Lenicka
06.09.05,11:15
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o pomoc při řešení násl. problému z pohledu slovenských zákonů. Naše firma zabývající se velkoobchodní činností dodáva přímo z Čech zboží do SR maloobchodním prodejnám - v SR nemáme stálou provozovnu. V SR jsme se museli registrovat k DPH jako zahraniční osoba - bylo nám přiděleno sloveské DIČ. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak teď postupovat. V případě neplátců - vystavím doklad s uvedením slovenského DIČ a slovesnskou daní. Ale nevím jak správně postupovat v případě plátců, které DIČ na doklad uvedu - zda české nebo slovesnké a jak naložím s DPH.
Děkuji za pomoc.
Jana Acsová
06.09.05,09:22
Záleží od miesta predaja, prípadne aj prepravy a či sa predaj posúdi ako "cezhraničný" predaj v rámci EÚ.
Ako sa premiestňuje tovar?
1. miesto prvotného obstarania tovaru (zrejme ako český subjekt)
2. miesto zahájenia prepravy na Slovensko
3. predaj bez premiestnenia tovaru
Otázku je potrebné doplniť. Schodné sú riešenia predaja pod českým aj slovenským IČ DPH. Je potrebné doplniť zadanie otázky o realizovanú obchodnú činnosť.

V zásade však platí:
Predaj na Slovensku (s miestom plnenia v SR) všetkým subjektom - ak vystavíte doklad so všetkými náležitosťami podľa slovenského zákona (je jedno či platiteľovi alebo neplatiteľovi) ... tým sa nič nepokazí. Daňová povinnosť vznikne voči slovenskému štátnemu rozpočtu.
Lenicka
06.09.05,09:28
Děkuji za odpověď,

ještě doplŇuji otázku:

1) prvotní místo obstarání zboží je ČR.
2) místo zahájení přepravy na Slovesko je také ČR.
3) zboží se přemísťuje z ČR do SR..
Jana Acsová
06.09.05,09:37
Ja by som v tomto prípade uprednostnila dodávku tovaru od českého subjektu slovenskému, t.j. fakturáciu pod českým IČ DPH. Vo Vašom zákone potom máte stanovené podmienky, t.j. oslobodenie od dane platiteľovi do SR ... a ako je to pri dodávke neplatiteľovi, to si musíte zistiť.

Ešte ma napadlo:
Nejedná sa o zásielkový predaj? T.j. predaj najskôr s českou DPH a následná povinnosť registrácie?
Jana Acsová
06.09.05,09:43
Neviem presne konkrétne podmienky pôsobenia českého subjektu na Slovensku, ale mám za to, že je možná fakturácia (vystavovanie dokladov) pod slovenským aj českým IČ DPH.


Dôležité je či "dodávateľ x odberateľ" sú osoby registrované na daň. Ak áno, tak ak je možné realizovať intrakomunitárne dodanie - uprednostnila by som ho. T.j. fakturácia CZ-SK pre osoby identifikované pre daň - platitelia DPH. Dodávateľ a odberateľ však nesmie byť "totožná" osoba, t.j. český dodávateľ dodá tovar inému slovenskému odberateľovi.


Využitie slovenskej registrácie by bolo možné v prípade predaja "občanom" t.j. osobám neidentifikovaným pre daň.
Jana Acsová
06.09.05,09:50
No a ešte takto záverom (keď som to tak dorozoberalahttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif) bolo by vhodné uviesť dôvod registrácie zahraničnej osoby na Slovensku.
Lenicka
06.09.05,09:53
Mám asi trochu nejasno v pojmech. Mysleli jsme si, že se budeme registrovat až po překročení limitu - 1 500 000 SKK - neplátcům, když jsem však volala na daňový úřad v bratislavě, ohledně informací kolem registrace, bylo mi oznámeno, že jsme se již měli dávno registrovat - § 5 vašeho zákona. I když upřímně řečeno nechápu moc proč - nemám asi úplně jasno v pojmech zasielkový predaj. De facto my: zboží vyexpedujeme v ČR a dopravce od nás dopraví maloobchodní prodejně v SR - zákazníci jsou plátci a neplátci. Mohli by jste mi to prosím objasnit? Díky.
Lenicka
06.09.05,09:56
Ještě musím dodat - před registrací jsme vašim neplátcům dodávali s českým DPH.
Jana Acsová
06.09.05,10:05
Mám asi trochu nejasno v pojmech. Mysleli jsme si, že se budeme registrovat až po překročení limitu - 1 500 000 SKK - neplátcům, když jsem však volala na daňový úřad v bratislavě, ohledně informací kolem registrace, bylo mi oznámeno, že jsme se již měli dávno registrovat - § 5 vašeho zákona. I když upřímně řečeno nechápu moc proč - nemám asi úplně jasno v pojmech zasielkový predaj. De facto my: zboží vyexpedujeme v ČR a dopravce od nás dopraví maloobchodní prodejně v SR - zákazníci jsou plátci a neplátci. Mohli by jste mi to prosím objasnit? Díky.Dôvod registrácie je na dlhšie vysvetľovanie a v tejto chvíli nie je ani nevyhnutný (iba v prípade veľmi vážneho záujmuhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif)

Podľa môjho názoru môžete fungovať pod českým aj slovenským IČ DPH:
- slovenským platiteľom DPH vystavovať faktúru s českým IČ DPH (objednávka by mala znieť na českého platiteľa),
- slovenským neplatiteľom vystavovať faktúry podľa slovenských predpisov, uvádzať slovenské IČ DPH, podávať daňové priznanie na Slovensku a platiť tu aj daň.

Ešte sa na tento prípad pozriem podrobnejšie. Ozvem sa.
Lenicka
06.09.05,10:08
Děkuju moc.
Jana Acsová
06.09.05,11:46
Bližším zoznámením sa s § 5 a popisom činnosti pri zadaní príspevku som neprišla na dôvod registrácie českého subjektu na DPH na Slovensku podľa tohto § (možno nedostatok informácií, možno je problém druh dodávaného tovaru ... podliehanie spotrebnej dani atď.)

Je potrebné vychádzať však z reality a z toho, že ste osobou identifikovanou na daň v dvoch členských štátoch únie, čo nie je neobvyklé.

1) ako český subjekt môžete vystupovať pri obchodnom styku so slovenskými platiteľmi DPH (tak ako som uvádzala vyššie). Spravidla sa jedná o obchodné vzťahy zmluvne upravené, t.j. s vyznačením identifikačných údajov zmluvných strán. V tomto prípade sa riadite českou právnou úpravou DPH.

2) nakoľko ste osobou identifikovanou na daň aj na Slovensku, predaj tovaru slovenským neplatiteľom DPH možno považovať za zásielkový predaj. Definícia je uvedená v § 6 ods. 5 ZDPH. Zásielkovým predajom je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je ČŠ, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené IČ DPH. Predaj tovaru neplatiteľom realizujete ako osoba identifikovaná pre daň na Slovensku, t.j. so slovenským IČ DPH a podľa slovenskej právnej úpravy DPH. Ak predávate tovar neplatiteľom, nemusí (ale môže) obsahovať všetky náležitosti faktúry podľa § 71 slovenského ZDPH. Miestom dodania tovaru je v tomto prípade Slovensko.

Pripnem ešte doplňujúce linky nášho daňového riaditeľstva k §§ 5 a 6:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par05.doc (to bolo jediné usmernenie osobitne k § 5)
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/04_par6.doc

3) ak je to iný prípad ... ten v tomto prípade zrejme závisí od druhu tovaru, ktorý sa na Slovensku predáva, prípadne od iných skutočností, ktoré mi nie sú známe zo zadania.

Osobitne link k povinnej registrácii:
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_D4/_th/J_0_69/_s.7_0_A/7_0_CT/_s.7_0_A/7_0_D4
Jana Acsová
06.09.05,12:04
Pre prípad potreby:

Slovenská právna úprava: Zákon č. 222/2004 Z.z. v znení zákon č. 350/2004 Z.z. a č. 651/2004 Z.z. (stav v čase písania tohto príspevku). Bližšie viď napr. www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk).