Anueta79
01.12.09,15:27
Dobrý deň, mám na Vás jednu otázku. Uzavreli sme so zahraničnou spoločnosťou zmluvu na kúpu materiálu, kde bolo uvedené, aké množstvo odoberieme v roku 2008,2009 atď. V prípade neodobratia uvedeného množstva je dodávateľ oprávnený podľa zmluvy nám fakturovať náklady tzv. úložné a tzv. interest rate of 5% tzv. financial costs, nejaké ost. náklady spojené s týmto neodobratím. Teraz mám hlavu v smútku, pretože materiál sme celý neodobrali a prišli mi dve faktúry na uvedené náklady, ale materiál už bol spotrebovaný čiže vydaný zo skladu bez prihodenia týchto nákladov, moja otázka znie: Kam zaúčtovať tieto položky? Jedná sa o dosť veľkú čiastku cca 20.000 eur tak potrebujem istú odpoveď, aby som nespravila chybu. Ďakujem za vaše odpovede.:D
Anueta79
02.12.09,10:58
Pls. nevie mi nikto poradiť????
a_je_to
02.12.09,19:25
Dobrý deň, mám na Vás jednu otázku. Uzavreli sme so zahraničnou spoločnosťou zmluvu na kúpu materiálu, kde bolo uvedené, aké množstvo odoberieme v roku 2008,2009 atď. V prípade neodobratia uvedeného množstva je dodávateľ oprávnený podľa zmluvy nám fakturovať náklady tzv. úložné a tzv. interest rate of 5% tzv. financial costs, nejaké ost. náklady spojené s týmto neodobratím. Teraz mám hlavu v smútku, pretože materiál sme celý neodobrali a prišli mi dve faktúry na uvedené náklady, ale materiál už bol spotrebovaný čiže vydaný zo skladu bez prihodenia týchto nákladov, moja otázka znie: Kam zaúčtovať tieto položky? Jedná sa o dosť veľkú čiastku cca 20.000 eur tak potrebujem istú odpoveď, aby som nespravila chybu. Ďakujem za vaše odpovede.:D
K istej odpovedi by bolo treba vidieť aj faktúru, aj preklad zmluvy. Podľa opisu....úložné mi pripadá ako služba za skladovanie od výzvy na odber až do odberu, teda obstarávacie náklady, ktoré sa pripočítajú k fakturovanej sume za materiál. Ak by bol materiál ešte sčasti na sklade, napr. 27 % množstva, tak pri spôsobe A 27 % tejto sumy ide ako 112/111 na príjemke a 111/321 na faktúre, teda zvýšenie jednotkovej ceny zásob....a 73 % ide na 501/321, teda priamo do spotreby. Ak materiál bol už všetok spotrebovaný, alebo spôsob je B, tak celá fa ide 501/321. Tých ďalších 5 % je sadzba nejakých nákladov, asi z neodobratého množstva a je to zrejme nejaká zmluvná pokuta, účtuj 544/321. Všetko by mali byť aj daňové náklady, ale pokuta až po zaplatení. Z opisu nie je jasné, či faktúra podlieha aj samozdaneniu na DPH.
Anueta79
03.12.09,06:44
Áno faktúra podlieha samozdaneniu. Tie úložné náklady som takisto myslela ze dam na nejaku 501 alebo 518 ale tá 544 sa mi moc nepáči lebo ide o dosť veľkú sumu cca 20.000 eur a bude to aj danovo uznatelne?
a_je_to
03.12.09,10:01
Áno faktúra podlieha samozdaneniu. Tie úložné náklady som takisto myslela ze dam na nejaku 501 alebo 518 ale tá 544 sa mi moc nepáči lebo ide o dosť veľkú sumu cca 20.000 eur a bude to aj danovo uznatelne?
Áno, podľa § 21, ods. 2, písm. a, ZDP, ak je to podľa dodavateľsko odberateľskej zmluvy. Nedaňové, teda pripočitateľné sú len sankcie za porušenie všeobecne záväzných právnych predpisov /daňové, zdr. a soc. poisťovne, štátne orgány/, nie zmluvne dohodnutých podmienok. Musia však byť zaplatené do konca roka. Ak nie sú, tak sú pripočítateľné a v roku, kedy sa uhradia, sa potom uplatnia ako odpočítateľné.
Anueta79
03.12.09,12:46
Ďakujem pekne, sankcia bola už zaplatená tento rok, len sa mi jednalo o zaúčtovanie, takže teraz ju musím ešte preúčtovať na 544, ďakujem pekne za Vašu odpoveď. Veľmi ste mi pomohli.