pri ktorých nepoužil postup podľa §*43 ods.*7, nepresiahne 50 % sumy podľa §*11 ods.*2 písm.*a). Tento postup použije aj daňovník s*obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v §*11 ods.*7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v*príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a*zo zdrojov v*zahraničí.
(účinnosť od 1. marca 2009)
Andyke
27.11.09,13:26
a ak som docodca, platí to iste?


U dôchodcu ,ktorý je poberateľom dôchodku k 1.1. kalend. roka
max. základ dane, pri ktorom sa vráti daň je 2012,85€.