Dada
23.07.04,08:11
Šéf osobne kúpil v ČR tovar, ktorý budeme ďalej predávať slovenskému odberateľovi. Všetci sme registrovaní pre DPH. Český dodávateľ nám vystavil faktúru s DPH. Je to správne? Nemala byť faktúra náhodou vyčíslená bez DPH?
Susan
23.07.04,06:22
Podla mna cesky dodavatel, pokial mal k dispozicii udaje, ze odberatel je platitelom dane z pridanej hodnoty v SR, mal vystavit fakturu bez DPH. Telefonicky by sa snad dala faktura opravit. Ale pokial by to bolo kupovane v hotovosti, cez registracnu pokladnu, tak neviem ako by to bolo mozne riesit. Nestretla som sa s takymto pripadom.
Dada
23.07.04,06:27
Je faktúra vystavená, aj naše IČ DPH tam je, proste všetky komletné údaje, čo treba. Už som tam volala. Tak tá pani, čo vystavovala faktúru mi vravela, že ju mala vystavenú bez DPH, ale účtovníčka jej vravela, že má byť s DPH. Tak som sa jej to snažila vysvetliť. Uvidím,čo vyriešia.
janaGT
23.07.04,07:00
Aj podľa môjho názoru mala byť jednoznačne bez DPH.
Katty
23.07.04,07:23
aj my nakupujeme osobne tovar v členských štátoch EU (tiež platci DPH) a vždy nám musia vyhotoviť fa bez DPH po preukázaní nášho IČ DPH, ešte si to vždy prekontrolujem či nezabudli...

Požiadaj ich o opravu dokladu a vrátenie tej čiastky DPH ak ste to už platili
Luckasari
23.07.04,07:48
ak sa objednaval tovar pod slovenskym IC DPH, urcite ma byt faktura bez DPH, treba ziadat o napravu
rosemary
23.07.04,11:23
Ja som sa s tým tiež stretla, dokonca mi povedali, že sw im to nedovoluje vystaviť bez DPH. Nakoniec si prečítali v českom zákone a poďakovali, že som ich nato upozornila. Ale predsa je český zákon lepší, keď len v tom, že si nechali zdanitelné plnenie a neskomplikovali život programátorom. Ale čo v tom prípade, keď tovar zaplatíte v hotovosti a vystavia Vám paragón. Mala by sa daň priznať a uplatniť a potom žiadať o vrátenie českej dane, tak ako to bolo pred 1. 5.
marianna
23.07.04,12:00
Máš pravdu Rosemary že český zákon je napísaný zrozumiteľnejšie. Ak niečo nechápem, nahľadnem do českého zákona a pochopím to skôr ako z nášho. Takisto mám dojem, že český daňovníci a kompetentní pristupujú k výkladu zákona ochotnejšie a s lepším vysvetlením. Na www.mfcr.cz (http://www.mfcr.cz) je problematika zákona o DPH vysvetlená podrobnejšie.

K tomu paragonu, neviem ako myslíš daň priznať a uplatniť? Podľa mňa buď sa zaregistruješ v čechách ešte pred nákupom a podáš riadne daňové priznanie, kde si uplatníš odpočet DPH alebo požiadaš o vrátenie dane, kde je samozrejme dlhšia lehota na vrátenie.