beny444
30.11.09,11:10
Dobrý den,

chcel som sa spýtať keď učtujete prijaté FA, ktorým dnom ich zaradujete do účtovného denníka? pretože som pracoval v účtovníckej firme, kde ma naučili, že sa majú prijaté FA vždy účtovať dátumom vyhotovenia na FA....a stretol som jednu známu, akosi sme o tom konverzovali a ona to zasa učtuje podla dátumu dodania? viem, že to može znieť ako banálna otázka....no nechápem, kto to teda robí zle???

DAKUJEM....
IvoM
30.11.09,11:34
Nepochopil som ale presne o ktorý dátum v denníku sa a Ti presne jedná, o dátum vyhotovenia učtovného dokladu ?
Gabi03
30.11.09,11:35
Podľa môjho názoru by sa mali zaraďovať podľa dátumu prijatia faktúry.
IvoM
30.11.09,11:41
Podľa dátumu prijatia ich zaraďuješ do knihy faktúr to ale ešte nemusí znamenať že ich aj v ten deň zaúčtuješ.
beny444
30.11.09,13:48
prepáčte za zlé vyjadrenie, myslel som tým, že dátum odpočítania dane dávam teda den vystavenia na FA no a tá známa dáva den odpočítania dane vždy podla dátumu dodania tovaru al. služby-čo nie je niekedy totožný s dátum vystavenia FA....je mi jasné, že zaučtovať ju nemusím v ten den, no v rýchlosti som to zle napísal :---
IvoM
30.11.09,14:24
Keď sa bavíme o dátume pre DPH na tuzemských faktúrach , tak podľa §49.1 zákona Ti právo na odpočet dane vzniká v deň kedy pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť, a to je dátum kedy bola služba alebo tovar dodaná, a ten by mal byť podľa mňa aj uvedený v evidencii DPH.
beny444
01.12.09,08:29
Ďakujem za vysvetlenie, len teraz nastal problem, že ako je možné, že v účtovníckej firme sa to robí zle, pretože tam dávaju dátum odpočítania dane podla dátumu vystavenia FA! no ale to už moj problém asi nebude :D ....
IvoM
01.12.09,08:44
A nejedná sa náhodou o DF z EU?