Mikolajova
06.09.05,14:40
Ahojte všetci, chcela by som opäť poprosiť o radu. Učtujem JU a živnostník mi nosí doklady napr. nakup pohárov, nožíkov, panvíc ... kde by ste to zaradili a či by ste to ešte evidovali v nejakej pomocnej evidencii. Nákup kávy by ste evidovali ako nakup materiálu alebo tovaru? čistiace prostriedky, servítky, kam s tým?
STRELEC
06.09.05,12:59
Ahojte všetci, chcela by som opäť poprosiť o radu. Učtujem JU a živnostník mi nosí doklady napr. nakup pohárov, nožíkov, panvíc ... kde by ste to zaradili a či by ste to ešte evidovali v nejakej pomocnej evidencii. Nákup kávy by ste evidovali ako nakup materiálu alebo tovaru? čistiace prostriedky, servítky, kam s tým?Poháre, .... a iný možno prudko spotrebný materiál je súčasťou réžie. V JU - prev. réžia by som (po rozhovore s majiteľom dokladov/jeho predstavy a prevádzkové potreby) zaviedol sledovanie vo vhodnom členení. Nič predpísané nie je. Obdobne samozrejme čistiace prostr. .... Káva - materiál.
Mikolajova
07.09.05,04:52
Možem poprosiť o názor aj iných?
ormika
07.09.05,05:01
Poháre, panvice by som účtovala do prevádzkovej réžie, no určite by som si to tam rozčlenila. Panvice určite nie sú lacná záležitosť (v reštaurácii sa používajú veľké), tie by som si zapísala do evidencie krátkodobého majetku. Káva, ktorá sa podáva hosťom reštaurácie je určite materiál. Čistiace prostriedky určite do prevádzkovej réžie, predsa to súvisí s prevádzkou reštaurácie (čistiace a dezinfekčné prostiedky, umývanie riadu.....)
Zita5
07.09.05,05:11
Panvice , poháre , príbory, taniere , kávové šialky , obrusy a všetky ostatné podobné potreby/predmety / by som účtovala do prevádzkovej réžie / s členením/ a rozhodne zapísať do evidencie drobného majetku .

Káva - pretože sa ďaľej spracováva/upravuje/, zaučtovať ako materiál a súčasne otvoriť aj skladovú evidenciu . Tovarom by bola , keby sa predávala v nezmenom stave .

Čistiace potreby a potreby na upratovanie , servítky, - prevádzková réžia .
Mikolajova
07.09.05,06:46
Ešte keď môžem otázočku do evidencie drobného majetku písať aj keď je tých položiek mesačne 20 položiek po 300 Sk. Do kedy to evidovať.
dara
07.09.05,06:59
No určite by som to viedla ako drobný majetok, jednak pre prehľad čo a ako často bolo nakupované, komu to bolo priradené do užívania. A drobný majetok môžeš vyradiť. Pri inventúre na konci roka uvedieš ku konkrétnej položke spôsob vyradenia.
Mikolajova
07.09.05,07:02
Možem to evidovať ako prevádzkovú réžiu, nemalo by to byť v evidencii ako zásoby t.j. materiál.
Zita5
07.09.05,07:59
Ešte keď môžem otázočku do evidencie drobného majetku písať aj keď je tých položiek mesačne 20 položiek po 300 Sk. Do kedy to evidovať.

Je to dobré evidovať , viem že je to pracné , ale majiteľ má prehľad napríklad o tom , že koľko sa týchto vecí rozbilo a aj to , že ako má šikovných zamestnacov a čo mu zmizlo a taktiež aj zákazníkov . Je to široké spektrum zneužitia a poškodenia týchto vecí . Evidovať , evidovať , evidovať ! Je to predsa majetok firmy , aj keď sú smiešne sumy , ale je to drobný majetok a môže narásť do dosť veľkej sumy .;)
Mikolajova
07.09.05,08:05
A kde by ste dali zapalky, PVC pohare, polotovar napr. žemľovka na material alebo tovar.
dara
07.09.05,08:11
A kde by ste dali zapalky, PVC pohare, polotovar napr. žemľovka na material alebo tovar.
Zápalky, pvc poháre do nákladov na 501.
Žemľovka bude zrejme predmetom ďalšieho predaja tak ako nákup tovaru 132.

Drobný majetok do nákladov a určite by som položkovite zapísala aj do karty drobného majetku, z dôvodu ako som spomínala už v predchádzajúcom príspevku.
judy
07.09.05,08:21
Zaujimalo by ma ci niekto v takychto pripadoch robite aj aktivaciu materialu, t. j. z materialov - hotove jedla./ ci mate spravenu kalkulaciu/ Ak ano ako postupujete v JU a ako v PU. Alebo material na pripravu jedal a napr. kavy prejde skladovou evidenciou??
Dakujem
Zita5
07.09.05,08:25
A kde by ste dali zapalky, PVC pohare, polotovar napr. žemľovka na material alebo tovar.

Podľa témy kde si ju zadala , predpokladám , že vedieš JÚ a stále sa bavíme o JÚ .

Polotovar by som účtovala ako materiál , pretože ten ďaľej spracovávaš .
Zápalky pokiaľ by ste ich predávali tak ako tovar , na vlastnú spotrebu v kuchyni ako prevádzkovíá réžia .
PVC poháre - prevádzková réžia , ale nič sa nestane keď to zaúčtuješ ako materiál príjmeš to na sklad a podľa spotreby odpisuješ zo skladovej evidencie na základe výdajky .
Mikolajova
07.09.05,08:27
Ano téma je jasna JU.
Mikolajova
07.09.05,08:33
Neviem sa pohnuť ešte s jednym problemom. Dajme tomu, že všetko mam v evidencii podľa nákupu na sklade. Ale teraz neviem ako odpisať zo skladu, keď podľa pasky z reg. pokladne to nieje mozne nakoľko mi z nej vyjde napr. Jedla ..., alkohol ale nie je tam rozpísané aký.
Zita5
07.09.05,08:39
Neviem sa pohnuť ešte s jednym problemom. Dajme tomu, že všetko mam v evidencii podľa nákupu na sklade. Ale teraz neviem ako odpisať zo skladu, keď podľa pasky z reg. pokladne to nieje mozne nakoľko mi z nej vyjde napr. Jedla ..., alkohol ale nie je tam rozpísané aký.
To už by som videla ako problém pracovníkov kuchyne . Predsa mali by písať denne čo a aký materiál použijú a aké jedlá vyhotovujú .

Jedným slovom , treba denne výdajku na materiál ... myslím múka , olej ,hranolky , zemiaky atď . To je jedna vec a ako druhá by sa malo skorigovať hlavne v kuchyni , ako sa má viesť evidencia zhotovovaných a vydaných jedál . Je to záležitosť majiteľa , aby si tieto veci ustriehol a v konečnom dôsledku to bude aj tak potrebovať pre daniarov .

Tá kalkulácia ako bola už v tejto téme spomínaná je veľmi dôležitá . Mali by ste mať vypracovanú kalkuláciu jednak cenovú , ale aj normu spotreby materiálu na Vami ponúkané jedlá .
Mikolajova
07.09.05,08:43
Je veľká chyba ak tržby evidujem pod jednou položkou predaj výrobkou a služieb?
Zita5
07.09.05,08:51
Je veľká chyba ak tržby evidujem pod jednou položkou predaj výrobkou a služieb?

Nealko , napolitanky, žuvačky , cigarety , alkoholické nápoje a podobné - tovar/ čiže kúpim a predám v nezmenenom stave / ako som už vyššie spomínala .

Jedlá a podpobné výrobky tomu - výrobky a služby .
dara
07.09.05,08:53
No chyba to určite nie je. Ale myslím, že ak budeš tovar účtovať do zásob zároveň ho musíš aj rozpustiť do spotreby. A to podľa mňa musíte mať ošetrené a riadne spracovanú skladovú evidenciu zásob.
Mikolajova
07.09.05,08:53
Tiež si myslim i keď napr. predávame aj cigarety, horalky . . .
dara
07.09.05,08:56
Omylom som klikla na súhlas. Ale ak predávate napr. nealko, alko, cigarety tak účtovať ako predaj tovaru. Určite nie služieb. Ale to je len môj názor.
Zita5
07.09.05,09:01
Omylom som klikla na súhlas. Ale ak predávate napr. nealko, alko, cigarety tak účtovať ako predaj tovaru. Určite nie služieb. Ale to je len môj názor.

Dara , máš v niečom pravdu . Musím si opraviť príspevok .
Mikolajova
07.09.05,09:20
Ale neviem si poradiť ako kedže z tej pasky to nieje možne. A napr. keď učtujete dennu uzávierku rozčleňujete ju podľa položiek na tovar a materiál? Prepočítavate každú položku čo ide k tovaru. Alebo ako vlastne.
Zita5
07.09.05,09:25
Ale neviem si poradiť ako kedže z tej pasky to nieje možne. A napr. keď učtujete dennu uzávierku rozčleňujete ju podľa položiek na tovar a materiál? Prepočítavate každú položku čo ide k tovaru. Alebo ako vlastne.Vieš čo neviem ako to máte na tej páske . Ale z uvedenej uzávierky vieš vyčítať že sú to : cigarety , nealko , alko , napolitánka a iné .: to by som zrátala a dala ako tovar .
Nasledovne by som si zrátala jedlá a to ako výrobky a služby . Inak sa nepohneš z miesta .
Neviem aký máš program , ale já mám ALFU a keď niečo potrebujem takéto rozčleniť musím účtovať na dva riadky .Nespraví mi to SW . Pokiaľ účtuješ ručne tam nevidím problém , to zaúčtovať a rozúčtovať .

Toto je môj pohľad na vec ako takú . Možno niekto to robí inak . Podstata veci je tá , že aby si mala hlavne Ty v tom prehľad , vedela sa orientovať že čo kde máš zaúčtovať atď . a potom to vedela pri kontrole obhájiť , alebo majiteľ v prípade nejasnosti .
Mikolajova
07.09.05,09:45
V uzávierke je to v siedmich riadkoch napr. alkohol 374 ks suma 15000, pochutiny 225 ks .......22000,- Sk .........atd. Takze je to hrôza des.
Zita5
07.09.05,09:52
V uzávierke je to v siedmich riadkoch napr. alkohol 374 ks suma 15000, pochutiny 225 ks .......22000,- Sk .........atd. Takze je to hrôza des.
Já Ti verím , alkohol znamená aj vodka, borovička , šampanské a teraz ktorého koľko . Já si myslím , že skutočne Ti pomôžu len výdajky , ktoré Ti budú ručne vypisovať na konkrétny tovar koľko čoho minuli v určitý deň .

Neviem ako to je teraz , ale môj kamarát dostal raz pokutu od daniarov , že predával v drogérii tovar a na paragóne z RP ho mal pomenovaný ako drogistický tovar . Oni žiadali , aby konkrétne bol tovar pomenovaný ako napr. zubná pasta , mydlo atď. A u Vás je to to isté .

Neviem , že či konkrétne pracuješ v tej firme , alebo robíš účto doma . Ale já by som si pohovorila so šéfom a dala tieto veci na poriadok s tým , že by ste si mali vypracovať aj určitú smernicu a každému to daj podpísať , kto prichádza s týmito záležitostami do kontaktu . Nech nesie aj niekto iný zodpovednosť , lebo potom to je veľký bordel a nakoniec budeš vinná Ty .
Sany
07.09.05,10:36
A nezabudni na Colný úrad, keďže predáva sa aj alkohol.
urs
07.09.05,10:43
Zita5, nilenže jej pomôžu výdajky ale musí na nich trvať. Bez výdajky je hotová. Sklad bude hore nohami. Ona odpíše podľa dennej uzávierky a čašník vynesie raz toľko. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale zodpovednosť musí byť určená lebo ináč ju má ona.
Zita5
07.09.05,10:59
Zita5, nilenže jej pomôžu výdajky ale musí na nich trvať. Bez výdajky je hotová. Sklad bude hore nohami. Ona odpíše podľa dennej uzávierky a čašník vynesie raz toľko. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale zodpovednosť musí byť určená lebo ináč ju má ona.

urs , súhlas , ale vieme to , že k čomu sa výdajky musia používať ! Tak nech to rešpektuje v prvom rade šéf , ten tam musí zásadne narobiť poriadky a v jeho záujme je, aby táto firma bola čo najprehľadnejšia/hoci aj tak vieme , že niečo aj tak sa požičia a premiestni/:confused: jedná sa o jeho peniaze. Ale ako píšem v prvom rade musí robiť poriadky on , no samozrejme že po rozhovore s účtovníčkou ,ak by do toho nevidel treba ho poučiť a upozorniť . Účtovníčka sa môže jedine na takýto bordel vykašľať a hotovo . No nie ?:)
Heleč
07.09.05,15:19
To máš pravdu. Ja by som nič neriešila. Zaučtujem čo mi dajú a hotovo. Keď niekomu poradíš ešte nato doplatíš.
Mám svoje skúsenosti.
Manual
07.09.05,16:49
Myslím, že sa tu od účtovníčky chce privela. Predsa ona má zaúčtovať účtovné doklady, ktoré firma má za dané obdobie. Samozrejme účtovníčka by mala upozorniť majitela firmy čo a ako by podla nej malo fungovať. A je na ňom ako sa rozhodne a spraví nejaké opatrenia aby sa chod firmy sprehladnil. Predsa majitel zodpovedá za chod firmy, ako sa čo zo skladu vydáva a v akom množstve alebo ním poverená osoba ale nie účtovníčka.
Ak dá majitel napr. externej účtovníčke výdajky zo skladu, ktoré budú nižšie ako napr. zostatok v sklade pri inventúre, čo s tým má účtovníčka spraviť ? Veď ona príde do firmy pre doklady možno 3x za mesiac a to len za majitelom firmy. Ona musí predsa zaúčtovávať reálne doklady a nie robiť policajta vo firme. Ja by som sa s týmto až tak moc netrápil. Predsa každý je zodpovedný za niečo.
Pekný večer želám...
Laura1
08.09.05,07:27
Zita,
chcela by som sa Ťa, ale aj ostatné opýtať, či mi viete poradiť, ako účtovať v JÚ pekáreň. Zadala som tému v JU-PÚm radia mi PÚ, ale trochu sa toho bojím. Neviem, či musí byť cenová kalkulácia na každý jeden rožok. Myslím si,že je to poriadna fuška, keď každý deň predajú stovky výrobkov. Nemalo by to byť trochu podobné, ako s výrobou jedál? Prosím poraďte.