Evaman
06.09.05,14:22
Osoba trvale žijúja v zahraničí (bývalá slovenka)s nemeckým a slovenským občianstvom , v starobnom dôchdku(poberá v nemecku) by sa chcela u nás stať poistencom niektorej ZP. Podľa zákona o ZP § 3 ods.(8) mi však vychádza, že nemôže.
Neexistuje predsa len nejaká vínimka ??
Evaman
06.09.05,13:12
Prosíím, nikto neviete poradiť ??
Hronská Iveta
06.09.05,13:25
Osoba trvale žijúja v zahraničí (bývalá slovenka)s nemeckým a slovenským občianstvom , v starobnom dôchdku(poberá v nemecku) by sa chcela u nás stať poistencom niektorej ZP. Podľa zákona o ZP § 3 ods.(8) mi však vychádza, že nemôže.
Neexistuje predsa len nejaká vínimka ??
Nerozumiem tomu, z akého dôvodu chce mať zdravotné poistenie v SR, keď sa jedná o osobu žijúcu v nemecku a ak som to správne pochopila, naviac je už aj poberateľom starobnéhí dôchodku. Z akého dôvodu chce ešte aj v SR platiť odvod na zdravotné poistenie.
Evaman
06.09.05,13:37
No keďže teraz , keď je už v dôchodku, rozhodla sa , že bude Slovensko navštevovať viac a na dlhšiu dobu ako doteraz, momentálne je tu na 2 mesiace ale plánuje , že bude žiť tak 6 mesiacov tu a 6 mesiacov tam. Poistenie v jej krajine - myslím tým liečebné náklady v prípade choroby atď. v nejakej komerčnej poisťovni v Nemecku, by sa jej asi nevyplatilo.Preto volí aj takúto možnosť.
Hronská Iveta
06.09.05,13:44
No keďže teraz , keď je už v dôchodku, rozhodla sa , že bude Slovensko navštevovať viac a na dlhšiu dobu ako doteraz, momentálne je tu na 2 mesiace ale plánuje , že bude žiť tak 6 mesiacov tu a 6 mesiacov tam. Poistenie v jej krajine - myslím tým liečebné náklady v prípade choroby atď. v nejakej komerčnej poisťovni v Nemecku, by sa jej asi nevyplatilo.Preto volí aj takúto možnosť.
Už nie som v práci (priamo pri zákonoch), ale za dôchodcov platí v SR zdravotné poistenie štát. Za podmienky teda, že už nepracujú a sú našimi občanmi. Nie som si však istá ako to bude s touto osobou, keďže má dve občianstva. Môžem sa na to teda zajtra pozrieť a ak Vám nik neodpíše, tak odpíšem ja.
Evaman
06.09.05,14:02
Ďakujem pekne za reakciu. Špekulujem nad tým všeliako. Táto osoba tu má kúpený byt, zatiaľ však nie je v jej vlastníctve. Ak by si vlastníctvo bytu "previedla" na seba, mohla by získať aspoň prechodný pobyt ale to stále nerieši podmienku trvalého pobytu u dobrovoľného pĺatcu . A ani podmienku , že nesmie byť zdravotne poistená v inom členskom štáte. Iba ak by to zatajila ale predpokladám, že by musela doložiť nejaké potvrdenie.
Zatiaľ Vám ďakujem.
durisovad
06.09.05,14:34
Ja som sa pred casom tiez zaujimala o tento problem, vo vseobecnej zdravotnej mi povedali, ze na poistovanie cudzincov (aj ked maju dvojite obcianstvo) ma monopol poistovna Dovera. V tejto poistovni mi povedali, ze poistenie robia a plati sa prvotny vstupny poplatok 1800 Sk a potom 80 Sk denne. Neviem, ako to riesi novy zakon o zdravotnom poisteni, to, co som zistovala bolo asi pred rokom.
Hronská Iveta
06.09.05,15:00
Ďakujem pekne za reakciu. Špekulujem nad tým všeliako. Táto osoba tu má kúpený byt, zatiaľ však nie je v jej vlastníctve. Ak by si vlastníctvo bytu "previedla" na seba, mohla by získať aspoň prechodný pobyt ale to stále nerieši podmienku trvalého pobytu u dobrovoľného pĺatcu . A ani podmienku , že nesmie byť zdravotne poistená v inom členskom štáte. Iba ak by to zatajila ale predpokladám, že by musela doložiť nejaké potvrdenie.
Zatiaľ Vám ďakujem.OK. Myslím však, že odkúpenie bytu do osobného vlastníctva s tým nebude nijako súvisieť. Osoba môže mať prechodný pobyt aj v prenajatých priestoroch. Nie je tu preto podľa mňa potreba odkúpenia bytu do osobného vlastníctva. Ako som už písala, pokúsim sa na to pozrieť zajtra.
Jozef Mihál
07.09.05,05:43
Podstatná vec je, že nemá tyrvalý pobyt na Slovensku. Je dôchodkyňa, v Nemecku poberá dôchodok, teda samozrejme že je poistná v Nemecku. Na Slovensku poistená za tohto stavu byť nemôže.

Ak si v Nemecku vybaví formulár E111 alebo európsky preukaz poistenca, má u nás nárok na neodkladnú zdrav.starostlivosť

(podobne, ako náš občan-poistenec s E111 v Nemecku).
durisovad
07.09.05,06:04
Iste, na zaklade formulara E 111 ma narok na neodkladnu zdravotnu starostlivost. Ale co, ak chce, aby mala narok aj na "odkladnu" starostlivost? Moze sa takato osoba poistit v niektorej nasej zdravotnej poistovni? Alebo musi zaplatit v hotovosti?
Denda
07.09.05,06:33
Ako už bolo povedané "odkladnú" starostlivosť si môže vybaviť v krajine, kde je zdravotne poistená (aj na Slovensku sa spravidla na takúto starostlivosť objednávame ... a čakáme aj pár mesiacov).

A ak chce byť naozaj poistená, tak si môže nájsť iný dôvod. Neriešil by to pracovno-právny vzťah? :confused:
durisovad
07.09.05,07:00
Ako by sa riesilo zdravotne poistenie cudzinca, ktory nie je z EU? Jednalo by sa len o neodkladnu zdravotnu starostlivost (angina, zlomena noha atp.) Ak by niekto vedel, bola by som vdacna za odpoved.
Naile
07.09.05,11:01
To durisovad:
asi prostrednictvom komerčného poistného produktu "poistenie liečebných nákladov".
durisovad
07.09.05,12:13
Komercne poistovne poistia nasho obcana na cestu do zahranicia. Cudzinca u nas vraj nepoistuju (pytala som sa v Kooperative a v byv. Slovenskej poistovni). Ale aj tak dakujem za reakciu.