Zlata
30.11.09,13:12
Prosím o radu,
Prebrala som pracovanie účtovania roku 2009 s tým,že rok 2008 je účtovaný nesprávne, že bude podávané dodatočné daňové priznanie. HV bola strata a tá zostane aj po podaní DDP. Počiatočné stavy som nedostala, že budú zmemené, pretože účtovné knihy znova otvoria, keďže závierka nie je schválená, tak je to možné.
Viem , že ich postum nie je správny. Mám z toho riadny "guláš" pretože všetky počiatočné stavy (okrem 221) mám nulové. Mala som vychádzať z konečných zostatkov roku 2008.
Ako by sa to prejavilo v účtovníctve 2009 potom, čo znova otvoria účt.knihy?
Akými zápismi sa zmenia počiatočné hodnoty?
Účtovná jednotka nemá ku koncu novembra schválenú riadnu účtovnú závierku. Tá má byť schválená do konca 6 mesiaca od ukončenia účtovného obdobia? Aké sankcie alebo kto to kontroluje, či je závierka schválená?
Asi som situáciu popísala chaoticky, ale ono to celé aj chaotické je.
Jedná sa mi hlavne o tie počiatočné hodnoty, vie sa niekto vyjadriť?
prosímmmmmmmmmmmmm
IvoM
30.11.09,12:56
Už sa nám párkrát stalo že sme dostali "konečné" počiatočné stavy pri preberaní firmy s ročným oneskorením, tak aby sme stihli ukončiť nasledujúci rok. Náš softvér umožňuje účtovanie aj bez PS, a PS hlavnej knihy /vrátane saldokonta/sa dajú počas roka ľubovoľne upravovať. V Tvojom prípade, by mal byť PS ako samostatný ID, ktorým otváraš účty k prvému dňu účtovného obdobia.
Daj konateľovi /ak ide o sro/ prečítať zákon o účtovníctve, stačí §4 až 8, a ak im to vedieš externe tak ich ešte zvlášť upozorni na §5:). Treba mu jasne vysvetliť že problém PS je najmä jeho problémom.
Zlata
30.11.09,15:13
Tiež pracujem s programe, ktorý umožňuje upravovať PS kedykoľvek.
Ale neviem, ako by to malo byť správne zaúčtované, či oprava PS sa opraví oproti účtu 701 ku dňu novej účtovnej závierke , resp. ku dňu schválenia UZ.
IvoM
01.12.09,06:31
Pokiaľ nie je schválená ÚZ tak môžeš mať ešte otvorené účtovné knihy za predchádzajúce účtovné obdobie a vstupovať do nich. Po schválení ÚZ by si ich mala uzavrieť a cez 701 otvoriť nové. Po ich uzatvorení by sa už nemali otvárať a každú zmenu, týkajúcu sa predchádzajúceho obdobia už účtuješ v bežnom aktuálnom účtovnom období a nemeníš už PS.