matrixko11
01.12.09,19:21
Zdravím všetkých poradakov, chcem sa spýtať na jar sa chcem pustit do rekonštrukcie domu, chcel by som ho hlavne odizolovat a neviem ako nato, pretože dom je dlhy asi 30metrou-viete staré stavby úsky a dlhý a široký asi 9 m ide o to že je tam 5 miestností stoho 4 sú este z nepálenej tehly a 1 je dostavana z pálenej. chcem sa spýťat co by bolo najlepsie použit na odizolovanie a zbavenie vlhkosti rozmýšlal som spraviť drenáž ale potom som sa dozvedel aj o nejakom pasívnom sposobe zbavenia vlhkosti pomocou roxorou navrtaných v stene pozvaraných a stiahnutých na to najvlhšie miesto ja sám neviem čo... nemám zbytočne veľa penazí ale ked to nedám do hromaddy bojím sa že to skor či neskôr spadne. najhoršie je že dom je neobývaný už asi 7 rokou okrem výkendou kedy tam chodím robit vyvetrat a tak... ak mal niekdo podobný prípad a vedel by nejaké rady a triky budem rad ked sa ozve dakujem.
220870
01.12.09,18:41
Múry z nepálenej hliny sa nesmú úplne odizolovať( vodorovnou hydroizoláciou).Môžete odizolovať potery ,dom môžete omietnúť sanačnými omietkami .Môžete oddrenážovať okolie domu.
dolfort
02.12.09,00:17
Nemusíš to brať úplne vážne ;), no ja by som sa tiež zamyslel nad tým, čo s tým domom budem robiť. Závisí aj od jeho "stáří" a ďalších okolností.
Možno prichádza do úvahy aj odizolovanie dynamitom prípadne týmto:
http://www.baggerfreunde.de/MENCK/MENCK_M_260/M260spot.JPG
mazanova
02.12.09,12:58
ako sa oddrenážuje okolie domu?, potrebujem to k jednej krátkej stene, ktorá vlhne - neviem prečo?, pomôže odvetrávacia šachta? š/h ? aká, to vlhnutie môže byť sposobené aj splaškovou vodou? (etš nemáme opravené staré odkvapy) tak vodu odvádzame ale pri prudkých dažďoch je to málo platné...

Múry z nepálenej hliny sa nesmú úplne odizolovať( vodorovnou hydroizoláciou).Môžete odizolovať potery ,dom môžete omietnúť sanačnými omietkami .Môžete oddrenážovať okolie domu.
220870
02.12.09,18:07
ako sa oddrenážuje okolie domu?, potrebujem to k jednej krátkej stene, ktorá vlhne - neviem prečo?, pomôže odvetrávacia šachta? š/h ? aká, to vlhnutie môže byť sposobené aj splaškovou vodou? (etš nemáme opravené staré odkvapy) tak vodu odvádzame ale pri prudkých dažďoch je to málo platné...
Na vlhnutie alebo nevlhnutie domu má vplyv veľmi veľa skutočností.Najmä tie nepodizolované sú háklivé aj na drobnosti.
http://www.sanak.sk/sanacne_metody.htm
godeejay
10.12.09,18:16
no maťo ja by som ti aj poradil ale som na tom nejak podobne ako ty...len ja som sa rozhodol tak ze z vnutra spravim tzv.suche omietky alebo ak chces skor predsadene sadrokartonove steny..uberie ti to cca 5cm z priestoru z jednej strany ale ma to aj vyhodu...stenu za SDK buducim obi do tehly a vzniknuta "vzduchova medzera" ti bude sluzit ciastocne aj ako izolacia..ja nebudem z vnutra zateplovat(isover)ako sa zvycajne dava za SDK..zateplim z vonku polystyrenom..no ako som sa tu uz docital na tomto fore..treba brat do uvahy viacere faktory..zavolaj...dohodneme sa a dojdes aj s tvojou gazdinou ku mne do krak. a pokecame:)..lebo je to nadlho a vela rieseni vychodiskovych...
Julian
12.12.09,18:51
Tak sa mi zdá, že vlhnutie má na svedomí skutočnosť, že dom je neobývaný.

Náš rodičovský dom je postavený z hlinených valkov. Šírka murov je hádam 80 cm a vek domu určite dosť cez 100 rokov. Kým bol dom plne obývaný a všade sa kúrilo po vlhkosti nebolo ani stopy. Keď rodičia ostali samí, tak sa v jednej izbe kúrilo iba sporadicky a to sa už začalo objavovať vlhnutie vnútornej priečky od zeme (maľovka stmavela) najprv pár cm neskôr to bolo asi 30 cm od podlahy. Vlhnutie múru malo lineárny priebeh (bolo to vidieť v prechodových dverách z jednej do druhej miestnosti); v obývanej miestnosti nula a v sporadicky výkurovanej miestnosti tých 30 cm. Teraz je dom 10 rokov neobývaný (v lete sa vetrá , v zime sa temperuje na tých 10 st. C) a vlhkosť v múre sa v oboch miestnostiach znivelizovala na tých 30-40 cm od podlahy.

Či to funguje aj opačne, tak to je už otázka pre odborníkov.
Kvietocek
14.08.11,18:51
Prosim Vas o radu. V starom dome, ktory sa rekonstruje je vlhkost v izbach 65-70 % co je velmi vela. Odrazilo sa to aj na stenach. Izolacia z vonkajsej strany je prevdepodobn urobena dobre lebo mury nevlhnu, vlhnu vsak vnutorne priecky a steny v dome. Co robit?
stefanio88
18.10.11,18:12
Prosim Vas o radu. V starom dome, ktory sa rekonstruje je vlhkost v izbach 65-70 % co je velmi vela. Odrazilo sa to aj na stenach. Izolacia z vonkajsej strany je prevdepodobn urobena dobre lebo mury nevlhnu, vlhnu vsak vnutorne priecky a steny v dome. Co robit?
Kvietocek, ja mám taký istý problém. Dom z roku 63 steny z kvádry a vlhké len vnútorné priečky. Tak isto cca 7 rokov neobývaný. Prosím ta ak si našiel riešenie na svoj problém, tak ťa žiadam o radu :-). Ďakujem. Prosim ozvy sa mi na mail stefan.brendza@gmail.com