luluhaha
27.11.09,10:50
Sme autoservis, ktory ma zmuvy na opravy aut s roznymi poistovnami.V majetku nasej firmy mame osobne auto, ktore bolo poskodene. Kedze mame auto havarijne poistene, opravili sme ho v nasom servise a vystavili sme odberatelsku fakturu pre poistovnu, aby nam uhradila opravu. Odberatelsku fakturu sme vystavili so sumou s DPH. Poistovna nam tuto DPH neuhradi. To znamena, ze nam vznikne pohladavka voci poistovni, ktora vsak nebude nikdy uhradena. My z tejto odberatelskej faktury odvedieme riadne DPH. Je nas postup uctovania spravny?

Dakujeme za odpoved
IvoM
27.11.09,12:12
Zaujímavá situácia, keby ste si vozidlo dali opraviť do iného servisu tak by ste tento problém nemali:-). Neviem ale Vy ste predsa nemali túto opravu fakturovať poisťovni, veď jej ste žiadnu službu nedodali. V tomto prípade by som asi žiadal len o preplatenie nákladov, myslím že poisťovňa môže preplatiť opravu aj keď si ju klient urobí sám. Treba sa najskôr spýtať v poisťovni, ale určite by som to neriešil faktúrou na poisťovňu.
preboha
18.12.09,20:54
nie som účtovník, ale fakturovať poisťovni výkon, ktorý ani neobjednala je celkom slušný výkon....
Na poisťovňu ste mali doložiť nákupné doklady za materiál, z ktorých prípadne viete odrátať a uplatníť odpočet DPH. Práca vykonaná vo vlastnej réžii mala byť doložená nejakým rozpisom, z ktorého bude zrejmé, čo Vás táto práca ako firmu stála ( mzda mechanika - resp. celková hodinová réžia servisu x počet hodín atp...)