janette784
01.12.09,13:43
Ahojte ......
chcela by som Vás pekne poprosit o radu....

zamestnanec bol darovat krv a priniesol potvrdenie a v práci nebol celý den.....
zamestnávatel mu to má uznat ako platené volno na celý den alebo uznat iba čas potrebný na dopravu a čas samotného darovania krvi?
neviem.....a velmi by som Vás poprosila o radu
Dakujem a prajem vám pekný den
Zoltán Kovács
01.12.09,12:47
Uznať celý deň. Neviem ako by ste chceli očakávať od zamestnanca pracovať, keď daroval cca 1/2 litra krvy. Veď ten organizmus potrebuje to nejako nahradiť, a to nejde za par hodín.
Tweety
01.12.09,12:48
Ahojte ......
chcela by som Vás pekne poprosit o radu....

zamestnanec bol darovat krv a priniesol potvrdenie a v práci nebol celý den.....
zamestnávatel mu to má uznat ako platené volno na celý den alebo uznat iba čas potrebný na dopravu a čas samotného darovania krvi?
neviem.....a velmi by som Vás poprosila o radu
Dakujem a prajem vám pekný den
§138 ZP
(2) Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty k odberu a späť a za čas na zotavenie po odbere, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu a zdravotného stavu darcu môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty k odberu. Ak nedôjde k odberu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Nutricia
01.12.09,12:49
pokial mu tam nenapísala transfúzka dokedy dala by som náhardu za celý den.
janette784
01.12.09,13:10
Velmi pekne Vám dakujem za rýchlu odpoved.....
Chobot
01.12.09,14:58
Ahojte ......
chcela by som Vás pekne poprosit o radu....

zamestnanec bol darovat krv a priniesol potvrdenie a v práci nebol celý den.....
zamestnávatel mu to má uznat ako platené volno na celý den alebo uznat iba čas potrebný na dopravu a čas samotného darovania krvi?
neviem.....a velmi by som Vás poprosila o radu
Dakujem a prajem vám pekný den

Podľa zákona nemá nárok na celý deň, ale ak zamestnávateľ je benevolentný a súhlasí s tým, tak mu uznaj celý deň.
Chobot
01.12.09,15:00
Uznať celý deň. Neviem ako by ste chceli očakávať od zamestnanca pracovať, keď daroval cca 1/2 litra krvy. Veď ten organizmus potrebuje to nejako nahradiť, a to nejde za par hodín.

Zolo, je to individuálne. Mne tiež zobrali ráno 1/2 litra a síce som nebol v práci, ale fungoval som normálne, nemal som pocit, že by ma to oslabilo.