petulik5
27.11.09,09:56
Ahojte poradaci,

chcela by som Vas poprosit o pomoc ohladne DPH. :eek:

Mam zmluvu o najme dopravneho prostriedku s odberatelom, podla ktorej ma odberatel platit za najom na zaklade zmluvy vzdy k urcitemu dnu v mesiaci a nie na zaklade faktury. Co mam robit s DPH, ak najomca neplati pravidelne? Mam DPH zaplatit statu az vtedy, ked mi pride platba od najomcu, alebo ju mam platit v kazdom mesiaci bez ohladu na to, ci som platbu skutocne prijala alebo nie?

Velmi pekne Vam dakujem za radu. :)
IvoM
27.11.09,11:59
B je správne, ale teraz vážne, keďže ako píšeš existuje zmluva o nájme a prenajímateľ a nájomca sú plátcami DPH a nevystavujú si faktúry tak zmluva by mala obsahovať náležitosti podľa §71.2 teda aj dátum dodania služby.
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(3) Za faktúru sa považuje aj
a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,

Pozri si ešte aj §19.3 zákona o DPH

To že Ti nájomca neplatí bohužial na Tvoju daňovú povinnosť nemá vplyv.