Nataša
06.09.05,15:02
Ahojte,

dnes prišla šéfka, že čítala nejaký článok, že ak zamestnanec zarába menej ako tuším 7.000,- má nárok na preplatenie cestovného. No a my tu zarábame všetci 6.500,- v hrubom, cestovné nemáme zakotvené v kolektívnej zmluve. A teraz sa bojí, či sa to bude musieť vyplácať spätne. Neviem, či je to vôbec pravda, a ak áno, ako ten čas dozadu zamestnanci zdokladujú :-) ...? Vie ma niekto navigovať na nejaký zákon, predpis? Ďakujem.
Hronská Iveta
06.09.05,13:22
Ahojte,

dnes prišla šéfka, že čítala nejaký článok, že ak zamestnanec zarába menej ako tuším 7.000,- má nárok na preplatenie cestovného. No a my tu zarábame všetci 6.500,- v hrubom, cestovné nemáme zakotvené v kolektívnej zmluve. A teraz sa bojí, či sa to bude musieť vyplácať spätne. Neviem, či je to vôbec pravda, a ak áno, ako ten čas dozadu zamestnanci zdokladujú :-) ...? Vie ma niekto navigovať na nejaký zákon, predpis? Ďakujem.
Z.č. 280/1995 Z.z. o sociálnom fonde. Zákon bol k 1.9.05 novelou upravený práve v časti pre preplácanie náhrady výdavkov na dopravu, treba si preto pozrieť aj túto novelu zákona, jedná sa o Z.č.313/2005 Z.z.

§7 ods.1 písm.c)
"c) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima3c a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b); poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b).".
Heleč
06.09.05,18:21
To znamená, že musia predložiť cestovné lístky alebo sa prepočíta paušál? Mylím tak, že sa zráta cena konkretneho lístka.
Chobot
06.09.05,18:29
To znamená, že musia predložiť cestovné lístky alebo sa prepočíta paušál? Mylím tak, že sa zráta cena konkretneho lístka.
Nie, netreba nic predkladat. Je to príspevok zo sociálneho fondu v pevnej výske.
KEJKA
06.09.05,18:35
Nie, netreba nic predkladat. Je to príspevok zo sociálneho fondu v pevnej výske.msia predsa preukázať nárok na príspevok.
STRELEC
06.09.05,19:39
Z.č. 280/1995 Z.z. o sociálnom fonde. Zákon bol k 1.9.05 novelou upravený práve v časti pre preplácanie náhrady výdavkov na dopravu, treba si preto pozrieť aj túto novelu zákona, jedná sa o Z.č.313/2005 Z.z.

§7 ods.1 písm.c)
"c) zamestnancom na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť, u ktorých priemerný mesačný zárobok nepresahuje dvojnásobok životného minima3c a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania pravidelnou autobusovou dopravou s výnimkou mestskej hromadnej dopravy a železničnou osobnou dopravou sú najmenej 200 Sk mesačne, v rozsahu dohodnutom v kolektívnej zmluve, najviac však vo výške podľa § 3 ods. 1 písm. b); poskytovanie tohto príspevku nevylučuje poskytovanie príspevku na dopravu do zamestnania a späť podľa písmena b).".
Čo s poskytovaním príspevku pri sociálnom fonde limitne sa približujúcom k nule??? Malý zamestnávateľ so mzdou (-ami) na úrovni min. mzdy.
liba2
06.09.05,19:45
Čo s poskytovaním príspevku pri sociálnom fonde limitne sa približujúcom k nule??? Malý zamestnávateľ so mzdou (-ami) na úrovni min. mzdy.Jednoznačné; ak nie sú prostriedky v SF, nie je z čoho prispievať.
Hronská Iveta
07.09.05,07:36
Čo s poskytovaním príspevku pri sociálnom fonde limitne sa približujúcom k nule??? Malý zamestnávateľ so mzdou (-ami) na úrovni min. mzdy.
Pozrime si lepšie §3 Tvorba fondu:
1/ Fond sa tvorí ako úhrn
a) povinného prídelu vo výške 0,6% až 1% zo základu uvedeného v §4 ods.1,
b) prídelu vo výške sumy potrebnej na poskytnutie príspevkov na úhradu výdavkov na dopravu do zamestnania a späť zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky uvedené v § 7 ods. 1 písm. c), najviac však vo výške 0, 5 % zo základu ustanoveného v § 4 ods. 1, ".

- čo znamená, že ak tvorba SF 0,6% nepostačuje na pokrytie príspevkov na dopravu, túto tvorbu navýšite podľa písm.b) , čím zabezpečíte splnenie povinnosti zamestnancom, ktorí spĺňajú podmienky vyplatiť aj tento príspevok

!!! jednoznačne musí zamestnanec dokladovať lístkami, ... výšku cestovného. V prípade, že tieto doklady nebudete mať, pri kontrole Vám to daňovníci neuznajú !!!
Naile
07.09.05,11:14
Hronská Iveta má pravdu, avšak týka sa to zamestnávateľov, u ktorého nepôsobia odbory.
Tam, kde sú odbory podľa zákona č. 152/1994 o SF v znení neskorších predpisov tvorba SF - "pridel" vo výške 0,5 % zo základu ako aj celé použitie SF je liberalizované a je vecou dohody v KZ.
V uvedenom hore prípade je KZ, takže je vecou dohody, ako použíju SF na podnikovú sociálnu politiku.
Hronská Iveta
07.09.05,12:39
Hronská Iveta má pravdu, avšak týka sa to zamestnávateľov, u ktorého nepôsobia odbory.
Tam, kde sú odbory podľa zákona č. 152/1994 o SF v znení neskorších predpisov tvorba SF - "pridel" vo výške 0,5 % zo základu ako aj celé použitie SF je liberalizované a je vecou dohody v KZ.
V uvedenom hore prípade je KZ, takže je vecou dohody, ako použíju SF na podnikovú sociálnu politiku.
V príspevku od STRELCA je však uvedené, že sa jedná o malého zamestnávateľa, takže nepredpokladám, že by tam boli mať aj odbory a teda že by tam bola uzatvorená nejaká KZ:


Čo s poskytovaním príspevku pri sociálnom fonde limitne sa približujúcom k nule??? Malý zamestnávateľ so mzdou (-ami) na úrovni min. mzdy.
Naile
07.09.05,12:45
V príspevku č. 1 ide o prípad, kde je KZ
Hronská Iveta
08.09.05,05:21
V príspevku č. 1 ide o prípad, kde je KZOK, riešili sa tu dve situácie. Ja som v príspevku č.8 reagovala už na príspevok č.6.
:)
brm
08.09.05,05:27
takže mám otázku: mám firmu s jedným zamestnancom, na pol úväzok...dostáva 6000,-brutto...trepe sa dakde od senca...z jej platu je tuším 36 korún tvorba SF...čo mám povedať doktorovi? že má navýšiť tvorbu? ako? nie som účtovníčka, takže ho potrebujem znavigovať...ale mám obavy, že to ju radšej prepustí a nájde si dačo miestne pod krídlo...
VERONIKA6
08.09.05,05:39
Myslím si, že tá pracovníčka si určite radšej nebude nárokovať to cestovné, ako by mala zostať bez práce. Viera
Timcsi
21.09.05,05:16
Je to povinnosť zamestnávateľa? Zo strany zamestnanca postačuje, ak odovzdá cestovné lístky daného mesiaca (v prípade, ak výdavky prekročili 200 Sk)?

A čo môže robiť zamestnanec, ak jeho šéf SF ani netvorí?
Peťo
21.09.05,06:52
SF povinne musí tvoriť každý zamestnavateľ, ktorý zamestnáva aspoň jedného zamestnanca v prac.pomere /služob. resp. štatnozamest. pomere/ § 2 ods. 2 zák. o SF. Pekný deň.
Bionda
21.09.05,07:06
No dobre, ale sko to potom bude s dodanením? Veď každý príjem musíte zamestnancom zdaniť a ako to bude potom klasifikované tu? a následne v ročnom zúčtovaní?
Peťo
21.09.05,07:24
Príspevky zo SF sú príjmy zo záv.činnosti podliehajúce dani z príjmu, preto sa zdania spolu so mzdou zamestnanca. Pekný deň.
Bionda
21.09.05,07:30
Ďakujem, aj som si myslela, len som si nebola istá na 100%
takže vďaka
elenka
21.09.05,08:31
takže mám otázku: mám firmu s jedným zamestnancom, na pol úväzok...dostáva 6000,-brutto...trepe sa dakde od senca...z jej platu je tuším 36 korún tvorba SF...čo mám povedať doktorovi? že má navýšiť tvorbu? ako? nie som účtovníčka, takže ho potrebujem znavigovať...ale mám obavy, že to ju radšej prepustí a nájde si dačo miestne pod krídlo...
Ešte by som si preverila, či sa hranica min. zárobku 9 460,- na účely preplácania cestovného, nevzťahuje na plný úväzok. Vaša zamestnakyňa, ak je na polovičný za 6000,- tak by z tohto vypadla.
Pekný deň !
nikulik
06.10.05,06:40
Precitala som si vsetky prispevky v tejto teme, moj konkretny problem je asi taky, ze vcera ma zamestnanci zaskocili tym, ze poculi, ze maju narok na preplatenie cestovneho, ze co je na tom pravdy. Ale kedze som o tom nevedela, tak ma zaskocili, mame 25 zamestnancov, ziadna kolektivna zmluva. Takze po zhrnutí príspevkov som to pochopila takto:
1.) zamestnanci, ktorí maju vyššiu HM ako 9 460,- Sk nemajú narok na preplatenie cestovneho.
2.) zamestnanci, ktorích priemerný mes. zárobok nepresahuje dvojnásobok živ.minima a ich skutočne vynaložené výdavky na dopravu do zamestnania sú najmenej 200 Sk mesacne majú narok na preplatenie cestovneho. (najviac však vo výške podľa §3 ods.1 pism.b - nemam zakon, mozte mi napisat co znamena pismeno b?)
Neviem ci som to dobre pochopila, ak nie tak ma prosim opravte.A moja otazka: preplati sa im cele cestovne, alebo len cast? Ako viem kolko komu?
Ľubica2
06.10.05,07:09
Pridám sa k príspevku č. 21 s otázkou :
Keď má zamestnávateľ kolektívnu zmluvu, ale v tej nie je riešené preplatenie cestovného zo SF, nakoľko doteraz takýto prípad v našej organizácii nebol. Sme povinný postupovať v zmysle zákona o SF a preplatiť cestovné ? Je zamestnávateľ povinný upozorniť zamestnanca, že má na tento príspevok nárok a vyžiadať si od neho zdokladovanie cestovného ?
Naile
06.10.05,11:30
To Ľubica2:
Ak je KZ, tak použitie SF je liberalizované podľa zákona o SF (ZSF). Má sa použiť na podnikovú sociálnu politiku a koľko a komu aké plnenie sa poskytne , je to vecou dohody v KZ. Teda, ak vôbec nemáte príspevok na doprávu, tak je to O'K, ak samozrejme máte tam iné plnenia.
To Nikulik:
1) V ZSF ide o primerný mesačný zárobok.
2) ZSF v § 3 ods.1 písm. b) bod 2. určuje tvorbu prídelu na úhradu príspevku na dopravu zamestnancom, ktoré splňajú kritéria (teraz 9460 Sk; 200 Sk) u toho zamestnávateľa, u ktorého nie je dohodnutá KZ.
Táto tvorba je vo výške sumy potrebnej na úhradu všetkých píspevkov na dopravu týmto zamestnancom avšak celkovo najviac vo výške 0,5 % zo základu, z ktorej sa počíta tvorba SF vo všeobecnosti, teda z "úhrnu hrubej mzdy zamestnancov". DOVP sa do toho nezapočítava. Teda, ak tento fond vo výške 0,5 % vám stačí na úhradu všetkých nárokov týchto zamestnancov, je to štastný prípad, ak nie, musíte vypočítať spôsob "spravodlivého prerozdelenia" toho, čo máte medzi nimi.