KIAN
06.09.05,16:15
Chcela by som sa vas opytat,ci existuje nieco ako zivnost,ktora je vyuzivana iba na sezony :D neviem ako by sa to mohlo nazyvat a tak sa to pokusim vysvetlit...jedna sa o predaj na jarmokoch...neviem ako to funguje.Nepotrebujem zivnost na cely rok lebo nebudem mat vlastny obchod a nerada by som o tom infirmovala zamestnavatela ;) keby sa dozvedel,ze popri zamestnani podnikam rychlo by som skoncila :mad: ak viete poradte mi,prosim :D
KIAN
06.09.05,14:40
tak to sem asi nepatri...sry :o
KEJKA
06.09.05,17:16
mám pocit, že občas na jarmokoch sa dá byť na základe nejakej ohlášky na obecnom úrade. Je to príležitostný príjem a ako taký ho zdaníš.....
sklenkova
06.09.05,17:32
Musíš mať normálny ŽL,ohlasovaciu-pozri si to vzadu ako sa to presne volá v živ. zákone, takisto budeš potrebovať ERP,čo sa týka zamestnávateľa nemusíš mu to hovoriť ani si pýtať dovolenie,jednoducho mu na konci roka povieš že si urobíš sama DP.
Okrem toho musíš mať v živnosťi VO,nejsom si istáči to nie je MO-stánkový predaj.Neviem odkedy to chceš lebo už je skoro koniec sezóny,ak nezistíš popýtam sa.
STRELEC
06.09.05,17:45
Chcela by som sa vas opytat,ci existuje nieco ako zivnost,ktora je vyuzivana iba na sezony :D neviem ako by sa to mohlo nazyvat a tak sa to pokusim vysvetlit...jedna sa o predaj na jarmokoch...neviem ako to funguje.Nepotrebujem zivnost na cely rok lebo nebudem mat vlastny obchod a nerada by som o tom infirmovala zamestnavatela ;) keby sa dozvedel,ze popri zamestnani podnikam rychlo by som skoncila :mad: ak viete poradte mi,prosim :DV profile máš, že si živnostník. "Občasná" živnosť neexistuje (v tom zmysle, že tento mesiac áno, nasledujúci nie). Živnostníci môžu využívať tzv. pozastavenie živnosti (na dobu aspoň 6 mesiacov, nepretržite, ohlásiť na živn. úrade...). Priznaniu DP/FO sa nevyhneš a ak si skutočne zamestnanec na pracovnú zmluvu, zamestnávateľ možno bude chcieť nejaké vysvetlenie, prečo podávaš priznanie (formálne toto právo sice nemá...). Povinností živnostníka je veľa (viď mnohé na porade) a možno to ani za to nestojí.
Možno by som volil inú cestu. Cez niekoho živnosť. Napr.
KIAN
07.09.05,07:27
tak vam dakujem....ja som zivnostnik,ale tuto informaciu som zhanala pre brata :) chcel by predavat niejake vyrobky,ale spolu sme neprisli na riesenie ako sa to da iba na sezonu...a tak som poprosila o radu vas skusenejsich...Ta aj tie starsie babaky,co predavaju na trznici zeleninu maju normalnu zivnost?..
Neverim :eek:
STRELEC
10.09.05,13:11
tak vam dakujem....ja som zivnostnik,ale tuto informaciu som zhanala pre brata :) chcel by predavat niejake vyrobky,ale spolu sme neprisli na riesenie ako sa to da iba na sezonu...a tak som poprosila o radu vas skusenejsich...Ta aj tie starsie babaky,co predavaju na trznici zeleninu maju normalnu zivnost?..
Neverim :eek:Nuž nemusia mať. Predávajú svoje prebytky zo záhradky alebo "akože prebytky"
sklenkova
10.09.05,17:06
Volá sa to ambulantný predaj,môžeš chodiť predávať po jarmokoch,hodoch,všelijaké akcie-trebárs vianočné,velkonočné.Ale pokial sa chceš dostať na nejaký jarmok ako je TT,BB.Levice,Spišská,lepšie hody musíš si povolenie vybavovať na úradoch skôr.Neviem čo máš záujem predávať(oblečenie,hračky,občerstvenie...),al e môžeš mi veriť,že "kšeft" je to dobrý a pekne z toho vyžiješ aj bez chodenia do práce.