slavinka
27.11.09,20:34
Ahojte. Neviem či som v správnej porade, ale skusim to.
Manžel ma problém s priznaním 25 dní dovolenky od zamestnávateľa.
Potrebné odrobené roky má ale problém je v tom, že :
15.3.2005 ukončil prac. pomer so zamestnávateľom a k datumu od 1.4.2005 si založil Živnosť - je to dátum platnosti živnosti. V papieroch od učtovníčky sme našli papier o registrácii do soc.poisť.od 1.7.2007 v BA. Čiže vyzerá to tak, že od 1.4.2005 do 30.6.2007 nebol registrovaný v soc.poisťovni. V tom obdobý ešte patril (mal byť registrovaný vo Veľkom Krtíši ). No vtedy (pri založení živnosti) nám v soc.poisť. vo Veľkom Krtíši povedali, že kedže ešte nemajú z čoho vypočítať odvody tak sa zatiaľ registrovať nemusí. Takže aj napriek tomu, že tých 14 mesiacov odpracované má (aj zaplatené dane a zdravotné poistenie) sociálna poisťovňa mu nevie dať potvrdenie o započítaní tohoto obdobia. Dá sa to ešte nejako doriešiť ??? Skúste poradiť ak Vás niečo napadne. VĎAKA. slavinka.
Miššička
27.11.09,19:45
Ja si myslím, že papier zo sociálnej poistovne nie je smerodatný. Dôležitý je dátum založenia živnosti teda živnostenský list. Nie?
veronikasad
27.11.09,19:55
Ahojte. Neviem či som v správnej porade, ale skusim to.
Manžel ma problém s priznaním 25 dní dovolenky od zamestnávateľa.
Potrebné odrobené roky má ale problém je v tom, že :
15.3.2005 ukončil prac. pomer so zamestnávateľom a k datumu od 1.4.2005 si založil Živnosť - je to dátum platnosti živnosti. V papieroch od učtovníčky sme našli papier o registrácii do soc.poisť.od 1.7.2007 v BA. Čiže vyzerá to tak, že od 1.4.2005 do 30.6.2007 nebol registrovaný v soc.poisťovni. V tom obdobý ešte patril (mal byť registrovaný vo Veľkom Krtíši ). No vtedy (pri založení živnosti) nám v soc.poisť. vo Veľkom Krtíši povedali, že kedže ešte nemajú z čoho vypočítať odvody tak sa zatiaľ registrovať nemusí. Takže aj napriek tomu, že tých 14 mesiacov odpracované má (aj zaplatené dane a zdravotné poistenie) sociálna poisťovňa mu nevie dať potvrdenie o započítaní tohoto obdobia. Dá sa to ešte nejako doriešiť ??? Skúste poradiť ak Vás niečo napadne. VĎAKA. slavinka.
vytlač si zo stránky www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) manželov výpis zo živ.registra. Na preukázanie odpracovaných rokov pre účely dovolenky by to malo stačiť.

SP naozaj vydáva len potvrdenie o dobe povinného poistenia SZČO.
brčko
27.11.09,19:55
Na nárok na dlhšiu výmeru dovolenky nemusí preukazovať dobu poistenia v soc.poistovni ale obdobie činnosti szčo vid. Zákonník práce § 103 ods.5 písm. k). T.j. podla mna, ak má napr. zo živnostenského úradu nejaké potvrdenie, že mal aktívnu živnosť, tak to by malo stačiť (myslím, že ukončené živnosti už na stránke žrsr nie su uvedené, no netvrdím iste). Alebo možno aj zo zdravotnej poistovne by mohol dostať nejaké potvrdenie, že v období od. xx. do xx. platil zdravotné poistenie ako szčo. A to jej musí stačiť. Tam nejde o dôchodkové poistenie a to je rozdiel.
veronikasad
27.11.09,20:01
Skúšala som na ŽR - sú tam aj ukončené - treba dať úplný výpis, je tam zobrazený začiatok aj koniec podnikania.
brčko
27.11.09,20:08
Skúšala som na ŽR - sú tam aj ukončené - treba dať úplný výpis, je tam zobrazený začiatok aj koniec podnikania.

máš pravdu, dík, asi si to s niečim mýlim. Žeby obchodným registrom?

Takže aj podla mna by jej toto mohlo stačiť, ved si lahko môže overiť na nete.
slavinka
27.11.09,21:27
Hmmm - mame doklad aj o založení aj o ukončení živnosti. Aj daňové priznanie za rok 2005 a 2006 plus doklady o platení do zdravotnej poisťovne. Treba to preukazať do SP ? alebo len súčastnému zamestnávateľovy?
No zjavne do dôchodkového veku sa mu to započítavať nebude :)
veronikasad
28.11.09,10:07
Hmmm - mame doklad aj o založení aj o ukončení živnosti. Aj daňové priznanie za rok 2005 a 2006 plus doklady o platení do zdravotnej poisťovne. Treba to preukazať do SP ? alebo len súčastnému zamestnávateľovy?
No zjavne do dôchodkového veku sa mu to započítavať nebude :)
Vytlač si výpis zo živ. registra, tam je začiatok aj koniec podnikania a ten daj zamestnávatelovi.