jess
01.12.09,12:20
Existuje nejaká vyhláška alebo niečo, čo oprávňuje riaditeľku ZŠ, aby nariadila, aby piataci ZŠ chodili raz do týždňa na nultú hodinu,? V škole musia byť už o 6,50 hod. ! Jedná sa mi o to, že vôbec nesúhlasím s tým, aby moje dieťa išlo ráno po tme samo do školy. Triedna učiteľka deťom povedala, že pani riaditeľka je vraj tvrdohlavá a že nejakými protestami žiaci nič nezmôžu. Nie som sama ako rodič, ktorá s týmito nultými hodinami nesúhlasí. Ja osobne by som sa bála ísť sama po tme, kdežto ešte dieťa. A vodiť ho do školy, tak to by som sa v robote veľmi dlho neohriala.
Blankake
01.12.09,11:28
Podľa vyhlášky MŠ z 23.júla 2008, § 6
Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti školy:

"V osobitných prípadoch, po informovanom súhlase zákonných zástupcov žiakov, je možno učebné predmety, v ktorých sa spájajú žiaci z rôznych tried a ročníkov druhého stupňa, zaradiť ako „nultú“ vyučovaciu hodinu so začiatkom o 7.00 hod."

Ja by som skúsila spísať petíciu za rodičov vedeniu školy.
jess
01.12.09,12:51
... lenže my - rodičia sme žiadny súhlas nedávali !
Blankake
01.12.09,13:10
... lenže my - rodičia sme žiadny súhlas nedávali !
Práve preto by som sa dohodla s ostatnými rodičmi a napíšte sťažnosť, námietku vedeniu školy s odvolaním sa na ten paragraf - píše sa tam "v osobitných prípadoch" a "v ktorých sa spájajú žiaci z rôznych tried a ročníkov"... je to Váš prípad. A samozrejme uveďte, že ste vy ako zákonní zástupcovia žiakov neboli o tom informovaní písomne.
Designinka
01.12.09,16:12
Nultá hodina nie je nič nové... keď som ja chodila na zš a dokonca aj počas SŠ to bolo úplne bežné a nikto a nad tým ani nepozastavil. Aj teraz na výške sa pritrafí "divoko" postavený rozvrh :) Súhlaím ale s Blankou. Ak a nájdu viacerí rodičia ktorým to prekáža a ak nie je učiteľka "externá", možno by sa dalo dohodnúť, aby sa nultá hodina nahrádzala niekedy poobede. Ale to sa Vám v tomto ročnom období môže takisto stať, že Vám dieťa bude chodiť potme domov. Každopádne je to vhodná téma na rodičovské združenie.
Blankake
02.12.09,06:58
Nultá hodina nie je nič nové... keď som ja chodila na zš a dokonca aj počas SŠ to bolo úplne bežné a nikto a nad tým ani nepozastavil. Aj teraz na výške sa pritrafí "divoko" postavený rozvrh :) Súhlaím ale s Blankou. Ak a nájdu viacerí rodičia ktorým to prekáža a ak nie je učiteľka "externá", možno by sa dalo dohodnúť, aby sa nultá hodina nahrádzala niekedy poobede. Ale to sa Vám v tomto ročnom období môže takisto stať, že Vám dieťa bude chodiť potme domov. Každopádne je to vhodná téma na rodičovské združenie.
Aj my sme mali nulté hodiny, ale určite nie je v 5. ročníku na ZŠ, až niekedy v 7.-8. ročníku a aj to boli tuším len triednické hodiny. Na SŠ to už bolo bežné.
Ale zase na 1. stupni sme chodili do školy jeden týždeň doobedu, druhý poobede (pretože bolo veľa detí a nová škola na sídlisku ešte nebola postavená). To by som už nikomu nepriala.
MartinaZC
02.12.09,22:00
Aj ja mám syna piataka a chodí na nulté hodiny a tiež sa nás nikto nepýtal, či s tým súhlasíme. Jednoducho oznámia a hotovo. Na druhom stupni sú už pozavádzané všeliaké nové móresy /aspoň u nás/ a trochu ma mrzí, že niektoré učiteľky ich neberú ešte ako deti, ale porovnávajú ich s deviatakmi. Zišiel by sa plynulejší prechod od prvostupniarskych mamičkovských učiteliek k niekedy veľmi dôležitým druhostupniarkam.
Aby ste to nechápali, že hádžem všetky do jedného vreca, ospravedlňujem sa výnimkám /máme aj také/.
jaros5
05.12.09,11:52
Nulté hodiny na ZŠ do 1. septembra 2009, kedy nadobudol účinnosť školský zákon č. 245/2008 http://www.uips.sk/sub/uips.sk/images/OddMladezASport/Mladez/legislativa/245_2008.pdf nemohli byť.
Od 1.9.2009 len v niektorých prípadoch, tak ako to upravuje spomínaný zákon - vyhláška ktorú uviedla Blakake;
reading
13.09.10,14:40
Dobrý deň, tiež by som potrebovala poradit... Co ak dieta v 5 rocniku ZS musi chodit na nultu hodinu a potom ho poslu na hodinu domov, lebo nema dozor a potom sa ma vratit az na druhu hodinu???? nezda sa mi to... viete mi niekto poradit???? :confused: Dakujem...
Laco-monter
13.09.10,15:13
Ja som nechodil, na žiadné nulté hodiny , ani na ZŠ, ani na SŠ.

Nulté hodiny by nemali byť.
betrix
13.09.10,15:53
Dobrý deň, tiež by som potrebovala poradit... Co ak dieta v 5 rocniku ZS musi chodit na nultu hodinu a potom ho poslu na hodinu domov, lebo nema dozor a potom sa ma vratit az na druhu hodinu???? nezda sa mi to... viete mi niekto poradit???? :confused: Dakujem...
Tak toto sa nesme robiť v žiadnom prípade!!!!!! Učím na gymnáziu, a to nesmieme dieťa- študenta, ktorý má trebárs 17 rokov, pustiť skôr domov či k lekárovi v žiadnom prípade. Napokon sa dohodlo, že rodič zavolá alebo podpíše súhlas s odchodom a až tak pustíme žiaka skôr z vyučovania. A ak je dakomu zle, ihneď kontaktujeme rodičov, ktorý poňho prídu alebo ho aj niekto z nás odvezie domov. Toto, o čom píšeš si nesmie dovoliť žiadna škola. Jedná sa určite o porušenie nejakej vyhláška, len teraz neviem, kde to je. To u nás rieši vedenie školy, ale ak to nezistíš, napíš a ja ti to zistím.
jess
13.09.10,17:14
Ja som nechodil, na žiadné nulté hodiny , ani na ZŠ, ani na SŠ.

Nulté hodiny by nemali byť.

... nemali by byť , ale žiaľ sú, a to bez upozornenia a schválenia rodičmi . Na SŠ to ma ani tak neudivuje, to beriem, ale na ZŠ je to sila !!! Pusti si 10 ročné dieťa, v zime, ráno o pol siedmej do školy, ktorá je vzdialená tak 1 km (v dnešnej dobe,kde po tme sa bojím aj ja chodiť).
marleau
13.09.10,17:24
My sme to bežne mávali a potom ďalších sedem,no nikdy sme nemali (chvalabohu) tzv. voľnú hodinu.Synovec mával nultú hodinu a potom prvé dve voľné.Je to normálne???
Luky89
14.09.10,09:21
Ja som mal nultú hodinu v 5. ročníku ZŠ (angličtina žiadna spájaná hodina učiteľovi sa nechcelo mať 6. hodinu) na gymnáziu som mal bežne nulté v niektorých ročníkoch až 3 do týždňa a tak isto aspoň jednu 1 hodinovú prestávku v rozvrhu a aspoň jeden deň v týždni mi vyučovanie končilo o 17:00 a som tu ešte žijem:)