lussy
06.09.05,12:41
Ahojte,
mam problem a vobec neviem ako to riesit. Snad mi niekto poradite... Takze u byvaleho zamestnavatela som bola zamestnana od 16. maja 2003 do 31. januara 2005. 31.1.05 prisiel zamestnavatel za nami s tym, ze nam chce dat hromadnu vypoved vsetkym zamestnancom-bolo nas tam sest z dovodu hrubeho porusenia pracovnej discipliny. My sme mu odmietli podpisat vypoved, aj sme mu napisali odvolanie, ze nesuhlasime s vypovedou, ze nie sme si vedomi, ze by sme porusili prac. disciplinu a nadalej trvame na zamestnavani. Kedze sa nic nedialo, tak sme podali ziadost na sud a vlastne sudny spor trva doteraz. Byvala kolegyna, ktora mala uz pojednavanie sud vyhrala s tym, ze vypoved je neplatna, ale z ich strany sa nic nedeje stale... Neviem kedy budem mat pojednavanie ja, ale myslim, ze este v tomto roku. Od 15. marca 2005 som sa zamestnala u noveho zamestnavatela. Od 20. novembra 2005 by som mala nastupit na matersku dovolenku. Vlastne sest tyzdnov od TP. TP mam 5. januara 2006. Ako je to v mojom pripade s materskou dovolenkou? Od ktoreho zamestnavatela sa mi to bude pocitat? Alebo ako to vlastne v tomto pripade je? Este chcem podoktnut, ze od 1.2.05 do 14.03.05 som bola evidovana na urade prace, ale podporu som nepoberala, kedze nebol ukonceny pracovny pomer aj z mojej strany. U stareho zamestnavatela som mala hrubu mzdu 7900 a u tohto noveho mam minimalnu mzdu 6500. Ako mam vlastne vediet, z coho sa mi to bude vypocitavat a ak viete, mozete niekto poradit, ako zvysit matersku? Budem slobodna mamicka, kedze otec dietata od nas odisiel. Na co vsetko mam narok ako osamela matka? A viete niekto definiciu osamelej matky? Som aj ja osamela matka, ak budem aj s dietatom byvat u mojej matky, ktora je rozvedena a ma v opatere este maloletu sestru? Dakujem vam velmi pekne....
Zita4
06.09.05,11:35
Ak som dobre počítala, od 15. 3. 2005 do termínu pôrodu 5.1.2006 máš 296 dní poistenia. Budeš mať nárok na materské z terajšieho zamestnania, pretože budeš nemocensky poistená 270 dní pred termínom pôrodu. Z dôvodu, že si osamelá matka, budeš poberať materské nie 28 týždňov, ale 37 týždňov. Potom budeš mať nárok na rodičovský príspevok.
lussy
07.09.05,05:30
Dakujem vam, zistilla som od pravnika, ze sa mi materska bude pocitat od tohto zamestnavatela. V hrubom mam 6500 mesacne. Z toho vychadza materska okolo 3500 na mesiac, z coho je problem vyzit. Poradite mi niekto ako ju aspon trochu zvysit? Co mam urobit? Poziadat zamestnavatela, aby mi zvysil plat v hrubom, alebo si mam zobrat neplatene volno, alebo co? Dakujem.
Martina80
07.09.05,05:46
Lussy, zadaj si hore na tej modrej lište na ikonke hľadaj vyraz materské a nájdeš tam kopec príspevkov a rád k materskému. Pri tých témach sú aj linky na články od p. Mihála k tej téme veľmi dobré !!!!
Zuzana210
07.09.05,05:51
Ak je materská nižšia ako rodičovský príspevok, mal by ti úrad práce doplatiť do výšky RP. Spýtaj sa tam.
zuso
07.09.05,10:39
Určite by mali doplatiť do výšky RP, to by malo byt 4230,-, ak sa nemýlim.
Neviem či špekulácie s prerušením poistenia by ti za to stáli, ak by ti to neuznali, odvolávať sa... atď. Pozri tému neuznanie nároku na materské.