east_dream
27.11.09,18:29
Poprosil by som niekoho o radu, mam problem s jednym dlznikom a neviem ako mam spravne postupovat.

Dna 20.11.2009 som predaval jeden drahy dvd prehravac, kupec nemal dostatok hotovosti a tak sme sa dohodli inak.
Spisali sme zmluvu o pozicke, ktoru som nasiel na tejto stranke.
Nemal som zaujem o neaky urok a tak som ho v zmluve vynechal.
Sumu sme stanovili na 320 €, spolu sme isli k notarovi tu v Bratislave a nechali si zmluvu osvecit.
Dlznik mi mal pozicku spaltit do 25.11.2009, ale do dnes sa tak nestalo.
Telefony mi zdviha velmi sporadicky a zakazdim ma ujisti, ze ma peniaze ale nikdy sa so mnou nestretne a nevyplati mi dlh.

Poprosil by som poradit ako mam konat aby som dostal svoje peniaze spat.

Za vsetky rady vopred dakujem.

S pozdravom,
Robert
buchač
27.11.09,19:22
Poprosil by som niekoho o radu, mam problem s jednym dlznikom a neviem ako mam spravne postupovat.

Dna 20.11.2009 som predaval jeden drahy dvd prehravac, kupec nemal dostatok hotovosti a tak sme sa dohodli inak.
Spisali sme zmluvu o pozicke, ktoru som nasiel na tejto stranke.
Nemal som zaujem o neaky urok a tak som ho v zmluve vynechal.
Sumu sme stanovili na 320 €, spolu sme isli k notarovi tu v Bratislave a nechali si zmluvu osvecit.
Dlznik mi mal pozicku spaltit do 25.11.2009, ale do dnes sa tak nestalo.
Telefony mi zdviha velmi sporadicky a zakazdim ma ujisti, ze ma peniaze ale nikdy sa so mnou nestretne a nevyplati mi dlh.

Poprosil by som poradit ako mam konat aby som dostal svoje peniaze spat.

Za vsetky rady vopred dakujem.

S pozdravom,
Robert

Vydrž ....
Nevolaj , vymákni si ho doma ...
Dohovor pekne...:D:D:D
Zo zlým nepochodíš , ešte sa do krížku zo zákonmi dostaneš ....
Na súd ho ani nedávaj , vysmejú sa Ti ...

Viem , ľahko sa hovorí ....
Takže tak Ti poviem , to čo Ti ten chlapík dlhuje , tak takú sumu ma doteraz stáli len poplatky a náklady na vymáhanie tej mojej čiastky ....:rolleyes:
east_dream
27.11.09,22:17
Cize, ak to dobre chapem, mne dlzi niekto peniaze a ja by som mal platit poplatky?
Priznam sa, neviem ako to chodi, nikdy som nic podobne neriesil.

S pozdravom,
Robert
east_dream
27.11.09,22:23
Vydrž ....
Nevolaj , vymákni si ho doma ...
Dohovor pekne...:D:D:D
Zo zlým nepochodíš , ešte sa do krížku zo zákonmi dostaneš ....
Na súd ho ani nedávaj , vysmejú sa Ti ...

Viem , ľahko sa hovorí ....
Takže tak Ti poviem , to čo Ti ten chlapík dlhuje , tak takú sumu ma doteraz stáli len poplatky a náklady na vymáhanie tej mojej čiastky ....:rolleyes:

Dakujem ti za radu.
branislavp
28.11.09,01:28
Vydrž ....
Nevolaj , vymákni si ho doma ...
Dohovor pekne...:D:D:D
Zo zlým nepochodíš , ešte sa do krížku zo zákonmi dostaneš ....
Na súd ho ani nedávaj , vysmejú sa Ti ...

Viem , ľahko sa hovorí ....
Takže tak Ti poviem , to čo Ti ten chlapík dlhuje , tak takú sumu ma doteraz stáli len poplatky a náklady na vymáhanie tej mojej čiastky ....:rolleyes:
Buchač, s Tebou súhlasím.
east_dream
28.11.09,07:52
Ja som sa mu uz pokusal dohovorit ale bezvysledne, sprava sa coraz arogantnejsie.
Co ak ma bude dlznik ignorovat nadalej? Kam sa mam obratit v takomto pripade?

Za vsetky rady velmi pekne dakujem.

S pozdravom,
Robert
buchač
28.11.09,12:37
Cize, ak to dobre chapem, mne dlzi niekto peniaze a ja by som mal platit poplatky?
Priznam sa, neviem ako to chodi, nikdy som nic podobne neriesil.

S pozdravom,
Robert


4. Sadzba súdnych poplatkov

S a d z by súdnych poplatkov za konanie a jednotlivé úkony sú stanovené v sadzobníku buď pevnou čiastkou v korunách, alebo percentom zo základu. Pevnou čiastkou je stanovená zároveň najnižšia sadzba poplatku, ktorá je 500 Sk v občianskoprávnych a v obchodných veciach je to 2 000 Sk a aj najvyššia sadzba poplatku, ktorá je 500 000 Sk v občianskoprávnych veciach a 1 000 000 Sk v obchodnoprávnych veciach. Základ percentného poplatku tvorí cena predmetu konania alebo úkonu, prípadne v odvolacom konaní cena nároku uplatňovaného v odvolaní. Výšku základu je poplatník povinný uviesť v návrhu na začatie konania, ak ju neurčí alebo ak uvedie cenu zrejme nízku, určí ju súd. Ak sa po podaní rozšíri predmet konania, poplatok sa doplatí.

Ako zákon uvádza, rozsah poplatkovej povinnosti sa určuje relatívne zo základu (pri percentnej sadzbe) alebo absolútnym číslom (pri pevnej sadzbe). Jednotlivé prípady už ďalej podrobnejšie upravuje samotný sadzobník. Výška súdneho poplatku predstavuje tak v občianskoprávnych, ako aj obchodnoprávnych veciach 6 % z ceny predmetu konania alebo z hodnoty predmetu sporu, najmenej však 500 Sk v občianskoprávnych veciach a 2 000 Sk v obchodnoprávnych veciach. Ako už bolo uvedené, rozdielne sú aj horné hranice výšky poplatku pre občianskoprávne a obchodnoprávne veci.

Ak je ustanovená sadzba za konanie, rozumie sa tým konanie na prvom stupni. Odvolacie konanie je konanie o riadnom opravnom prostriedku, dovolanie zas znamená mimoriadny opravný prostriedok.

Súdny poplatok za odvolanie sa platí iba vtedy, ak je odvolateľ poplatníkom.

a ďalej viď na ....

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=/Main/TArticles.ascx&phContent=/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=4359&LngID=0&CatID=66
buchač
28.11.09,12:40
Ja som sa mu uz pokusal dohovorit ale bezvysledne,
Slabo dohováraš ...kde si bejzbolku nechal ...????:cool::cool::cool:
sprava sa coraz arogantnejsie.
Bude pokračovať , neboj ...:rolleyes:
Co ak ma bude dlznik ignorovat nadalej?
Poplačeš , zabudneš ....
Kam sa mam obratit v takomto pripade?
Tak to asi už len do Olcnavy na lampáreň ...
Za vsetky rady velmi pekne dakujem.

S pozdravom,
Robert

Krutý budem , viď v texte ...;)
east_dream
28.11.09,13:34
Precital som si dany link o poplatkoch.
Docital som sa tam o poplatku 500 sk ako aj o oslobodeni od sudnych poplatkov.
Keby som o oslobodenie poziadal mylis, ze by som uspel?
Este mala otazocka, ked by som aj tak chcel zacat moj problem riesit sudnou cestou, kam mam prist a poziadat o zacatie konania?

S pozdravom,
Robert
tamaja
28.11.09,13:45
Odporúčam obrátiť sa na advokáta
Ice dive
28.11.09,15:00
Poprosil by som niekoho o radu, mam problem s jednym dlznikom a neviem ako mam spravne postupovat.

Dna 20.11.2009 som predaval jeden drahy dvd prehravac, kupec nemal dostatok hotovosti a tak sme sa dohodli inak.
Spisali sme zmluvu o pozicke, ktoru som nasiel na tejto stranke.
Nemal som zaujem o neaky urok a tak som ho v zmluve vynechal.
Sumu sme stanovili na 320 €, spolu sme isli k notarovi tu v Bratislave a nechali si zmluvu osvecit.
Dlznik mi mal pozicku spaltit do 25.11.2009, ale do dnes sa tak nestalo.
Telefony mi zdviha velmi sporadicky a zakazdim ma ujisti, ze ma peniaze ale nikdy sa so mnou nestretne a nevyplati mi dlh.

Poprosil by som poradit ako mam konat aby som dostal svoje peniaze spat.

Za vsetky rady vopred dakujem.

S pozdravom,
Robert
Však máte notársky osvedčenú zmluvu o pôžičke, kde je daný termín splatnosti pôžičky a ten už bol.. takže odporúčam navštíviť nejakého exekútora spolu so zmluvou... požiadať ho o pomoc a milého dlžníka začať exekuovať - máte štastie, že vymáhate relatívne málo peňazí, t.j. šanca uspieť je dosť reálna určite má nejaký účet v banke, možno nejaký príjem a formou splátok Vám to splatí - samozrejme pri exekúcií žiadajte aj úhradu trov exekúcie... Veľa štastia
Taker
28.11.09,15:08
Škoda, že je to takto vymyslené.Napr. pri 20 tis € je 6% 1200 €, čo je nemalá suma vzhľadom nato, že sa uhrádza dopredu a v prípade šikovnosti dlžníka mu ani nebude mať súd na čo siahnuť...a dalšie stratené peniaze pre veriteľa...
k.i.n.o.
28.11.09,15:12
Však máte notársky osvedčenú zmluvu o pôžičke, kde je daný termín splatnosti pôžičky a ten už bol.. takže odporúčam navštíviť nejakého exekútora spolu so zmluvou... požiadať ho o pomoc a milého dlžníka začať exekuovať - máte štastie, že vymáhate relatívne málo peňazí, t.j. šanca uspieť je dosť reálna určite má nejaký účet v banke, možno nejaký príjem a formou splátok Vám to splatí - samozrejme pri exekúcií žiadajte aj úhradu trov exekúcie... Veľa štastia
Obávam sa, že na základe zmluvy o pôžičke exekútor konať nebude. Veriteľ sa súdu nevyhne, musí podať návrh na vydanie platobného rozkazu a až na základe právoplatného platobného rozkazu bude exekútor konať (ak nebude konať dlžník).
Ice dive
28.11.09,15:24
Obávam sa, že na základe zmluvy o pôžičke exekútor konať nebude. Veriteľ sa súdu nevyhne, musí podať návrh na vydanie platobného rozkazu a až na základe právoplatného platobného rozkazu bude exekútor konať (ak nebude konať dlžník).
Veriteľ má predsa notársky overenú zmluvu o pôžičke, s ktorou dlžník súhlasil (v podstate priznal dlh jej podpisom), kde sa zaviazal, že dlh splatí do určeného termínu ktorý vypršal... t.j. z akého dôvodu by mal podávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu? keď - dlžník uznal dlh, pôžičku nespláca a termín splatnosti mu už vypršal...
Nevieme, žial čo všetko je obsiahnuté v danej zmluve o pôžičke... ako je riešené splácanie resp. nesplácanie v nej, či dal dlžník súhlas súčasne aj súhlas napr. s exekúciou v prípade, ak by sa nesplácal dlh...
k.i.n.o.
28.11.09,15:30
Veriteľ má predsa notársky overenú zmluvu o pôžičke, s ktorou dlžník súhlasil (v podstate priznal dlh jej podpisom), kde sa zaviazal, že dlh splatí do určeného termínu ktorý vypršal... t.j. z akého dôvodu by mal podávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu? keď - dlžník uznal dlh, pôžičku nespláca a termín splatnosti mu už vypršal...
Nevieme, žial čo všetko je obsiahnuté v danej zmluve o pôžičke... ako je riešené splácanie resp. nesplácanie v nej, či dal dlžník súhlas súčasne aj súhlas napr. s exekúciou v prípade, ak by sa nesplácal dlh...
To je práve to - predpokladám, že ide len o štandardnú zmluvu o pôžičke, tak mi to vyplýva zo zadania. Ak by obsahovala uznanie dlhu s exekučným titulom, čo si nemyslím, bolo by to iné.
buchač
28.11.09,15:31
Odporúčam obrátiť sa na advokáta

Pre 320 € ....nemyslíš vážne ...


Však máte notársky osvedčenú zmluvu o pôžičke, kde je daný termín splatnosti pôžičky a ten už bol.. takže odporúčam navštíviť nejakého exekútora spolu so zmluvou... požiadať ho o pomoc a milého dlžníka začať exekuovať - máte štastie, že vymáhate relatívne málo peňazí, t.j. šanca uspieť je dosť reálna určite má nejaký účet v banke, možno nejaký príjem a formou splátok Vám to splatí - samozrejme pri exekúcií žiadajte aj úhradu trov exekúcie... Veľa štastia

...viď nižšie ...


Obávam sa, že na základe zmluvy o pôžičke exekútor konať nebude. Veriteľ sa súdu nevyhne, musí podať návrh na vydanie platobného rozkazu a až na základe právoplatného platobného rozkazu bude exekútor konať (ak nebude konať dlžník).

Poradie :

- výzva , povedzme súkromná upomienka , najlepšie mail , doporučene , aj SMS zpráva , proste všetko to , čo je možné doložiť písomne
- výzvy predžalobná
- podanie na súd o vydanie platobného rozkazu ...............tento si však dotyčný neprevezme , nie je proste doručený ...;)
- zároveň podanie trestného oznámenia ...." pre podozrenie zo spáchania trestného činu sprenevery podľa § 213 ods. 2 Tr. Zákona . "
- súdny proces
- až potom príde na rad exekúcia ....:rolleyes:
mareko
28.11.09,16:45
Treba si prizvať na pomoc takých "väčších chlopov" a iba prísť s nimi za chrbtom ešte raz jemne dohovoriť dlžníkovi. Možno to pomôže. Ak je to skutočný podvodník, tak sa na celých 320 € vykašli, lebo ich od neho nik nedostane. Ani súd, ani exekútor. Ak je mazaný, tak oficiálne nič nemá. Ale s tými svalovcami to stojí za to, oni ani nemusia prehovoriť, len sa nebudú usmievať.
wegamizi
28.11.09,18:41
Veriteľ má predsa notársky overenú zmluvu o pôžičke, s ktorou dlžník súhlasil (v podstate priznal dlh jej podpisom), kde sa zaviazal, že dlh splatí do určeného termínu ktorý vypršal... t.j. z akého dôvodu by mal podávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu? keď - dlžník uznal dlh, pôžičku nespláca a termín splatnosti mu už vypršal...
Nevieme, žial čo všetko je obsiahnuté v danej zmluve o pôžičke... ako je riešené splácanie resp. nesplácanie v nej, či dal dlžník súhlas súčasne aj súhlas napr. s exekúciou v prípade, ak by sa nesplácal dlh...
Aby mohol exekutor vymahat hned dlh,musel by mat notarsku zapisnicu. Ak ju nema, len sudy prichadzaju do uvahy.
east_dream
29.11.09,15:12
Treba si prizvať na pomoc takých "väčších chlopov" a iba prísť s nimi za chrbtom ešte raz jemne dohovoriť dlžníkovi. Možno to pomôže. Ak je to skutočný podvodník, tak sa na celých 320 € vykašli, lebo ich od neho nik nedostane. Ani súd, ani exekútor. Ak je mazaný, tak oficiálne nič nemá. Ale s tými svalovcami to stojí za to, oni ani nemusia prehovoriť, len sa nebudú usmievať.

Poznam par velkych chlapcov, co je pozitivne pre dlznika je fakt ze sa nejedna o ziadne neviniatko (usudzujem podla tetovani na tele). Obavam sa ze keby som uz investoval nieaky ten peniaz na "dohovor" verim tomu ze nasilie by mi privodilo dalsie nasilie pachane na mne.

Kazdopadne Vam vsetkym velmi pekne dakujem.

Ked budem mat viac casu (predpokladam zajtra), tak tu prepisem doslovne znenie zmluvy.

S pozdravom,
Robert
svetlik
29.11.09,16:00
zalobu si napises aj sam, len uvedies kto zaluje - ty, koho zalujes, o aku sumu,
strucne popises dovod (zmluva o pozicke, nesplnil, napriek tomu ze si ho vyzyval), dalej uvedies ze navrhujes aby sud zaviazal odporcu zaplatit sumu xxxxxx EUR do troch dní od právoplatnosti rozsudku + nahradu trov konania.

K sudnemu poplatku - 6% zo žalovanej sumy, minim. 16,50 EUR v pripade uspechu sud zaviaze dlznika aby ti ho nahradil

celkom easy
buchač
29.11.09,19:12
zalobu si napises aj sam, len uvedies kto zaluje - ty, koho zalujes, o aku sumu,
Nie žalobu , ale " Vydanie platobného rozkazu ...."
strucne popises dovod (zmluva o pozicke, nesplnil, napriek tomu ze si ho vyzyval),
Dôkazné bremeno ...
dalej uvedies ze navrhujes aby sud zaviazal odporcu zaplatit sumu xxxxxx EUR do troch dní
Nie do troch , ale do 15 dní ......
od právoplatnosti rozsudku + nahradu trov konania.
Tomu sa hovorí s " príslušenstvom ".....
K sudnemu poplatku - 6% zo žalovanej sumy, minim. 16,50 EUR v pripade uspechu sud zaviaze dlznika aby ti ho nahradil
Až tu je do 3 dní ....

celkom easy
Až na to , že si zabudol aj na fakt , že odporca môže podať ešte odpor .....


Kristus.....Keď ho mučili a ukrižovali, prosil Boha-Otca: OTČE, ODPUSŤ IM, LEBO ONI NEVEDIA ČO ČINIA!

Ježííííííííš ......pomôž mu ....http://www.celysvet.cz/skin/smile/s10723.gif
Lebo nevie , čo činí ...http://www.celysvet.cz/skin/smile/s2077.gif

Ani nie tak easy , ako skôr crazy .......

Prečítaj si môj príspevok , ako to povedať ....práve som na štvrtom poradí ....a rozumy mám od teda fundovaných ľudí , to mi ver ....

http://www.porada.sk/1220990-post16.html
pivko
29.11.09,19:28
Poprosil by som niekoho o radu, mam problem s jednym dlznikom a neviem ako mam spravne postupovat.

Dna 20.11.2009 som predaval jeden drahy dvd prehravac, kupec nemal dostatok hotovosti a tak sme sa dohodli inak.
Spisali sme zmluvu o pozicke, ktoru som nasiel na tejto stranke.
Nemal som zaujem o neaky urok a tak som ho v zmluve vynechal.
Sumu sme stanovili na 320 €, spolu sme isli k notarovi tu v Bratislave a nechali si zmluvu osvecit.
Dlznik mi mal pozicku spaltit do 25.11.2009, ale do dnes sa tak nestalo.
Telefony mi zdviha velmi sporadicky a zakazdim ma ujisti, ze ma peniaze ale nikdy sa so mnou nestretne a nevyplati mi dlh.

Poprosil by som poradit ako mam konat aby som dostal svoje peniaze spat.

Za vsetky rady vopred dakujem.

S pozdravom,
Robert
Ja osobne by som taky obchod ani neuzavrel:mad:320 EUR a na splátky???:eek:
Ice dive
30.11.09,11:09
To je práve to - predpokladám, že ide len o štandardnú zmluvu o pôžičke, tak mi to vyplýva zo zadania. Ak by obsahovala uznanie dlhu s exekučným titulom, čo si nemyslím, bolo by to iné.
ešte by som sa chcel opýtať, ako by postupoval exekútor, ak by bol právoplatný rozsudok, kde by bol vinník odsúdený k náhrade škody v rozsahu xy € bez uvedenia termínu a splátkového kalendára... aj v takomto prípade je nutné dávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu, a platiť 6 % z dlžnej sumy?... (prípadne ak by sa chcel dlh vymáhať od manželky odsúdeného nakoľko vznikol počas manželstva - je potrebný platobný rozkaz alebo stačí rozsudok?)
east_dream
01.12.09,13:48
Takto znie moja zmluva, ktoru mam overenu notarom.








ZMLUVA O PÔŽIČKE











1. ZMLUVNÉ STRANY


1.1. Veriteľ

meno a priezvisko : Róbert Varga
bydlisko : Podbiel 301, 027 42
rodné číslo :
Číslo OP :


( ďalej len ako “Veriteľ“ )


1.2. Dlžník

meno a priezvisko :
bydlisko :
rodné číslo :
Číslo OP :
( ďalej len ako “Dlžník“ )


1.3. Veriteľ a Dlžník uzatvárajú medzi sebou v zmysle § 657 a násl. Občianskeho zákonníka túto zmluvu o pôžičke ( ďalej len “Zmluva“).


2. PREDMET ZMLUVY

2.1. Na základe Zmluvy sa:

2.1.1. Veriteľ zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi peňažnú pôžičku vo výške, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou,

2.1.2. Dlžník zaväzuje poskytnutú pôžičku Veriteľovi vrátiť, a to v lehote, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou.


3. VÝŠKA PÔŽIČKY

3.1. V zmysle bodu 2.1.1. Zmluvy poskytne Veriteľ Dlžníkovi peňažnú pôžičku vo výške 320,- Euro ( slovom tristodvadsať Euro)- / ďalej len “Pôžička“ /.



4. PLNENIE PREDMETU ZMLUVY

4.1. Veriteľ sa zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi celú sumu Pôžičky určenej v bode 3.1. Zmluvy v hotovosti, dňa 20.11.2009.

4.2. Dlžník je povinný vrátiť poskytnutú pôžičku a zaplatiť dohodnutý úrok jednorázovo v hotovosti dňa 25.11.2009.



5. ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

5.1. Právne vzťahy medzi zmluvnými stranami Zmluvou bližšie neupravené sa riadia príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a ostatných platných právnych predpisov SR.

5.2. Zmluva sa vyhotovuje v 2 ( dvoch ) rovnopisoch, pričom každá zo zmluvných strán obdrží po podpise Zmluvy 1 ( jeden ) rovnopis.

5.3. Zmluva predstavuje jediný dohovor zmluvných strán týkajúcich sa predmetu Zmluvy, a akákoľvek zmena Zmluvy je možná len písomným dodatkom k Zmluve uzavretým oboma zmluvnými stranami.

5.4. Zmluva je platná a účinná okamihom podpisu oboch zmluvných strán.

5.5. Zmluvné strany vyhlasujú, že si Zmluvu prečítali, všetky jej ustanovenia sú im jasné a zrozumiteľné, pričom dostatočným spôsobom vyjadrujú vážnu a slobodnú vôľu oboch zmluvných strán zbavenú akýchkoľvek omylov, na dôkaz čoho pripájajú svoje podpisy.




Veriteľ Dlžník



podpis : .......................................... podpis : .........................................
meno : Róbert Varga meno :


dátum : v Bratislave, 20.11.2009 dátum : v Bratislave, 20.11.2009
iriska
01.12.09,19:54
ešte by som sa chcel opýtať, ako by postupoval exekútor, ak by bol právoplatný rozsudok, kde by bol vinník odsúdený k náhrade škody v rozsahu xy € bez uvedenia termínu a splátkového kalendára... aj v takomto prípade je nutné dávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu, a platiť 6 % z dlžnej sumy?... (prípadne ak by sa chcel dlh vymáhať od manželky odsúdeného nakoľko vznikol počas manželstva - je potrebný platobný rozkaz alebo stačí rozsudok?)

rozsudok je exekučný titul, netreba ho dávať znova na vydanie ďalšieho rozsudku :) Nie je na ňom ani uvedené, že treba sumu uhradiť po právoplatnosti rozsudku?
na majetok manželky sa nedá siahať, len na majetok v bsm, teda spoločný
Ice dive
01.12.09,20:37
rozsudok je exekučný titul, netreba ho dávať znova na vydanie ďalšieho rozsudku :) Nie je na ňom ani uvedené, že treba sumu uhradiť po právoplatnosti rozsudku?
na majetok manželky sa nedá siahať, len na majetok v bsm, teda spoločný

na rozsudku nie je uvedené do kedy je potrebné dlžnú sumu uhradiť (poškodených je viacero) jasné, že niečo robiť sa bude dať až keď bude právoplatný rozsudok - pravdepodobne tam bude musieť byť "splátkový kalendár" siahať sa dá len na majetok v BSM to je jasné, avšak ak dlh vznikol počas manželstva neručí za tento aj manželka resp. dalo by sa od nej požadovať splatenie predmetného dlhu formou zrážok z jej mzdy? (aj keď je ich manželstvo v súčasnosti rozvedené?)
iriska
02.12.09,13:45
neviem z akého titulu by tam musel byť splátkový kalendár ... hm?

p.s. exekútori sa radi vyhrážajú manželkám povinných a niekedy im siahajú na majetok, ale neviem o zákonnej opore tohoto
Ice dive
02.12.09,16:46
neviem z akého titulu by tam musel byť splátkový kalendár ... hm?

p.s. exekútori sa radi vyhrážajú manželkám povinných a niekedy im siahajú na majetok, ale neviem o zákonnej opore tohoto
splátkový kalendár z toho titulu, nakoľko sa jedná o sumu okolo 165 000 € (je viacero poškodených) takže pochybujem, že by to bol schopný zaplatiť pri právoplatnosti rozsudku...

zákonná opora by mala byť podľa mňa v občianskom zákonníku, nakoľko BSM hovorí, že všetko čo nadobudnú manželia počas trvania manželstva tak sa delí na polovicu (v tomto prípade nadobudli dlhy...) - preto by ma zaujímalo či manželka odsúdeného v prípade právoplatného rozsudku je povinná dlh splácať v prípade, že to nemôže robiť jej manžel (s ktorým sa rozviedla z dôvodu, že spáchal trestný čin za ktorý bude sedieť...)
iriska
03.12.09,18:49
keď to je u exekútora,ten vymáha, čo môže, nestará sa o splácanie, ak je uvedené, že to majú uhradiť viacerí spoločne a nerozdielne, vymáha od toho, čo má majetok.

ohľadom zhabania majetku manželky je to aj tak dosť otázne. ja napríklad by som svojho manžela zabila na fleku, ak by mi urobil taký dlh :) - ale to len na okraj
svetlik
04.12.09,18:50
platobnz rozkaz ti sud vyda aj bez navrhu
buchač
04.12.09,21:02
platobnz rozkaz ti sud vyda aj bez navrhu

Už som sa raz modlil , tu v tomto príspevku ......

http://www.porada.sk/1221619-post21.html

....teraz by som Ťa požiadal , aby si už viacej takýchto " rád " nedával .....trieskaš blbosti .....


Platobný rozkaz

Platobný rozkaz je druh rozhodnutia súdu v občianskoprávnom konaní. Podmienky jeho vydania upravuje Občiansky súdny poriadok(OSP). Súd v ňom ukladá odporcovi (žalovanému), aby do 15 dní od doručenia zaplatil navrhovateľovi uplatnenú pohľadávku a trovy konania, alebo v tej istej lehote na tomto súde podal odôvodnený odpor.

Od obyčajného rozsudku sa líši najmä tým, že mu nepredchádza pojednávanie, a možno ho vydať iba na základe predložených listín(dôkazov). Výhoda tejto formy rozhodnutia spočíva najmä v jeho rýchlom vydaní. Lehotu na vydanie PR zákon nepredpisuje, spravidla je však kratšia ako pri rozsudku, ktorému väčšinou predchádza pojednávanie, alebo komunikácia medzi súdom a účastníkmi.

KEDY SA VYDÁVA PLATOBNÝ ROZKAZ ?

Ako už vyplýva z názvu, vždy pôjde o zaplatenie peňažnej sumy. Súd tak môže urobiť na návrh účastnika, ale aj bez neho, ak právo na zaplatenie vyplýva zo žaloby. Či ho súd vydá, alebo bude postupovať ako pri bežnej žalobe, závisí od súdu. Ak PR nevydá, nariadi pojednávanie.

Platobný rozkaz nemožno vydať, ak nie je známy pobyt odporcu alebo ak by sa mal platobný rozkaz doručiť do cudziny (napr. keď obchodná spoločnosť, t.j. odporca, má sídlo v cudzine).

KEDY JE PR VYKONATEĽNÝM ?

Vykonateľnosť u platobného rozkazu nastáva dňom, kedy márne uplynula lehota na dobrovoľné zaplatenie peňažnej sumy(15 dní) a zároveň v tejto lehote nebol na súde podaný odôvodnený odpor.

Exekučný titul, ktorým je v tomto prípade rozhodnutie súdu formou platobného rozkazu, je potrebné opatriť potvrdením o vykonateľnosti. Vykonateľnosť platobného rozkazu potvrdí súd, ktorý ho vydal v prvom stupni. V praxi sa kópia platobného rozkazu, ktorá bola doručená navrhovateľovi, zašle na súd, aby na nej vyznačil jeho vykonateľnosť. Na základe takéhoto platobného rozkazu možno podať návrh na vykonanie exekúcie v zmysle § 38 Exekučného poriadku.

AKO NAPÍSAŤ NÁVRH ?

Náležitosti sú v podstate zhodné s náležitosťami žaloby podľa §42 a 79 OSP. Najväčší rozdiel je v tom, že sa podanie neoznačí ako žaloba na zaplatenie peňažnej sumy, ale ako návrh na vydanie platobného rozkazu. Ale ani tento názov nemusí byť presný, pretože súd má podania posudzovať podľa obsahu a nie podľa názvu. Malo by však byť jasné, že máme záujem o vydanie platobného rozkazu.

Náležitosti:

- označenie súdu, ktorému je určený,

- označenie navrhovateľa,

- meno, priezvisko, bydlisko, navrhovateľa a odporcu, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve,

- ak je účastníkom právnická osoba, návrh musí obsahovať názov alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené,

- ak je účastníkom fyzická osoba oprávnená podnikať(živnostník...), návrh musí obsahovať obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené,

- ak je účastníkom štát, návrh musí obsahovať označenie štátu a označenie príslušného štátneho orgánu, ktorý bude za štát konať,

- stručné označenie veci(„návrh na vydanie platobného rozkazu na zaplatenie 100 Sk“),

- pravdivé opísanie všetkých skutočností(„Prvého januára som Tomášovi Podlžnému požičal 100 Sk a dodnes mi nič nevrátil, hoci sľuboval, že...“),

- označenie dôkazov( „dôkaz: zmluva o pôžičke, výzva na zaplatenie z 1.6.2006...“),

- návrh na znenie PR („...a preto navrhujem, aby súd vydal tento platobný rozkaz: Tomáš Podlžný, bytom Dlžníkovce 7, je povinný zaplatiť Emilovi Veriacemu, bytom Botanická 1, Bratislava, peňažnú sumu vo výške 100 Sk spolu s náhradou trov konania vo výške 2000Sk- súdny poplatok a úrokmi z omeškania vo výške 14% od splatnosti pohľadávky až do zaplatenia“)

- dátum napísania,

- vlastnoručný podpis,

- priložiť počet rovnopisov podľa počtu odporcov, plus jeden pre súd(ak je jeden odporca, zašleme v obálke dva zhodné návrhy),

- priložiť listiny na ktoré sa navrhovateľ odvoláva(dôkazy), okrem ak ich nemôže priložiť bez vlastnej viny(napr. ich má odporca),
http://pravna.szm.com/firstaid/platobnyr.htm
dreduska
16.11.12,11:25
Caute, my mame iny problem, v aprili tohto roku nam obecny architekt odporucil inziniera architekta na vypracovanie projektovej dokumentacie ktoru potrebujeme k stavebnemu povoleniu. tak sme mu zavolali, stretli sme sa, byva v rovnakej casti ako my, na druhom stretnuti si vypytal zalohu 1700 eur, dovtedy posobil velmi seriozne, verili sme mu a peniaze sme mu dali, stavba nam ponahla preto sme sa unahlili. odvtedy ho nahaname a on nic neurobil, vzdy prisiel len s projektovou studiou, ktora bola vzdy zla a nevhodna, nezvyha nam telefony, zatajoval sa a ked sme ho niekde vymakli, tak sa dusoval ze pride, a nic. tak sme si o nom pozistovali a zistili sme ze je to byvaly alkoholik a neplatic obecneho bytu..smola...nemame ziadnu zmluvu iba potvrdenie o zaplateni zalohy, ako mame postupovat, aby nam vratil nase peniaze??dakujem
misoft
16.11.12,13:33
No pokiaľ nemáte žiadne lajstro - slovo proti slovu. Nejaký svedok by nebol?
fortunka
16.11.12,13:59
Skuste ho pisomne vyzvat na vratenie tej a tej zalohy, doklad o odoslani si nechajte. Ked nebude reagovat do doby co mu tam napisete, hned spiste zalobu a urychlene rieste, necakajte, ze sa s vami zacne z nicoho nic bavit...
hubatá
16.11.12,14:02
25.11.2009 uplynú 3 roky od uzavretia zmluvy o požičaní 320,- €. Pozor na premlčanie lehoty.
Najskôr podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, priložiť zmluvu o pôžičke a uviesť aj úroky. Za také všeobecné úroky sa považujú 8,5 - 9 % ročne z požičanej sumy. Ale treba konať, lebo môže prísť k premlčaniu.
dreduska
17.11.12,16:42
..svedka mame a aj potvrdenie o zaplateny zalohy..hmm
dreduska
17.11.12,16:45
..aha skusime, dakujeme:)
misoft
17.11.12,22:16
No tak to máte dosť na vydanie platobného rozkazu od súdu.