Babulica
28.11.09,13:53
Chcem sa opýtať či je možné, aby si firma alebo firmy dali ako výplatný deň neurčitý deň (alebo niečo podobné)...poradila mi to jedna pani, ktorá robila dlhodobo mzdy...ak je to naozaj tak, nahlasuje sa to niekde?? napríklad na sociálke?

Ďakujem pekne. :)
Lenka1979
28.11.09,13:11
Chcem sa opýtať či je možné, aby si firma alebo firmy dali ako výplatný deň neurčitý deň (alebo niečo podobné)...poradila mi to jedna pani, ktorá robila dlhodobo mzdy...ak je to naozaj tak, nahlasuje sa to niekde?? napríklad na sociálke?

Ďakujem pekne. :)
Môj názor je taký,že neurčitý výplatný deň byť nemôže.... ako potom zamestnanci vedia, kedy dostanú svoju mzdu? Tak isto platby do sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní sú splatné v deň výplaty, napr. ak máte výplatný termín vždy 30.-teho, (napr. novembra), odvody musíte zaplatiť do 30.12. Pri neurčitom termíne sa nedá určiť ani omeškanie platby.... neviem.... tej pani by som sa spýtala ktorý zákon to umožňuje.... určite by to využíval každý a posúval si termíny ako komu vyhovuje...:rolleyes:
tuta
28.11.09,13:18
Pozri § 129 Zákonníka práce
Splatnosť mzdy
Na začiatok

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

V tomto prípade sa ako výplatný termín na SP a ZP nahlási posledný deň v mesiaci.
Babulica
28.11.09,15:17
ďakujem :)
Llívia
08.09.10,08:56
Pozri § 129 Zákonníka práce
Splatnosť mzdy
Na začiatok

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Čo presne znamená "nedohodlo inak"? Znamená to ktorýkoľvek deň pred koncom nasledujúceho kalendárneho mesiaca? Alebo to znamená, že mzda môže byť splatná aj neskôr ako do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca?
Známa má s týmto problém. Ona + ďalší zamestnanci dostali na podpis papier, že boli oboznámení, resp. súhlasia s tým, že im bude výplata zaplatená až o 3 mesiace (neviem, či to dostali na podpis formou dodatku k zmluve, alebo formou "obežníka"). Ona to odmietla podpísať. Ak musí byť mzda vyplatená vždy do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, tak načo bude zamestnávateľovi takýto "papier"?
vieraaaa
08.09.10,09:13
Môj názor je taký,že neurčitý výplatný deň byť nemôže.... ako potom zamestnanci vedia, kedy dostanú svoju mzdu? Tak isto platby do sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní sú splatné v deň výplaty, napr. ak máte výplatný termín vždy 30.-teho, (napr. novembra), odvody musíte zaplatiť do 30.12. Pri neurčitom termíne sa nedá určiť ani omeškanie platby.... neviem.... tej pani by som sa spýtala ktorý zákon to umožňuje.... určite by to využíval každý a posúval si termíny ako komu vyhovuje...:rolleyes:
My nemáme tiež určený výplatný termín v poisťovniach, máme tam zadané "výplatný termín - neurčený" a v tomto prípade pre nás platí, že odvody a výkazy musia ísť najneskôr do konca mesiaca, aj keď ich poukazujeme vždy v deň výplaty. Tzn., že za júl máme výplatu 13.8. a výkazy musíme odoslať najneskôr do 31.8. Pri nástupe každému zamestnancovi oznámime, že výplata je napr. 13-teho. Nestalo sa, že by meškala. Väčšinou ju poukazujeme skôr.
Llívia
08.09.10,09:15
My nemáme tiež určený výplatný termín v poisťovniach, máme tam zadané "výplatný termín - neurčený" a v tomto prípade pre nás platí, že odvody a výkazy musia ísť najneskôr do konca mesiaca, aj keď ich poukazujeme vždy v deň výplaty. Tzn., že za júl máme výplatu 13.8. a výkazy musíme odoslať najneskôr do 31.8. Pri nástupe každému zamestnancovi oznámime, že výplata je napr. 13-teho. Nestalo sa, že by meškala. Väčšinou ju poukazujeme skôr.

Podľa § 43 ods. 2 výplatný termín musí byť uvedený v pracovnej zmluve.
vieraaaa
08.09.10,09:31
Podľa § 43 ods. 2 výplatný termín musí byť uvedený v pracovnej zmluve.
§ 43 ZP
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.
(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné
v zákone sa píše:
V bode 1 písm a - d) § 43 ZP - je zamestnávateľ povinný a
v bode 2 je, že - zmestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie.
Čo sa týka poisťovní, tie nám to akceptujú - aj DÚ.
Llívia
08.09.10,09:36
§ 43 ZP
(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:
a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.
(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.
(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.
(4) V pracovnej zmluve možno dohodnúť ďalšie podmienky, o ktoré majú účastníci záujem, najmä ďalšie hmotné
Uvedie = je povinný uviesť, nie že môže, ale nemusí.
Aj keď sa pred X rokmi menil Zákonník práce a bolo doplnené, že zamestnávateľ uvedie náležitosti podľa § 43 ods. 2, bola povinnosť toto doplniť aj do pracovných zmlúv uzatvorených pred platnosťou tejto zmeny (cez dodatky k pracovným zmluvám).
vieraaaa
08.09.10,10:11
Uvedie = je povinný uviesť, nie že môže, ale nemusí.
Aj keď sa pred X rokmi menil Zákonník práce a bolo doplnené, že zamestnávateľ uvedie náležitosti podľa § 43 ods. 2, bola povinnosť toto doplniť aj do pracovných zmlúv uzatvorených pred platnosťou tejto zmeny (cez dodatky k pracovným zmluvám).

§ 129 ZP Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
a
§ 130 ZP Výplata mzdy
(2) Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. So zamestnancom vykonávajúcim domácku prácu možno dohodnúť výplatu mzdy aj za dodanie každej skompletizovanej pridelenej práce.
V pracovnej zmluve máme uvedené - termín vyplácania mzdy je do konca nasledujúceho mesiaca.
Llívia
08.09.10,10:48
§ 129 ZP Splatnosť mzdy
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
a
§ 130 ZP Výplata mzdy
(2) Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. So zamestnancom vykonávajúcim domácku prácu možno dohodnúť výplatu mzdy aj za dodanie každej skompletizovanej pridelenej práce.
V pracovnej zmluve máme uvedené - termín vyplácania mzdy je do konca nasledujúceho mesiaca.
Tak je to OK. :)
Llívia
08.09.10,10:48
Pozri § 129 Zákonníka práce
Splatnosť mzdy
Na začiatok

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Čo presne znamená "nedohodlo inak"? Znamená to ktorýkoľvek deň pred koncom nasledujúceho kalendárneho mesiaca? Alebo to znamená, že mzda môže byť splatná aj neskôr ako do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca?
Známa má s týmto problém. Ona + ďalší zamestnanci dostali na podpis papier, že boli oboznámení, resp. súhlasia s tým, že im bude výplata zaplatená až o 3 mesiace (neviem, či to dostali na podpis formou dodatku k zmluve, alebo formou "obežníka"). Ona to odmietla podpísať. Ak musí byť mzda vyplatená vždy do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, tak načo bude zamestnávateľovi takýto "papier"?

Viete mi niekto poradiť s týmto?
Tweety
08.09.10,10:53
Viete mi niekto poradiť s týmto?
§ 129
Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

V KZ, alebo PZ sa môže dohodnúť platba skôr, než uplynie koniec kalendár. mesiaca, ale nemôže sa dohodnúť neskôr, ako stanovuje zákon, zhrnuté, nemôže byť neskôr, ako koniec nasledujúceho mesiaca.
vieraaaa
08.09.10,10:59
Viete mi niekto poradiť s týmto?

1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
--------------
Zdá sa, že to, "ak sa v KZ alebo PZ nedohodlo inak", sa dá vysvetliť aj ako, že bude výplata vyplatená až o tie 3 mesiace a preto im to dáva zamestnávateľ na podpis, aby mal súhlas, že s tým zamestnanci súhlasia, tj., že sa dohodli inak, ako do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Možno sa mýlim.
Tweety
08.09.10,11:03
1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
--------------
Zdá sa, že to, "ak sa v KZ alebo PZ nedohodlo inak", sa dá vysvetliť aj ako, že bude výplata vyplatená až o tie 3 mesiace a preto im to dáva zamestnávateľ na podpis, aby mal súhlas, že s tým zamestnanci súhlasia, tj., že sa dohodli inak, ako do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca.

Možno sa mýlim.
Takým zamestnáv. sa hovorí chytráci, ale nie je to správne vysvetlenie §, to by potom stačilo výplatu raz ročne?:confused:
vieraaaa
08.09.10,11:08
Netvrdím, že je to správne vysvetlenie, ale bez podrobnejšieho výkladu zákonníka, si to môže niekto vysvetliť aj takto.
Llívia
08.09.10,11:12
§ 129
Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

V KZ, alebo PZ sa môže dohodnúť platba skôr, než uplynie koniec kalendár. mesiaca, ale nemôže sa dohodnúť neskôr, ako stanovuje zákon, zhrnuté, nemôže byť neskôr, ako koniec nasledujúceho mesiaca.
A aké "výhody" vyplývajú zamestnávateľovi z toho, že im dal ten papier podpísať? Lebo takto je to fakt len "zdrap" papiera, zamestnanci stále môžu okamžite skončiť prac. pomer pre nevyplatenie mzdy alebo jej časti a môžu podať podnet na inšpektorát práce.

(Nebolo kedysi pred pár rokmi možné podľa Zákonníka práce dohodnúť výplatu časti mzdy aj v inom, neskoršom termíne (t.j. že boli napr. 2 rôzne výplatné termíny) - napr. ak boli sezónne práce, v lete nedostali zamestnanci celú mzdu, len časť, a zvyšok dostali v zime, keď sa nepracovalo?)
Ivuchak
22.09.10,09:44
Zo sociálnej poisťovne nám prišiel výmer za omeškané odvody počnúc r.2004 . Nemáme výplatný deň určený. Penále nám vyrúbili podľa mňa neoprávnene v niektorých prípadoch:
napr. za 02/2010 splatnosť podľa SP 30.3., odvedené bolo 31.3.Penále za 1 deň omeškania.
Nie sú odovody splatné v posledný deň mesiaca, ak nie je výplatný termín určený?
Ďakujem za odpovede.
katka50
22.09.10,09:52
Zo sociálnej poisťovne nám prišiel výmer za omeškané odvody počnúc r.2004 . Nemáme výplatný deň určený. Penále nám vyrúbili podľa mňa neoprávnene v niektorých prípadoch:
napr. za 02/2010 splatnosť podľa SP 30.3., odvedené bolo 31.3.Penále za 1 deň omeškania.
Nie sú odovody splatné v posledný deň mesiaca, ak nie je výplatný termín určený?
Ďakujem za odpovede.
Zákon 461/2003 §143
§ 143

Splatnosť poistného
(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
Ivuchak
22.09.10,10:08
Takže sa odvoláme.Len mi je čudné, že na SP je posledný deň vždy 30-teho.:D
vieraaaa
22.09.10,10:25
Neráta sa splatnosť, resp. úhrada poistného, až dňom pripísania na účet v SP?
katka50
22.09.10,10:33
zákon 461/2003 § 143 ods.3

(3) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, ak
a) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,
b) pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo v posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2.
vieraaaa
22.09.10,10:47
OK Katka, iba som to nevedela narýchlo kde hľadať a niečo také ma napadlo.
Ivuchak
22.09.10,10:54
Na našom bankovom výpise je prevod 31.3. Aj na protokole z výmeru je uvedený dátum zaplatenia 31.3. Tak nerozumiem, prečo SP uviedla ako dátum splatnosti 30.3. a tým nám dala 1 deň omeškania.
Ivuchak
23.09.10,12:19
Takže sa odvoláme.Len mi je čudné, že na SP je posledný deň vždy 30-teho.:D


Toto som myslela ako vtip, ale od reality som nebola ďaleko :mad:. Pani zo SP mi vysvetlila, že ak nemáme určený deň výplaty, potom ICH SYSTÉM automaticky doplní 30-teho. Darmo som sa odvolávala ( zatiaľ ústne :cool:) na znenie zákona, nepomohlo. Máme si vraj určiť v registratúre 31. deň ako výplatný. Na otázku, ako človek z ulice môže vedieť, ako majú nastavený systém mi odpovedala, že nemôže, ale že nie sme prví, čo sa nad tým pozastavujú. A že mi odvolanie nepomôže. A že sú takí, čo majú z tohto dovôdu vyššie penále ako my, tak čo... Síce som sa na odchode usmievala, ale inak ako zvyknem...:mee: SYSTEM OF A DOWN sa mi páči viac...
Evanka
23.09.10,12:31
Toto som myslela ako vtip, ale od reality som nebola ďaleko :mad:. Pani zo SP mi vysvetlila, že ak nemáme určený deň výplaty, potom ICH SYSTÉM automaticky doplní 30-teho. Darmo som sa odvolávala ( zatiaľ ústne :cool:) na znenie zákona, nepomohlo. Máme si vraj určiť v registratúre 31. deň ako výplatný. Na otázku, ako človek z ulice môže vedieť, ako majú nastavený systém mi odpovedala, že nemôže, ale že nie sme prví, čo sa nad tým pozastavujú. A že mi odvolanie nepomôže. A že sú takí, čo majú z tohto dovôdu vyššie penále ako my, tak čo... Síce som sa na odchode usmievala, ale inak ako zvyknem...:mee: SYSTEM OF A DOWN sa mi páči viac...
Samozrejme posledný deň v mesiaci, ktorý má viac dní ako 30, nemôže byť 30. teho, ale 31. To, že im to systém nevie "nahodiť", nie je tvoj problém, ale ich problém... Určite sa treba odvolať na znenie zákona písomne. Držím palce, aby sa to riešilo zdravým rozumom v SP....
Evanka
23.09.10,12:36
Celé odôvodňovanie nemá logiku.
Ak by si mala 31. ako termím výplaty (ako ti odporúčala), aké číslo tam vloží? Ak 31 a systém to akceptuje, tak ju tam mala vložiť pri každom neurčenom termíne.
Ivuchak
23.09.10,12:44
Ďakujem za tie palce :), určite sa ozvem , čo som poriešila. Napadlo ma čo tak dať SP zoznam výplatných termínov po mesiacoch za celý rok ? Nech potom pekne každý mesiac menia v mojom registri termín, keď to tak chceli :D .
Llívia
23.09.10,18:36
Len pozor! Zoznam na r. 2011 nebude platiť na r. 2012 - to je prestupný rok a február bude mať 29 dní, tak vieš, aby firme zase nevyrubili úrok za jeden deň. :D
(Alebo by mal byť nie tento smajlík, ale takýto plačík :mee:? Ešte že ti pani nepovedala, že môžeš byť celá happy, že im systém umožní zadať 30-teho a nie napr. len 25-teho :confused:)
szkriszti
30.09.10,05:39
Dobrý deň. potrebovala by som pomoc. Odvody zamestnávateľa musíme uhradiť vždy ku koncu mesiaca (takisto aj výplatný termín) , v konkrétnom prípade do 30.9., ale príkaz na úhradu v banke som zadala 29.9. po 15,00, tým pádom peniaze dostanú až 1.10. Tak isto ma zaujíma aj daň-mesačné zálohy, a platby do všeobecnej poisťovne a dôvera. a Môžeme za to dostať pokutu? Ďakujem za odpoveď.
vieraaaa
30.09.10,05:52
Nepomôže príspevok v tejto téme o kúsok vyššie - č. 22 od "katka50"?
katarina.j
30.09.10,05:58
Dobrý deň. potrebovala by som pomoc. Odvody zamestnávateľa musíme uhradiť vždy ku koncu mesiaca (takisto aj výplatný termín) , v konkrétnom prípade do 30.9., ale príkaz na úhradu v banke som zadala 29.9. po 15,00, tým pádom peniaze dostanú až 1.10. Môžeme za to dostať pokutu? Ďakujem za odpoveď.
Pozri si príspevok 22, na základe tohto zákona si splnila podmienku hned prvú. máš výpis o úhrade(príkaz na úhradu že si ho podala 29.9. zaleží od toho akú máš banku, v najhoršom prípade to banka zaregistruje 30.9.ako odoslanie platby) takže je to posledný deň (30.9.)-máš príkaz že to bolo odoslané, nevidím dôvod sankcií. Ja som mala kontrolu zo soc.poist. a tiež nabehli s výmerom(omeškané platby), ale vyviedla som ich z omylu, ukázala všetky výpisy a prevody k úhradám a hneď bol výmer neplatný, lebo som si splnila termín platieb podla zákona.
szkriszti
30.09.10,06:26
ďakujem za odpoveď

Tak isto ma zaujíma aj daň-mesačné zálohy, a platby do všeobecnej poisťovne a dôvera.
zk24
05.04.12,10:47
Ahojte,

prosím vás, ked je v PZ dohodnutý výplatný termín trebárs 5.teho v mesiaci, a zamestnanec ma inú banku ako zamestnávateľ, musí mať zametsnanec tie peniaze na účte už 5-teho alebo stačí aby zamestnávateľ odoslal peniaze piateho a zamestnanec ich dostane trebárs 7-meho? (v tento mesiac napríklad 10-teho).

Dakujem za radu
Tweety
05.04.12,10:54
Ahojte,

prosím vás, ked je v PZ dohodnutý výplatný termín trebárs 5.teho v mesiaci, a zamestnanec ma inú banku ako zamestnávateľ, musí mať zametsnanec tie peniaze na účte už 5-teho alebo stačí aby zamestnávateľ odoslal peniaze piateho a zamestnanec ich dostane trebárs 7-meho? (v tento mesiac napríklad 10-teho).

Dakujem za radu
V tento dátum-dátum VT, už musia byť na účte.
Paula
05.04.12,11:24
Zamestnanec, ktorý má trvalé príkazy na svoje platby, sa ťažko zmieri s oneskoreným príchodom výplaty. Okrem iného :)
zk24
05.04.12,11:32
Ďakujem Vám.

No o to ide, odchádza mi hypotéka 7-meho aj iné splátky, a v posledné obdobia to stále vychádza tak ze dostavam peniaze az o tri dni neskor a stale mi chodia upomienky pre nedostatok penazí na účte.

Ja som v roli toho zamestnanca. Prosím Vás a ktorý § to hovorí? Neviem to v zákonníku práce nájsť.

Dakujem
Paula
05.04.12,11:42
zk24
05.04.12,11:46
Aha, tak §130 ods. 8. Ten som prestala čítať hned ako som prečítala "zrážky"... Dakujem za info.
zk24
05.04.12,12:00
Tak mi bolo povedané že ak sa budem na to sťažovať, tak posunu vyplatný termín všetkým na neskôr. Aj takto to funguje :)
Paula
05.04.12,12:11
Zabiť a zakopať!!!
Melnick
09.11.12,14:15
Prosím Vás ako píšete do PZ a dohôd výplatný termín - prosím presné znenie. Ďakujem

V programe mám prednastavené vzory, ale ........
JankaO
09.11.12,14:19
najneskôr posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca.
Melnick
09.11.12,14:26
Janka - IP to dal do zistených nedostatkov.
Tweety
09.11.12,14:27
Janka - IP to dal do zistených nedostatkov. Má tam byť dátum výplaty. Napr.
VT. 10 deň v mesiaci.
Melnick
09.11.12,14:28
Janka , ďakujem za rýchlu reakciu.
ewita888
09.11.12,14:32
Mne to 2X nedal do nedostatkov..
Melnick
09.11.12,14:34
Má tam byť dátum výplaty. Napr.
VT. 10 deň v mesiaci.

V programe máme nastavené okienko na zadanie výplatného dátumu . Ale pred tým okienkom je predložka "do" a to tam nesmie byť. Preto som bola zvedavá , akú formuláciu používate.
Nesprávne bolo v DoPČ : najneskôr posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca
A v PZ do konca mesiaca nasledujúceho po odpracovanom mesiaci, za ktorý sa mzda vypláca.
Melnick
09.11.12,14:36
Evka , pozri sa na moje znenie
Melnick
09.11.12,14:36
Mne to 2X nedal do nedostatkov..

Mám to opraviť dodatkami k PZ a DoPČ
Tweety
09.11.12,14:36
V programe máme nastavené okienko na zadanie výplatného dátumu . Ale pred tým okienkom je predložka "do" a to tam nesmie byť. Preto som bola zvedavá , akú formuláciu používate.
Nesprávne bolo v DoPČ : najneskôr posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca
A v PZ do konca mesiaca nasledujúceho po odpracovanom mesiaci, za ktorý sa mzda vypláca.
VT má byť jednotný, nestretla som sa s tým, že by tam bolo do..., stále som do zmlúv dávala pevný dátum. V tento deň musia byť mzdy aj na účte zamestnanca. Taže ak chcete dať posledný deň, tak napr. 31. v mesiaci, to že sa vyplatia skôr, nie je problém, skôr to, že sa ten termín prešvihne.
Melnick
09.11.12,14:44
Majka, tie formáty PZ sa pri nových verziách menili a novšie majú túto podobu a tiež je to zle :

Odmena za vykonanú prácu je splatná vo výplatnom termíne zamestnávateľa do 31. dňa nasledujúceho mesiaca
Tweety
09.11.12,14:47
Majka, tie formáty PZ sa pri nových verziách menili a novšie majú túto podobu a tiež je to zle :

Odmena za vykonanú prácu je splatná vo výplatnom termíne zamestnávateľa do 31. dňa nasledujúceho mesiaca
DoVP- odmena je splatná po vykonaní prác na dohodu.
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
DoPČ- tam môže byť VT ako u zamestnancov.
DoBPŠ- detto
Melnick
09.11.12,14:48
Presne kvôli tomu je tam toho 31.
Melnick
09.11.12,14:51
DoVP- odmena je splatná po vykonaní prác na dohodu.
(4) Odmena za vykonanie pracovnej úlohy je splatná po dokončení a odovzdaní práce. Medzi účastníkmi možno dohodnúť, že časť odmeny bude splatná už po vykonaní určitej časti pracovnej úlohy. Zamestnávateľ môže odmenu po prerokovaní so zamestnancom primerane znížiť, ak vykonaná práca nezodpovedá dohodnutým podmienkam.
DoPČ- tam môže byť VT ako u zamestnancov.
DoBPŠ- detto

To všeto je mi jasné, no myslela som si, že ten text, ktorý som citovala v príspevku 48, z môjho programu, nie je v ničom v rozpore so zákonom.
JankaO
09.11.12,14:51
Janka - IP to dal do zistených nedostatkov.
Žeby nove metly?
Ešte by ma zaujímalo čo uviedli ako porušenie, ak § 129 odst. 1 jasne definuje, kedy je mzda splatná a to ako:
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Inak, mne všetky a nie jedny kontroly, moje znenie akceptovali.
Majka, ja by som sa odvolala, ak to bolo jediné zistenie.
Melnick
09.11.12,14:58
Mne to 2X nedal do nedostatkov..

Evi, iné nedostatky nám neboli vytknuté. Takže sa do budúcna chcem vyvarovať aj tejto chyby a radšej tam uvediem dátum pevný a nemenný . Polemizovať by sa dalo aj o dátume 31 , veď nie všetky mesiace majú 31 dní. Dokonca aj o dátumoch 30, 29, lebo nie je vždy prestupný rok. :D
Tweety
09.11.12,15:00
Evi, iné nedostatky nám neboli vytknuté. Takže sa do budúcna chcem vyvarovať aj tejto chyby a radšej tam uvediem dátum pevný a nemenný . Polemizovať by sa dalo aj o dátume 31 , veď nie všetky mesiace majú 31 dní. Dokonca aj o dátumoch 30, 29, lebo nie je vždy prestupný rok. :D
ÁNo, dá sa polemizovať, ale ak máš VT 31. a napr. tento mesiac taký dátum nenájdeš a teda výplatky budú 30. na účte, IP aj zamestnanci budú vytešení.
Melnick
09.11.12,15:02
Žeby nove metly?
Ešte by ma zaujímalo čo uviedli ako porušenie, ak § 129 odst. 1 jasne definuje, kedy je mzda splatná a to ako:
(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Inak, mne všetky a nie jedny kontroly, moje znenie akceptovali.
Majka, ja by som sa odvolala, ak to bolo jediné zistenie.

Janka, veď aj ja som mala v iných firmách kontrolu a nevadilo im takéto znenie .
Ja by som sa odvolala, ale konateľka nechce. Vraj je spokojná s výsledkom kontroly .:cool:
ewita888
09.11.12,17:43
Majka, ja by som im predložila ten paragraf 129, tam je to predsa jasné.. Aj keď je to IP, ani oni nie sú neomylný..

Ja som raz IP musela dokonca predložiť prepočet minim. mzdy na II. stupeň náročnosti, pretože oni 307,70 si prepočítali na kalkulačke krát 1,2, čo im dalo 369,24 a chceli mi dať do zápisu, že uvedených 369,20 v PZ mám zle.. Tak som im musela predložiť zákon a čudovali sa všetci traja.. :)