kebaba
30.11.09,12:17
Prosim o radu:
27.11.2009 som ukoncila matersku dovolenku (28tyzdnov), predtym som bola zamestnana na tpp, a od 28.11. som si dala prihlasku na rodicovsky prispevok. Chcem si vsak zaroven vycerpat 25 dni dovolenky, ktora mi zostala z prace (od 30.11.2009 do 7.1.2010).
Predpokladala som, ze za november budem mat narok na rodicovsky prispevok, kedze 28.a 29.este necerpam riadnu dovolenku a tym padom nemam prijem, a zaroven dostanem zaplatenu dovolenku = 30.11.
Za mesiac december, kedy budem cerpat dovolenku cely mesiac mi bude rodicov.prispevok krateny na 25% a zaroven vsak budem mat zaplatenu dovolenku.

OMYL!

dnes mi na upsvr povedali, ze vraj vysiel nejaky pripis (3-4mesiace dozadu), podla ktoreho prechadza vyplacanie dovoleniek zo zamestnavatela na upsvr - a tym padom ma zena po materskej, ktora nastupila na rodicovsku dovolenku a zaroven si chce vycerpat riadnu dovolenku narok len na 1 SUMU!!! Ze vraj BUD len na rodicovsky prispevok, ALEBO LEN na 25% z rodicovskeho v pripade cerpania riadnej dovolenky!!! pricom ta nie je vobec zaplatena!

Tak som povedala, ze je to kravina, ale ze teda dobre, ze si nevycerpam riadnu dovolenku a presuniem si ju do buduceho roku, v ktorom uz budem aj pracovat (od januara 2010). Na to mi povedali, ze to sa NEDA, ze ak si ju nevycerpam do konca tohto roka, prepadne mi! Je to pravda??? Pracovala som az do 16.5.2009, kedy som odisla na matersku, takze mi prinalezi 25 dni, co s tym teraz???

JE TOTO VOBEC VSETKO SKUTOCNE?... Prosim, poradte... Janka.
brčko
30.11.09,13:26
Prosim o radu:
27.11.2009 som ukoncila matersku dovolenku (28tyzdnov), predtym som bola zamestnana na tpp, a od 28.11. som si dala prihlasku na rodicovsky prispevok. Chcem si vsak zaroven vycerpat 25 dni dovolenky, ktora mi zostala z prace (od 30.11.2009 do 7.1.2010).
Predpokladala som, ze za november budem mat narok na rodicovsky prispevok, kedze 28.a 29.este necerpam riadnu dovolenku a tym padom nemam prijem, a zaroven dostanem zaplatenu dovolenku = 30.11. Podla mna nejde o to, že 28.-29.11.09 nemáš príjem, ale záleží od toho, či si požiadala na tieto dva dni o čerpanie RD, t.j. či máš nahlásenú RD v SP a tiež prerušené poistenie v soc.poistovni. Ak nahlásenú RD v SP nemáš (aj s prerušením, čo by mala mzdárka automaticky nahlasovať na SP s RD), tak nárok na rodič.príspevok za 11/09 nebudeš mať.
Za mesiac december, kedy budem cerpat dovolenku cely mesiac mi bude rodicov.prispevok krateny na 25% a zaroven vsak budem mat zaplatenu dovolenku.
Ak celý mesiac 12/2009 budeš čerpať riadnu dovolenku, tak: dovolenku platí zamestnávatel, takže zaplatená by mala byť, ak nie je zamestnávatel platobne neschopný. Na UPSVaR ti za 12/09 nepriznajú nárok na RP, ale len ak si požiadaš, na príspevok na starostlivosť o dieťa.

OMYL!

dnes mi na upsvr povedali, ze vraj vysiel nejaky pripis (3-4mesiace dozadu), podla ktoreho prechadza vyplacanie dovoleniek zo zamestnavatela na upsvr tak toto by som si veru nevedela v praxi predstaviť, že by upsvar vyplácalo dovolenky, to nie je pravda. Ale podla mna si môžu v SP overiť čerpanie RD. - a tym padom ma zena po materskej, ktora nastupila na rodicovsku dovolenku a zaroven si chce vycerpat riadnu dovolenku narok len na 1 SUMU!!! má nárok na náhradu mzdy za dovolenku od zamestnávatela a predpokladám, počas čerpania dovolenky a aktívneho poistnia v SP je považovaná za zárobkovo činnú, takže má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) vo výške 25% RP, ak si o tento príspevok požiada. Ze vraj BUD len na rodicovsky prispevok, ALEBO LEN na 25% z rodicovskeho v pripade cerpania riadnej dovolenky!!! pricom ta nie je vobec zaplatena je vyplatená!

Tak som povedala, ze je to kravina, ale ze teda dobre, ze si nevycerpam riadnu dovolenku a presuniem si ju do buduceho roku, v ktorom uz budem aj pracovat (od januara 2010). Na to mi povedali, ze to sa NEDA, ze ak si ju nevycerpam do konca tohto roka, prepadne mi! Je to pravda??? nie je. Pozri § 113 ods. 2 Zákonník práce, ak budeš od 28.11.-31.12.09 čerpať RD, takže si ju z dôvodu čerpania RD nemôžeš vyčerpať do konca roku, tak dovolenka určite neprepadne. Jedine, ak by si po hned po MD začala pracovať a nečerpala dovolenku, tak ti dovolenka z r.2008 ku koncu roku 2009 prepadne. Ale ak ide o dovolenku za r.2009 (nie 2008), tak tam prepadnutie tejto dovolenky absolútne nehrozí. Aj keby si pracovala súvisle od 28.11.09, k 31.12.09 a dalej v r.2010, tak si mu musíš vyčerpať do 31.12.2010Pracovala som az do 16.5.2009, kedy som odisla na matersku, takze mi prinalezi 25 dni, co s tym teraz???

Na tvojom mieste požiadam zamestnávatela o čerpanie RD v období 28.11.09-3.1.2010. V takom prípade budeš mať nárok na RP za 11+12/2009 a tiež podla mna aj za 1/2010 (lebo v období 1.1.-3.1.2010 splnaš podmienky na RP a stačí ak podmienky splnaš časť mesiaca) a ak požiadaš, tak vo vyššej vymere. Od 2/2010 budeš mať nárok už len na PnSoD, podla toho kto sa o dieťa stará bud vo výške skutočných nákladov, najviac vo výške nižšieho RP alebo vo výške 25% z nižšieho RP. (za predpokladu, že schvália nový zákon o RP tak ako ho navrhovali)

JE TOTO VOBEC VSETKO SKUTOCNE?... Prosim, poradte... Janka.

Tak to si ozaj natrafila na odborníkov!!! :eek::eek::mee:
kebaba
30.11.09,13:43
dakujem... uf, to mi padol kamen zo srdca! :)
normalne si to vytlacim a zajtra im to odnesiem na urad prace, takto ma "klamat"! :mad:
brčko
30.11.09,13:49
vytlačíš si Zákonník práce? a zákon o rodič.príspevku a príspevku na starostlivosť o dieťa? :)