Kvietocek
30.11.09,08:19
Prosim Vas o radu, kto uctuje lekarov. Mam nasledovny problem. Lekar vystavi fakturu za mesiac september poistovni. Poistovna mu o mesiac t.j. v koncom oktobra (zaciatok novembra) spravnu fakturu. Lekar potom vystavuje dobropis alebo tarchopis. Moja otazka: Do ktoreho mesiaca zaradujem dobropis alebo tarchopis?
Priklad:
Faktura: 30.09.2009

Faktura od poistovne mi pride 31.10.2009
Vystaveny dobropis: 31.10.2009

Mam ten dobropis dat do 10 mesiaca alebo do 9 mesiaca, pretoze vsade v texte je uvedene, ze sa to tyka 9 mesiaca 2009 ?

Dakujem
m.hladka
30.11.09,07:38
Dávaš to podľa vystaveného dátumu a potom vyrovnanie fa spáruješ s tou, ku ktorej to patrí, tým by sa ti mali vyrovnať úhrady.
Kvietocek
30.11.09,07:46
Takze podla spravnosti by to malo ist do 10. mesiaca. Co v pripade, ze sa to dava do 9. mesiaca? Treba to prehodit do toho 10. mesiaca, alebo to uz nechat tak?
m.hladka
30.11.09,08:05
A prečo máš s tými mesiacmi problém? Veď sa jedná o vyrovnanie a spárovanie faktúr, aby tam nevznikli nedoplatky a preplatky.
Kvietocek
30.11.09,08:23
A prečo máš s tými mesiacmi problém? Veď sa jedná o vyrovnanie a spárovanie faktúr, aby tam nevznikli nedoplatky a preplatky.

Uctovnik predomnou to robil takto:
Fakturu vystavil v 9. mesiaci, dobropis alebo tarchopis prisiel v 10. mesiaci ale kedze v texte bol 9. mesiac tak to vsunul este do 9.mesiaca. Podnikatel nie je platitelom DpH tak teraz neviem ci opravit spatne tie datumi alebo ci to nechat tak. :confused:
m.hladka
30.11.09,08:37
Neviem ako ich vsunul.
Veď predsa faktúry, DBP a ťarchopisy zapisujeme do účtovníctva zaradom podľa dátumu vystavenia a kedy došli. Lekári nie sú platcami DPH a účtuje sa v JU.
Ak si myslíš, že má zle zapísané dátumy, tak ich oprav podľa faktúr.
Kvietocek
30.11.09,08:51
Lekári nie sú platcami DPH a účtuje sa v JU. Pokiaľ nemá s.r.o. tak v JU.

Faktura:
Deň dodania T alebo S: 30.9.2009
Datum vystavenia: 02.10.2009
Dátum splatnosti: 02.12.2009


Dobropis:
Deň dodania T alebo S: 30.9.2009
Dátum vystavenia: 02.11.2009
Dátum splatnosti: 02.12.2009

Den dodania T alebo S je stale ten isty a hoci dobropis alebo tarchopis vystavili az v novembri, uctovane je to spatne v septembri. Opravit tie datumi?
m.hladka
30.11.09,09:53
Podľa mňa neopravuj. Deň dodania T, alebo S je správny. Riadiš sa dátumom vystavenia, kedy faktúru zaradíš do knihy faktúr a potom úhradou faktúry. Rozdiel neuhradenej časti fa vyrovnávaš s DBP, alebo ťarchopisom.
Kvietocek
30.11.09,10:32
Takze mozem robit D alebo Ť podla predosleho uctovnika? Mam v tom trosku zmatok
m.hladka
30.11.09,11:21
áno
lenkam68
30.11.09,11:21
Prečo neplatca DPH udáva na faktúre deň dodania? Ten slúži k určeniu zdaňovacieho obdobia. D alebo Ť by som nikam nevsúvala, ale účtovala v tom účtovnom období, kedy mi prišiel.
m.hladka
30.11.09,11:40
Prečo neplatca DPH udáva na faktúre deň dodania? Ten slúži k určeniu zdaňovacieho obdobia. D alebo Ť by som nikam nevsúvala, ale účtovala v tom účtovnom období, kedy mi prišiel.

Správne, ten dátum slúži k určeniu zdaňovacieho obdobia.
Veď účtuje v tom období, kedy príde úhrada.
Kvietocek
30.11.09,12:47
Lekar ma zalozenu s.r.o. cize je to pravnicka osoba a uctuje v podvojnom uctovnictve. Datum dodania je vlastne mesacna uzavierka v tomto pripade t.j. za mesiac september urobi urcite vykony (1.9.-30.9.2009) a toto je vlastne den dodania v tomto pripade.
Deň dodania je deň, kedy bola T alebo S dodana t.j. u lekara je to sluzba ktora je dodana vzdy na konci mesiaca (cely mesiac)
marjankaj
30.11.09,13:11
Lekar ma zalozenu s.r.o. cize je to pravnicka osoba a uctuje v podvojnom uctovnictve. Datum dodania je vlastne mesacna uzavierka v tomto pripade t.j. za mesiac september urobi urcite vykony (1.9.-30.9.2009) a toto je vlastne den dodania v tomto pripade.
Deň dodania je deň, kedy bola T alebo S dodana t.j. u lekara je to sluzba ktora je dodana vzdy na konci mesiaca (cely mesiac)

Deň dodania je definovaný iba v zákone o DPH. V účtovníctve sa to nazýva deň uskutočnenia účtovného prípadu. Stanovte si to v smernici, ako sa to má účtovať.

Zákon o účtovníctve.
§ 3

(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

(4) Účtovným obdobím môže byť aj hospodársky rok. Hospodárskym rokom je obdobie nepretržite po sebe idúcich 12 kalendárnych mesiacov, ktoré nie je zhodné s kalendárnym rokom.

-------------------------------------------------
Postupy účtovania PÚ


§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.
Kvietocek
30.11.09,13:37
Aby som to zhrnula:
Na Fa - deň uskutocnenia uct.pripadu bude 30.9.2009 a dobropis tiez zahrniem do 9. mesiaca nakolko den uskutocnenia uct.pripadu je tiez 30.9.2009. Spravne?
Kvietocek
30.11.09,14:18
Dakujem za odpovede :)