s-mata
30.11.09,12:54
Dobrý deň,
prosím vás o radu, bývalý zamestnanec potrebuje od nás potvrdenie čistého príjmu za posledného pol roka. Mal však vyplatené 4 mesačné odstupné. Uvedené potvrdenie potrebuje k získaniu príspevku na bývanie, nakoľko sa nachádza v hmotnej núdzi. Nikde nemôžem nájsť príspevok ani výklad zákona, k čomu je potrebne toto potvrdenie a čo všetko sa do príjmu ma zarátavať.Pracovný pomer u nás skončil ešte v marci. Neviem či mu teraz toto potvrdenie, ak mu tam zarátam i odstupné neovplyvní nárok na tento príspevok na bývanie?Nerada by som ho nejako poškodila.
Ďakujem.
Mária27
30.11.09,12:27
Pozri zákon 599/2003 o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Posudzovanie hmotnej núdze
§ 4
3) Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa osobitného predpisu.7)
7) § 4 zákona č. 601/2003 Z. z. o životnom minime


§ 13
Príspevok na bývanie
(2) Príspevok na bývanie je
a) 55, 80 eura mesačne, ak ide o jedného občana v hmotnej núdzi,
b) 89, 20 eura mesačne, ak ide o občana v hmotnej núdzi a fyzické osoby, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú.
s-mata
30.11.09,13:01
Ďakujem Mária27, ale ja nikde nemôžem nájsť aká je hranica príjmu na posúdenie príspevku na bývanie. Ja som mu vystavila potvrdenie príjmu za mesiace okt.-marec vo výške 4300 Eur, ale neviem zistiť či neprekročil hranicu príjmu na to ,aby mu bol priznaný príspevok na bývanie. Od apríla do septembra poberal dávku v nezamestnanosti, keďže si ju vyčerpal jeho vlastný príjem v mesiaci november bude 0, preto nechápem prečo žiadajú potvrdenie za mesiace, keď bol ešte zamestnaný a mal svoj vlastný príjem. PReto by som mu nerada uškodila svojím potvrdením, ak mu tam zarátam i odstupné.
Mária27
30.11.09,21:43
Je to vo viacerých zákonoch, sú aj výnimky. Musí byť v hmotnej núdzi:
§ 13
Príspevok na bývanie
(1) Príspevok na bývanie patrí občanovi v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzujú, na úhradu nákladov spojených s bývaním na pomoc v hmotnej núdzi, ak splnili podmienky nároku na dávku.


Čo je príjem v hmotnej núdzi - ten odkaz je na životné minimum:
§ 1
Predmet úpravy
Tento zákon ustanovuje životné minimum ako spoločensky uznanú minimálnu hranicu príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze.
§ 2
Sumy životného minima
Za životné minimum fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú podľa § 3 spoločne, sa považuje suma alebo úhrn súm
a) 185, 19 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú1) fyzickú osobu,
b) 129, 18 eura mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
c) 84, 52 eura mesačne, ak ide
1. o zaopatrené neplnoleté dieťa,
2. o nezaopatrené dieťa.2)
§ 4
Príjmy
(1) Za príjem sa na účely určenia súm životného minima považujú
a) príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu podľa osobitného predpisu4) po odpočítaní
1. poistného na povinné zdravotné poistenie,
2. poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie, poistného na invalidné poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti,
3. preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb, 4)
4. ďalších výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu, 4)
b) príjmy oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu4) okrem prijatých náhrad škôd, náhrad nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu zdaniteľného príjmu,
c) sumy vreckového pri zahraničných pracovných cestách do výšky 40 % nároku na stravné ustanovené osobitným prepisom, 5)
d) náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej osobitným predpisom, 6)
e) ďalšie príjmy fyzických osôb podľa osobitných predpisov7) po odpočítaní dane z prevodu a prechodu nehnuteľností.8)
Katy a R
30.11.09,22:48
.. len mu pekne napíš čistý príjem, ako mal... UPSVaR skúma jeho príjem rok dozadu .. predpokladám, že pol roka poberal dávku v nezamestnanosti - musí doložiť.. a pol teda potrebuje od teba. On musí doložiť aj kopu iných potvrdení (napr, že nevlastní majetok, predajom ktorého by získal prostriedky na živobytie...) Určite mu neuškodíš.
Dôležité je hlavne, či má teraz nejaký príjem ..