Martin Mocko
30.11.09,09:19
SRO predava nehnutelnost, pri ktorej nakupe bola uplatnena DPH na vstupe. Nechce postupovat podla §38 ods.1 zak. o DPH a upravovat minule obdobie o DPH, preto predaj bude prebiehat s DPH.

§19 zak. o DPH hovori:
"Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností."

V pripade, ze zmluva o predaji bude naformulovana sposobom, ze kupujuci bude platit 4 splatky pocas jedneho roka a az potom prechadza nehnutelnost do uzivania kupujuceho - je mozne DPH na vystupe odvadzat z jednotlivych splatok prijatych od kupujuceho. Ide o to, aby sa DPH rozlozila na cely rok.
Zoltán Kovács
30.11.09,09:20
Ak jednotlivé splátky budú mať charakter zálohy (záleží na formulácii v zmluve), tak podľa mňa z každej jednej platby je potrebné odviesť DPH.
Martin Mocko
30.11.09,10:15
Ak jednotlivé splátky budú mať charakter zálohy (záleží na formulácii v zmluve), tak podľa mňa z každej jednej platby je potrebné odviesť DPH.

Tak si to nejako predstavujem. V podstate nejde o to, ako sa vyhnúť DPH - ale ako ju rozložiť na dlhšie obdobie.
Zoltán Kovács
30.11.09,10:16
Tak si to nejako predstavujem. V podstate nejde o to, ako sa vyhnúť DPH - ale ako ju rozložiť na dlhšie obdobie.

Treba tak postaviť zmluvu, a postupne odvádzať DPH z jednotlivých platieb, a pri poslednej platbe urobiť vyúčtovanie tých záloh.
Martin Mocko
30.11.09,10:34
Treba tak postaviť zmluvu, a postupne odvádzať DPH z jednotlivých platieb, a pri poslednej platbe urobiť vyúčtovanie tých záloh.


Dík Zoli...predpokladal som, ale chcel som si to overiť, keďže ide nehnuteľnosť.
adabirk
30.11.09,13:19
- skúste si pozrieť Metodický pokyn DR SR BB str. 6 je to tam riešené:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mpnz05_nehnut.pdf