Roland
06.09.05,17:08
Chcem Vas poprosit o radu. Ako zivnostník sa rozhodujem o kúpu notebooku. Ale cena presahuje sumu 30.000,- Sk (presnejsie 41.000,- Sk). Túto polozku by som si chcel jednorázovo odpisat.Viete mi niekto poradit ako by sa to dalo najvýhodnejsie urobit?Dakujem.
Pepa
06.09.05,15:15
Jednorázovo to nepôjde - odpisovať budeš musieť.
ajacik
06.09.05,16:51
aj ja sa spýtam niečo k notebooku.
živnostník si vlani kúpil notebook, uplatnil si nárok na vrátenie DPH.
AKo by to bolo v prípade, keby ho chcel predať, resp. by sa "zničil". Zaujíma ma to hlavne z pohľadu DPH.
KEJKA
06.09.05,17:06
aj ja sa spýtam niečo k notebooku.
živnostník si vlani kúpil notebook, uplatnil si nárok na vrátenie DPH.
AKo by to bolo v prípade, keby ho chcel predať, resp. by sa "zničil". Zaujíma ma to hlavne z pohľadu DPH.k predajnej cene treba uplatni DPH
V prípade zničenia, ide o škodu, ZC je daňový náklad len do výšky náhrady, čo asi nebude, ak nebol poistený a nie je opraviteľný.
možno je obhájiteľný náklad aj bez náhrady, záleží od sposobu zničenia.
ajacik
06.09.05,17:18
dobre.
takže ak ho bude predávať, tak s DPH.
ak by sa "zničil", (nie je poistený), tak by sa dal do N vo výške ZC. A DPH by teda tiež nemusel vrátiť. pochopila som to?
andrej_rv
06.09.05,17:32
- predaj - s DPH
- zničenie - nemá vplv na DPH (nič neodvedieš), ale do daňových nákladov si nemôžeš dať prakticky nič, ak nejde o zničenie pri živelnej pohrome (požiar, výbuch, blesk, povodeň, zemetrasenie...) No, možno ten blesk by sa dal nejako uhrať....
- krádež - odvedieš DPH (resp pomernú časť) v zmysle § 53 ods. 5 Z-DPH
ajacik
06.09.05,17:39
a ked spadne? ved to nie je az taký problém. ja som myslela, že sa dá odpísať potom jednorázovo.

ale sami z vlastnej skúsenosti viete, že pre toho, kto sa živí notebookom, je predsa potrebné, aby ho menil cca 2 roky.
ale ak by ho predal po tých dvoch rokoch, tak si môže dať do nákladov jednorázovo ZC??
andrej_rv
06.09.05,17:47
a ked spadne? ved to nie je az taký problém. ja som myslela, že sa dá odpísať potom jednorázovo.

ale sami z vlastnej skúsenosti viete, že pre toho, kto sa živí notebookom, je predsa potrebné, aby ho menil cca 2 roky.
ale ak by ho predal po tých dvoch rokoch, tak si môže dať do nákladov jednorázovo ZC?? Keď spadne a zničí sa, ZC nie je bohužiaľ daňovým výdavkom (§19 ods.3 písm. d/ ZDP). Ak ho predá - aj hodne pod cenu (resp. pod zostatkovú hodnotu), v zmysle § 19 ods.3 písm, b/ je zostatková cena v plnej výške daňovým výdavkom. Toto je asi také prijateľné riešenie :) .
ajacik
06.09.05,17:53
Keď spadne a zničí sa, ZC nie je bohužiaľ daňovým výdavkom (§19 ods.3 písm. d/ ZDP). Ak ho predá - aj hodne pod cenu (resp. pod zostatkovú hodnotu), v zmysle § 19 ods.3 písm, b/ je zostatková cena v plnej výške daňovým výdavkom. Toto je asi také prijateľné riešenie :) .
ten súhlas nemá asi význam, že?
ale dakujem za odpoved.
páči sa mi štýl, akým poskytuješ odpovede. rovno aj s paragrafmi. je to super.
takže ak bude treba, tak sa notebook predá. :)