rommy
01.12.09,10:51
Ahoj poraďáci v januári 2010 nastupujem na materskú, som zamestnaná na HPP už 5 rokov no popri tom mám aj živnosť z ktorej si neplatím odvody pretože mi nevznikla povinnosť, chcela by som sa ale spýtať čo mám urobiť so živnosťou po nástupe na materskú, mám ju prerušiť alebo len nesmiem nič fakturovať alebo ako to je aby som neprišla o materskú? Alebo môžem ďalej podnikať kedže nemám nárok zo živnosti na materskú?
majoneza
02.12.09,07:10
Mne by zaujimala odpoved.

Aspon si myslim, ze nebudete mat problem s materskym, len s rodicovskym prispevkom (teda od 6 mesiacov do 3 roky). Podla znenia zakona platne od 1.1.2009 dostanete rodicovske iba ak nepracujete. Ak pracujete a dieta je v nejakom zariadenii stat to preplati. Tak ak zivnost je pre Vas dost mala zalezitost, je lepsie prerusit.

Este preverte s expertom. Myslim si, ze mala byt novelizacia platna aj od 1.1.2010, ale neviem co je v nej.
kovex
02.12.09,07:29
Materskú budete poberať, ak ste splnili podmienku 270 dní nemocenského poistenia, čo ste splnili ak ste zamestnaná už 5 rokov. Ale na rodičovský príspevok budete mať nárok len ak nebudete mať živnosť, nebudete mať pracovný pomer ani na dohodu od 1.1.2010. Živnosť je možné aj pozastaviť. Od januára 2010 sa menia nároky na rodičovské, kým v roku 2009 ste mohli byť zamestnaná na dohodu, v roku 2010 už nie.
rommy
03.12.09,17:56
Aha tak počas poberania materského (28týž.) môžem mať aj živnosť aj pracovať na dohodu, ale po novele počas rodičovského nesmiem mať ani živnosť ani dohodu. a musím prerušiť živnosť alebo len nesmiem nič fakturovať?
veronikasad
03.12.09,18:24
Aha tak počas poberania materského (28týž.) môžem mať aj živnosť aj pracovať na dohodu, ale po novele počas rodičovského nesmiem mať ani živnosť ani dohodu. a musím prerušiť živnosť alebo len nesmiem nič fakturovať?
Ak si chceš uplatniť nárok na vyšší rod.príspevok, musíš mať živnosť pozastavenú alebo zrušenú (ak schvália zákon v takom znení ako je navrhovaný)
tuta
03.12.09,18:35
brčko
03.12.09,22:47
a tu máte aj návrh zákona a nižšie aj dodatočné úpravy. Schválené znenie zákona tam k dnešnému dnu uverejnené nie je

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3029#IIICit
janka.mo
03.12.09,22:57
dobry vecer,
chcela by som sa opytat.... som na rodicovskej dovolenke, ktora mi skonci 10/2010 a od jula 2009 mam zivnost. kedze to teraz povoloval zakon, tak poberam aj rodicovsky prispevok. o dieta sa staram aj nadalej, nakolko mi to vykonavanie mojej zivnosti dovoluje, takze nie je umiestnene v ziadnom zariadeni. nebudem si narokovat na vyssi rodicovsky prispevok. ak chcem poberat prispevok do 10/2010, tak musim ukoncit resp. pozastavit zivnost? nie je mi to jasne, ak mozte, vysvetlite mi to prosim....
brčko
03.12.09,23:15
dobry vecer,
chcela by som sa opytat.... som na rodicovskej dovolenke, ktora mi skonci 10/2010 a od jula 2009 mam zivnost. kedze to teraz povoloval zakon, tak poberam aj rodicovsky prispevok. o dieta sa staram aj nadalej, nakolko mi to vykonavanie mojej zivnosti dovoluje, takze nie je umiestnene v ziadnom zariadeni. nebudem si narokovat na vyssi rodicovsky prispevok. ak chcem poberat prispevok do 10/2010, tak musim ukoncit resp. pozastavit zivnost? nie je mi to jasne, ak mozte, vysvetlite mi to prosim....

pre teba platia aj po 1.1.2010 rovnaké podmienky pre nárok na RP ako do 31.12.09, t.j. v tvojom prípade nie je nutné živnosť ukončiť ani prerušiť.
janka.mo
03.12.09,23:17
pre teba platia aj po 1.1.2010 rovnaké podmienky pre nárok na RP ako do 31.12.09, t.j. v tvojom prípade nie je nutné živnosť ukončiť ani prerušiť.
ufff, to je ulava.... normalne mi spadol kamen zo srdca, uz som sa zlakla.....
dakujem za rychlu odpoved....