felama67
30.11.09,08:04
Prosím o radu. Mandatár má odmenu v zmysle mandátnej zmluvy s mandantom, že sa bude starať o výherné automaty a prevádzkovať ich. Povolenie v zmysle zákona o hazardných hrách má mandant. Je odmena mandatára oslobodená od DPH alebo je potrebné z tejto dohody odviesť DPH? Daniari povedali, že u mandatára to nie je oslobodené podľa § 41, vraj je to obyčajná odmena a oslobodenie má len mandant. Pozrela som si príspevky na porade čo sa tohto týka, ale nie je mi to aj tak jasné, jednoznačne to nie je napísané. Prosím poraďte, potrebujem to veľmi súrne.
Ďakujem pekne.
IvoM
30.11.09,08:20
Áno je to tak, oslobodenie podľa §41 je viazané na licenciu na prevádzkovanie hazardných hier a nedá sa mandátnou zmluvou previesť na tretí subjekt.
Mária.K.
30.11.09,08:29
Prosím o radu. Mandatár má odmenu v zmysle mandátnej zmluvy s mandantom, že sa bude starať o výherné automaty a prevádzkovať ich. Povolenie v zmysle zákona o hazardných hrách má mandant. Je odmena mandatára oslobodená od DPH alebo je potrebné z tejto dohody odviesť DPH? Daniari povedali, že u mandatára to nie je oslobodené podľa § 41, vraj je to obyčajná odmena a oslobodenie má len mandant. Pozrela som si príspevky na porade čo sa tohto týka, ale nie je mi to aj tak jasné, jednoznačne to nie je napísané. Prosím poraďte, potrebujem to veľmi súrne.
Ďakujem pekne.
Nemám praktické skúsenosti, ale podľa toho, čo hovorí zákon o DPH sa mi odpoveď pracovníkov daňového úradu nezdá v súlade so zákonom:

§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier

(1) Oslobodené od dane je prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier osobou, ktorá má povolenie na ich prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. /21/

(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.
Džudi
30.11.09,08:36
Ja som tento problém riešila začiatkom roka, kvôli registrácii na DPH a pracovník DÚ odobril , že sa jedná o oslobodené plnenie, ktoré nam do obratu DPH nevstupovalo a nemuseli sme sa registrovať. Toľko osobná skúsenosť.
IvoM
30.11.09,09:26
Tak ja mám zase skúsenosť takú aká je v otázke, teda že DÚ to neuznal ako §41, hovorím konkrétne o výherných hracích automatoch a nie o termináloch TIPOS.

§41
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

Problém je podľa mňa v tom že mandatár totiž žiadne vklady nemôže prijímať, ani vyplácať /na rozdiel od TIPOS terminálov/ a vlastne celá jeho činnosť spočíva len v tom že daný automat zaberá miesto v jeho priestoroch, spotrebuje jeho energiu a maximálne tak utrie z neho prach a to nie sú podľa mňa služby priamo spojené s príjmom stávok, predajom žrebov, výplatou výhier...
adabirk
30.11.09,14:08
- ak, prevádzkovateľ herne podľa zmluvy má poskytnúť priestor, technické zabezpečenie k prístrojom - uvedené nie je prevádzkovanie výherných hracích automatov a táto činnosť nie je od dane oslobodená,
- oslobodenie od dane v zmysle § 41 zákona o DPH sa vzťahuje na činnosť osoby, ktorá má licenciu na prevádzkovanie hazardných hier.
Majka
02.03.10,10:52
tak ako teraz???
Majka
02.03.10,10:55
takze ak nema licenciu na prevadzkovanie je to jeho prijem ktory by mal platca dph odviezt dan z pridanej hodnoty teda aj patricny doklad k tomu.... napr. poznam jednu spolocnost kt. vydavaju len vydavkove doklady a prijmovy pre firmu kt. tie automaty prevadzkuje...
Ing. Pavol Zúber
19.10.10,06:06
Podnikateľ A má od Ministerstva financií SR povolenie na prevádzkovanie lotérie v zmysle zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách. Na základe mandátnej zmluvy vykonáva činnosti spojené s prevádzkovaním lotérie ako mandatár podnikateľ B, za čo mu podnikateľ A platí mesačne dohodnutú odplatu. Služby poskytované podnikateľom B svojmu mandantovi, podnikateľovi A, sú oslobodené od dane.
Majka
19.01.11,09:34
zmenilo sa nieco od 1.1. 2011 pre prevadzkovatelov Tipos? Ich prijmy z Tipos loterii a prevadzkovanie-obsluhovanie vyher.automatov? hlavne na nadvaznost social.zakona.... ? Ak ano kde si to mozem pozriet? dakujem.