cocker.ba
01.12.09,19:40
Zdravim, momentalne na zivnost nemam druhy mesiac ziadne prijmy.Som povinny platit odvody do SP a ZP ked nemam z coho? V podstate je to jedno, lebo ked nemam z coho, tak nemam a platit nebudem.Mna skor zaujima pravna zodpovednost.
mysimis
01.12.09,18:44
Si povinný platiť odvody aj napriek tomu keď nemáš príjmy.
tuta
01.12.09,18:52
Zdravim, momentalne na zivnost nemam druhy mesiac ziadne prijmy.Som povinny platit odvody do SP a ZP ked nemam z coho? V podstate je to jedno, lebo ked nemam z coho, tak nemam a platit nebudem. ale budeš musieť . Mna skor zaujima pravna zodpovednost.


Si povinný platiť aj keď nemáš žiadne príjmy. Ono totiž nikoho nezaujíma, že nemáš žiadne príjmy. :mee:
V prípade, že nezaplatíš v termíne hrozia Ti naviac poplatky z omeškania.
cocker.ba
01.12.09,18:54
Si povinný platiť odvody aj napriek tomu keď nemáš príjmy.
Dakujem myslel som si. Tak mam smolu.Seky tykajuce sa zitia su pre mna prednejsie. Radsej si nebudem platit odvody, nez si necham odpojit energie, telefon atd, kvoli neplateniu-poistovne budu musiet pockat.Alebo pozastavim zivnost.
mysimis
01.12.09,19:42
Ak živnosť pozastavíš nebudeš musieť platiť odvody, ale pozor pozastavenie je minimálne na 6 mesiacov.
warrior
01.12.09,20:10
ono v podstate sociálku platiť nemusíš(samozrejme ak sa odhlásiš), že poraďáci......ale zdravotku musíš, je tak?
franceska
01.12.09,22:05
ono v podstate sociálku platiť nemusíš(samozrejme ak sa odhlásiš), že poraďáci......ale zdravotku musíš, je tak?
nemusí len v tom prípade, že mu v minulých obdobiach nevznikla povinnosť (príjmy vyššie, ako 12-násobok min.mzdy), alebo že nie je prihlásený ako dobrovoľný platiteľ (ale vtedy sa samozrejme môže odhlásiť)
veronikasad
01.12.09,22:54
Dakujem myslel som si. Tak mam smolu.Seky tykajuce sa zitia su pre mna prednejsie. Radsej si nebudem platit odvody, nez si necham odpojit energie, telefon atd, kvoli neplateniu-poistovne budu musiet pockat.Alebo pozastavim zivnost.
Môj názor - radšej si nechať odpojiť tlf ako nezaplatiť odvody do sociálky a v prípade nepredvídanej dlhodobejšej PN-ky prísť o nemocenské kvoli nedoplatku na odvodoch.

Prerušiť živnosť môžeš na obdobie najmenej 6 mesiacov. Ak si nie istý kedy budeš mať príjem na živnosť, radšej živnosť zrušiť (so všetkými povinnosťami voči ZP, SP, DU) a ak budeš mať prácu, znovu otvoriť. Vybavenie novej živnosti trvá pár dní.
cocker.ba
02.12.09,07:35
[QUOTE=veronikasad;1223516]Môj názor - radšej si nechať odpojiť tlf ako nezaplatiť odvody do sociálky a v prípade nepredvídanej dlhodobejšej PN-ky prísť o nemocenské kvoli nedoplatku na odvodoch.

odpojit telefon, znamena mozno aj elektrinu aj plyn, vodu...opakujem, prioritou je pre mna momentalne pokryt zivotne naklady a nie dodrziavat zakony...
veronikasad
02.12.09,07:42
[QUOTE=veronikasad;1223516]Môj názor - radšej si nechať odpojiť tlf ako nezaplatiť odvody do sociálky a v prípade nepredvídanej dlhodobejšej PN-ky prísť o nemocenské kvoli nedoplatku na odvodoch.

odpojit telefon, znamena mozno aj elektrinu aj plyn, vodu...opakujem, prioritou je pre mna momentalne pokryt zivotne naklady a nie dodrziavat zakony...
ja som napísala len svoj názor - každý máme svoje priority (som tiež živnostník a mám za sebou ročnú PN-ku). Len aby si v prípade dlhšej PN-ky nezostal bez príjmu na pokrytie životných nákladov ...

Odvody budeš musieť doplatiť, za neskorú úhradu ti poisťovne vyrubia penále. (V SP uvažujú s ďalším generálnym pardonom na odpustenie penálov, ten sa ale nevzťahuje na "doplatenie" nemocenského, ak ho SP nevyplatela z dôvodu nedoplatku na poistnom)

Ak nemáš prácu, živnosť zruš a zaeviduj sa na úrade práce. Bude za teba platiť odvody do zdr. poisťovne. Kedykolvek si ju môžeš vybaviť znovu.

Nevyrábaj si dlhy na odvodoch !
cocker.ba
02.12.09,09:47
Ak nemáš prácu, živnosť zruš a zaeviduj sa na úrade práce. Bude za teba platiť odvody do zdr. poisťovne. Kedykolvek si ju môžeš vybaviť znovu.

Praca bude az od 1.1.10, ale taka, z ktorej sa plati max. ZP.Nejde ani o podnikanie, ani zamestnanie, ale o cinnost na zaklade zmluvy o vykone funkcie. Takze na zivnost zial, prijem tak skoro nebude.A tym padom neprichadza do uvahy ani urad prace.
mizzuo
02.12.09,15:57
Ak si zrusis a opatovne zalozis zivnost, do konca juna 2010 nemusis platit odvody. Pri plateni ZP mozes byt kludny, ja som meskal aj viac ako pol roka a doplatil som to neskor, bez penalov.