michales
30.11.09,15:07
Dobry den,
prosim o radu. Podla predbeznej zmluvy o dielo mam fakturu vystavit nasledovne:
Zhotoviteľ vystaví faktúry v súlade so zákonom č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.

PROBLEM je vsak v tom, ze ja nie som platcom DPH. Mam s.r.o., ale nie sme platcami DPH. Je tento zakon (č. 222/2004 Z.z.) vseobecny pre firmy s DPH aj bez DPH, alebo sa mam v zmluve odvolavat na iny zakon?

Prosim o radu, dakujem.
ondrejvla
30.11.09,14:51
Ako je dodávateľ platiteľ DPH musí v súlade so zákonom vystaviť faktúru s DPH, ak nie je platiteľom samozrejme ju vystaví bez DPH, pokiaľ by ju vystavil s DPH a bol by neplatiteľ, túto DPH musí odviesť DÚ a odberateľ nemá nárok na jej odpočítanie, pretože je povinný si zistiť, či je dodávateľ registrovaný pre DPH v SR.
ekopo
30.11.09,14:53
Neplatcu DPH zákon o DPH zaújmať nemusí. V obchodnom styku sa riadi o.i. Obchodným zákonníkom - napr. § 3 a hovorí čo má podnikateľ uvádzať v obchodných dokumentoch.... alebo aj § 10 zákona o účtovníctve....
Evanka
30.11.09,15:08
Ako je dodávateľ platiteľ DPH musí v súlade so zákonom vystaviť faktúru s DPH, ak nie je platiteľom samozrejme ju vystaví bez DPH, pokiaľ by ju vystavil s DPH a bol by neplatiteľ, túto DPH musí odviesť DÚ a odberateľ nemá nárok na jej odpočítanie, pretože je povinný si zistiť, či je dodávateľ registrovaný pre DPH v SR.
Vlasti, zadávateľ otázky sa pýta, či môže mať v zmluve tú vetičku, že fa bude vystavovať v súlade so zákonom 222/2004, alebo ju tam nemôže mať, keďže nie je platcom DPH, pretože asi obchodný partner to takto do zmluvy formuloval. Samozrejme, že bude vystavovať faktúry bez DPH, pokiaľ platcom DPH nie je, ani sa ním v priebehu trvania zmluvy nestane, a na fa bude napísané, že nie je platcom DPH.
Mne sa tá veta zdá v zmluve ako nezávadná. Myslíš, že to v zmluve nemôže byť? Čo to ovpyvní?
ondrejvla
30.11.09,15:14
Vlasti, zadávateľ otázky sa pýta, či môže mať v zmluve tú vetičku, že fa bude vystavovať v súlade so zákonom 222/2004, alebo ju tam nemôže mať, keďže nie je platcom DPH, pretože asi obchodný partner to takto do zmluvy formuloval. Samozrejme, že bude vystavovať faktúry bez DPH, pokiaľ platcom DPH nie je, ani sa ním v priebehu trvania zmluvy nestane, a na fa bude napísané, že nie je platcom DPH.
Mne sa tá veta zdá v zmluve ako nezávadná. Myslíš, že to v zmluve nemôže byť? Čo to ovpyvní?

Evička, v prípade, že zhotoviteľ nie je platiteľom DPH nepovažujem za potrebné ju tam uvádzať. Ale ak chce mať viac textu v zmluve, nech si to tam dá, no považujem to za zbytočné.
Evanka
30.11.09,15:37
Evička, v prípade, že zhotoviteľ nie je platiteľom DPH nepovažujem za potrebné ju tam uvádzať. Ale ak chce mať viac textu v zmluve, nech si to tam dá, no považujem to za zbytočné. Vlasti, To áno, ale zdá sa, že on to už v zmluve, ktorú pripravila druhá strana má, tak si myslím, že to tam môže nechať, a nemusí sa znepokojovať, nič to neovplyvní.
michales
30.11.09,16:28
V podstate zmluvu pripravovala druha strana, ktora je platcom DPH. Nakolko je v zmluve tato veta bojim sa, aby si objednavatel diela nemyslal, ze som platcom DPH a fakturu mi vratil s odvolanim sa, ze v zmluve je definovane, ze faktura mala byt vystavena podla zakona c. 222/2004 Zz. o DPH, v com by mal podla zmluvy pravdu. Tym padom by mohol vzniknut pravny problem a jeho vyhovorka na predlzovanie splatnosti faktury, ja by som sa tympadom nemohol pohnut, nakolko podla zakona ma pravdu on, a ja mu fakturu v podtstae vystavit na DPH nemozem...

Nakolko je este zakon c. 533/2003 Z.z. o dani z prijmu, pytam sa ci by som sa nemal riadit radsej nim (a uviest ho miesto zakona 222/2004 v zmluve), kedze platcom DPH nie som, a tympadom by som starosti predisiel. Neviem vsak, ci tento zakon 222/2004 o DPH, uvedeny v zmluve, moze byt nahradeny 533/2003 Zz. o dani z prijmu.


Proste zamotana cesta :-). Dakujem velmi pekne za prispevky.
marjankaj
30.11.09,16:48
V podstate zmluvu pripravovala druha strana, ktora je platcom DPH. Nakolko je v zmluve tato veta bojim sa, aby si objednavatel diela nemyslal, ze som platcom DPH a fakturu mi vratil s odvolanim sa, ze v zmluve je definovane, ze faktura mala byt vystavena podla zakona c. 222/2004 Zz. o DPH, v com by mal podla zmluvy pravdu. Tym padom by mohol vzniknut pravny problem a jeho vyhovorka na predlzovanie splatnosti faktury, ja by som sa tympadom nemohol pohnut, nakolko podla zakona ma pravdu on, a ja mu fakturu v podtstae vystavit na DPH nemozem...

Nakolko je este zakon c. 533/2003 Z.z. o dani z prijmu, pytam sa ci by som sa nemal riadit radsej nim (a uviest ho miesto zakona 222/2004 v zmluve), kedze platcom DPH nie som, a tympadom by som starosti predisiel. Neviem vsak, ci tento zakon 222/2004 o DPH, uvedeny v zmluve, moze byt nahradeny 533/2003 Zz. o dani z prijmu.


Proste zamotana cesta :-). Dakujem velmi pekne za prispevky.

Zmluva sa môže meniť iba so súhlasom obidvoch strán. Ak je už zmluva podpísaná, tak mu to vyfakturuj podľa toho zákona o DPH. Teda do 15 dní vystav faktúru s potrebnými údajmi. DPH samozrejme nevyčísliš, a na konci dáš poznámku, že nie si platiteľ DPH.
ekopo
30.11.09,16:49
zákon o dani z príjmov nerieši vzťahy dodávateľ - odberatel, v príspevku č. 4 som uviedol odkaz na OZ.
Ako je v zmluve označený zhotoviteľ? Ako neplatca DPH? ak ano tak veta "Zhotoviteľ vystaví faktúry v súlade so zákonom č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov" je absolútne irelevantná a nemá tam čo hľadať
esterax
30.11.09,16:51
michales -

moja skusenosť z praxe je taká, že tieto zmluvy o dielo sa píšu kopírovaním predchádzajúcich zmlúv a prispôsobovaním na nové podmienky. Takže podľa mňa túto vetu tam máš ešte z predchádzajúcej zmluvy. Avšak určite keď máte dohodnutú cenu, tak je to cena bez DPH. Či už platcom DPH si alebo nie si a táto cena je podstatná. A navyše keď nie si platcom DPH tak nemôžu žiadať, aby si fakturoval v zmysle zákona o DPH. Ale keď zmluvu ešte nemaš podpísanú môžeš dať námietku.
ekopo
30.11.09,17:09
michales -

Avšak určite keď máte dohodnutú cenu, tak je to cena bez DPH.
neplatca DPH tento pojem nepozná....
ostatné v odpovedi môže byť
michales
30.11.09,17:48
Dakujem za odpovede, zmluva je zatial v pripomienkovom konani z mojej strany, cize podam namietku s odovodnenim chybne udaneho zakona, ktory sa na mna ako zhotovitela a neplatcu DPH neviaze.

Dakujem.