pistik71
29.11.09,21:03
Ahojte, je mozne dat bezpecnostne dvere na sukromnom byte do nakladov firmy, ak mam miesto podnikania svoj vlastny byt? (zivnost)

Jasne ze ich potrebujem aj sukromne, avsak pracujem na zivnost s drahsimi zariadeniami, a teda aj hlavne koli tomu su tie bezpecnostne dvere.

Vdaka za rady.
Stanislav 1975
29.11.09,20:13
Ahojte, je mozne dat bezpecnostne dvere na sukromnom byte do nakladov firmy, ak mam miesto podnikania svoj vlastny byt? (zivnost)

Jasne ze ich potrebujem aj sukromne, avsak pracujem na zivnost s drahsimi zariadeniami, a teda aj hlavne koli tomu su tie bezpecnostne dvere.

Vdaka za rady.

Podľa mňa NIE...
durisovad
29.11.09,20:16
Predpokladam, ze byt nemas v majetku firmy, takze aj dvere tvoria sukromny majetok.
pistik71
30.11.09,07:39
Ano, byt je sukromny. Len tam mam miesto podnikania.
magnum
30.11.09,07:41
ak si to obhajis pred danovym uradom tak ano... ja by som sa snazil obhajit si to a dal by som to do nakladov...

edit:
predpokladam ze podnikas ako sukromna osoba - ta ma len sukromny majetok a ty rucis celym majetkom takze aj tymi dverami a bytom a vecami za tymi dverami...
veronikasad
30.11.09,07:43
Ahojte, je mozne dat bezpecnostne dvere na sukromnom byte do nakladov firmy, ak mam miesto podnikania svoj vlastny byt? (zivnost)

Jasne ze ich potrebujem aj sukromne, avsak pracujem na zivnost s drahsimi zariadeniami, a teda aj hlavne koli tomu su tie bezpecnostne dvere.

Vdaka za rady.
v akej oblasti podnikáš ? V byte máš len sídlo firmy alebo túto prácu aj skutočne vykonávaš ?
pistik71
30.11.09,07:44
Este ma napadlo, ci by som to mohol dat do nakladov z dotacie ktoru som dostal ako SZCO. Este ju nemam uplne vyuzitu. Su tam menej prisnejsie podmienky?
veronikasad
30.11.09,07:47
Este ma napadlo, ci by som to mohol dat do nakladov z dotacie ktoru som dostal ako SZCO. Este ju nemam uplne vyuzitu. Su tam menej prisnejsie podmienky?

Z dotácie si môžeš uplatniť len to, čo máš v podnikatelskom pláne.

Prečo myslíš, že sú tam menej prísnejšie podmienky ? Daňové výdavky kontroluje DU a je úplne jedno či to bolo nakúpené z vlastných prostriedkov alebo z dotácie.
pistik71
30.11.09,08:06
Z dotácie si môžeš uplatniť len to, čo máš v podnikatelskom pláne.

Hovorili ze je mozne zmenit podnikatelsky plan pocas 2 rokov, resp. ze je mozne vymenit listy kde su konkretne naklady (lebo pocas 2 rokov pri podnikani mozu vzniknut ine poziadavky ako bol prvotny zamer - to aj znie logicky).


Prečo myslíš, že sú tam menej prísnejšie podmienky ? Daňové výdavky kontroluje DU a je úplne jedno či to bolo nakúpené z vlastných prostriedkov alebo z dotácie.

Co ja viem? :-) Asi preto, ze tie peniaze su z fondov EU, tak to asi nebude kontrolovat danovy urad, ale niekto iny, nie? Lebo dotacia je na 2 roky (za to obdobie je potrebne ju vydokladovat), takze by sa to asi ani nemalo pliest do uctovnictva. Nie?
veronikasad
30.11.09,08:10
Hovorili ze je mozne zmenit podnikatelsky plan pocas 2 rokov, resp. ze je mozne vymenit listy kde su konkretne naklady (lebo pocas 2 rokov pri podnikani mozu vzniknut ine poziadavky ako bol prvotny zamer - to aj znie logicky).
Zmena čerpania nákladov je možná len so súhlasom Úradu práce .

Co ja viem? :-) Asi preto, ze tie peniaze su z fondov EU, tak to asi nebude kontrolovat danovy urad, ale niekto iny, nie? Lebo dotacia je na 2 roky (za to obdobie je potrebne ju vydokladovat), takze by sa to asi ani nemalo pliest do uctovnictva. Nie? Veru nie - dotácia je príjmom ovpl. základ dane. Kontroluje aj daňový úrad

odpoveď v texte.
pistik71
30.11.09,08:16
1. ved prave na urade prace povedali ze si to mozem do 2 rokov zmenit, takze by to malo byt dufam ok.

2. No dobre, ale ako potom dotaciu rozdelim do 2 rokov? 50:50? Alebo v druhom roku? Dotaciu mam vydokladovat (vycerpat) do 2 rokov, ale danove obdobie je 1 rok.
veronikasad
30.11.09,09:11
1. ved prave na urade prace povedali ze si to mozem do 2 rokov zmenit, takze by to malo byt dufam ok.

2. No dobre, ale ako potom dotaciu rozdelim do 2 rokov? 50:50? Alebo v druhom roku? Dotaciu mam vydokladovat (vycerpat) do 2 rokov, ale danove obdobie je 1 rok.
Pistik, ak nie je tvojim predmetom podnikania vedenie účtovníctva, zver spracovanie účtovníctva a DP kvalifikovanej účtovníčke. Tá so s tvojim problémom určite poradí ...
pistik71
30.11.09,13:50
Pistik, ak nie je tvojim predmetom podnikania vedenie účtovníctva, zver spracovanie účtovníctva a DP kvalifikovanej účtovníčke. Tá so s tvojim problémom určite poradí ...

Samozejme ze nie je :-), mas pravdu, ved to tak aj spravim.
Len doma menim bezpecnostne dvere, a mam moznost ich mat bez papiera a teda bez DPH, alebo za normalnu cenu s papierom a s DPH, ak by som si to mohol dat do nakladov. Robim s informacnymi technologiami, miesto podnikania doma, casto krat pracujem s citlivymi udajmi,drahymi pocitacmi a zariadeniami, tak by tie bezpecnostne dvere mali opodstatnenie.
pistik71
01.12.09,06:36
Tak co poradite? Zobrat tie dvere bez DPH, alebo si ich skusit dat do nakladov? Dik za odpovede.
pistik71
02.12.09,07:04
Poradi niekto?
veronikasad
02.12.09,07:25
Tak co poradite? Zobrat tie dvere bez DPH, alebo si ich skusit dat do nakladov? Dik za odpovede.
Kúpiť bezpečnostné dvere s dokladom o nákupe - aj kvoli reklamácii a náhrade škody v prípade poistnej udalosti.
Ak by si si ich aj dal do daňových výdavkov, určite len v nejakej pomernej časti, v plnej výške ti ich DU neuzná, pokial máš kanceláriu v byte kde aj bývaš.
Blankake
02.12.09,07:33
Možno Ti pomôže aj tento pokyn DRSR z júla 2008:

"Príklad
Daňovník vykonáva svoju podnikateľskú činnosť v mieste trvalého bydliska, pričom má
k výkonu činnosti vyčlenenú jednu izbu v byte (dome). O časti nehnuteľnosti účtuje ako
o majetku využívanom na podnikanie, tzn., že ju vedie na karte dlhodobého hmotného
majetku. Napriek skutočnosti, že uvedenú časť nehnuteľnosti využívanú v súvislosti
s podnikaním, nevyňal z bytového fondu a nevedie ju ako nebytovú časť v súlade s osobitnými
predpismi, z dôvodu, že o tejto časti nehnuteľnosti účtuje alebo vedie evidenciu podľa § 6
ods. 11 zákona o dani z príjmov, je jeho obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona
o dani z príjmov, čo znamená, že všetky výdavky spojené s touto časťou nehnuteľnosti sú
daňovými výdavkami spĺňajúcimi podmienky uvedené v § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov
(opravy, technické zhodnotenie a pod).
Aj v prípade, ak by o tejto časti nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na
podnikanie ale v súvislosti s podnikaním si túto časť nehnuteľnosti vybavil zariadením
(sedačka, počítač, regále na spisy a pod.) a o týchto by účtoval ako o majetku využívanom na
podnikanie, tieto sú rovnako obchodným majetkom a ich obstaranie je daňovým výdavkom
v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, t.j. zaradenie alebo nezaradenie časti
nehnuteľnosti na podnikanie sa pre uplatňovanie daňových výdavkov posudzuje oddelene od
vybavenia takejto časti nehnuteľnosti iným hnuteľným majetkom využívaným na podnikanie."
pistik71
02.12.09,07:42
dakujem za vsetky rady.