maort
30.11.09,11:33
ahojte
Chcel by som v tomto roku ako SZCO nakupit zo zahranicia investicne striebro/zlato. Ako tovar na sklad s umyslom v buducom roku ho odpredat spat do zahranicia. Rad by som tak zvysil svoje tohtorocne naklady a teda znizil zisk z ktoreho by som platil dane. Je to vobec takto mozne? Ako to zrealizovat?
dakujem za radu
cloe
30.11.09,10:39
ahojte
Chcel by som v tomto roku ako SZCO nakupit zo zahranicia investicne striebro/zlato. Ako tovar na sklad s umyslom v buducom roku ho odpredat spat do zahranicia. Rad by som tak zvysil svoje tohtorocne naklady a teda znizil zisk z ktoreho by som platil dane. Je to vobec takto mozne? Ako to zrealizovat?
dakujem za radu

Ak vedieš jednoduché účtovníctvo, tak nákup tovaru na sklad je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane v tom období, kedy ho zaplatíš. Teda, ak ho zaplatíš v roku 2009, tak bude výdavkom tohto roku.
hena22
30.11.09,10:48
nie som si istá či investičné zlato možno považovať za tovar
esterax
30.11.09,10:48
Ak vedieš jednoduché účtovníctvo, tak nákup tovaru na sklad je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane v tom období, kedy ho zaplatíš. Teda, ak ho zaplatíš v roku 2009, tak bude výdavkom tohto roku.
no neviem cloe, podľa mna to tak nemôže urobiť, lebo aj keď tovar nákúpi a zaplatí v roku 2009 tak k 31.12.2009 by mal urobiť inventuru a stav zásob v nákupných cenách vybrať z daňových výdavkov ... a podľa všetkého to tak bude, čiže podľa mna maort týmto nákupom nič neziskate ...
Ivenka
30.11.09,10:51
Ak sa nemýlim alebo ma opravte. V JU zaplatené zásoby / len neviem konkretne zlato/ su daňovým výdavkom. Inventúra - stav zásob je iba v evidencii firmy.
bsp1
30.11.09,10:51
Investicne zlato mozes sice povazovat za tovar (ak s nim obchodujes), ale na konci roku (ked vedies jednoduche uctovnictvo alebo v podvojnom pouzivas sposob uctovania rovno do nakladov) urobis inventuru a zistis, ze ho ms stale na sklade, tak ho musis vratit zo spotreby na sklad.
Ivenka
30.11.09,10:54
Už sa to tu rozoberalo a bolo mi presne takto odpovedané, že v PU zdanim zásoby ale v JU nerobím už nič. Opravte ma alebo usmernite. Ďakujem
cloe
30.11.09,10:54
Zostatok tovaru na sklade k 31.12. sa v jednoduchom účtovníctve nepripočítava k dańovému základu, toto platí len v podvojnom účtovníctve. Nákup tovaru je výdavkom toho obdobia, v ktorom bol zaplatený.
Ivenka
30.11.09,10:55
OK. Tak som to pochopila. Ďakujem za potvrdenie.