R_O_S_S
01.12.09,21:06
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, že či sa platí daň z príjmu ak som dostal nehnuteľnosť darom a chcem ju následne predať.
V nehnuteľnosti som nemal trvalý pobyt viac ako dva roky a ani ju nevlastním viac ako 5 rokov, takže neviem či na mňa spadá oslobodenie od dani spríjmu.

Ďakujem
optimistka
01.12.09,20:53
oslobodenie sa na teba nevzťahuje, lebo nespĺňaš ani jednu z podmienok uvedených v § 9 ods. 1 resp. 2
Príjem za predaj nehnuteľnosti zdaníš a ako výdavok si uplatníš reprodukčnú OC podľa § 25 /§ 8 ods.5 písm. b/
martaf
21.02.10,15:49
Mam otazku k predaju zdedenej nehnutelnosti:
v roku 2004 mne a mojej sestre rodičia darovali nehnuteľnosť, každej 1/2. Ku dňu darovania nebol urobeny znalecky posudok. Znalecky posudok sme dali urobit 23/12/2006 a v roku 2007 sme uvedenu nehnutelnost predali, a kedze v nehnuteľnosti sme nemali trvalý pobyt viac ako dva roky a ani sme ju nevlastnili viac ako 5 rokov, tak sme v roku 2008 podali danove priznanie za rok 2007 a kazda zdanila 1/2 príjmu z predaja tejto nehnuteľnosti, ziadne vydavky k tomuto príjmu sme si neuplatnovali. Nedavno som narazila na clanok v novinach, ze pri takomto predaji sme si mohli odpocitat aj hodnotu nehnutelnosti v case jej darovania. Moje otazky su tieto:
1. Mozem vo vydavkoch pouzit hodnotu nehnutelnosti v roku 2006, alebo si musim dat spätne urobit novy znalecky posudok ku dnu darovania roku 2004?
2. V znaleckom posudku je uvedená technicka hodnota a vsetobecná hodnota nehnutelnosti, ktoru pouzijem ako vydavok?
3. Mozem este podat dodatocne danove priznanie za rok 2007?

Ďakujem za odpovede
evelien
24.02.10,13:37
Trosku som sa zamotala pri tom § 25. Ide o to, ze znalecky posudok z casa predaja nebol vyhotoveny. Rada by som do vydavkov pouzila aspon notarske poplatky a doklad za zhodnotenie nehnutelnosti (vymena okien). Nie je v tom ziaden problem, vsak?
Dada
14.02.11,13:15
Mam otazku k predaju zdedenej nehnutelnosti:
v roku 2004 mne a mojej sestre rodičia darovali nehnuteľnosť, každej 1/2. Ku dňu darovania nebol urobeny znalecky posudok. Znalecky posudok sme dali urobit 23/12/2006 a v roku 2007 sme uvedenu nehnutelnost predali, a kedze v nehnuteľnosti sme nemali trvalý pobyt viac ako dva roky a ani sme ju nevlastnili viac ako 5 rokov, tak sme v roku 2008 podali danove priznanie za rok 2007 a kazda zdanila 1/2 príjmu z predaja tejto nehnuteľnosti, ziadne vydavky k tomuto príjmu sme si neuplatnovali. Nedavno som narazila na clanok v novinach, ze pri takomto predaji sme si mohli odpocitat aj hodnotu nehnutelnosti v case jej darovania. Moje otazky su tieto:
1. Mozem vo vydavkoch pouzit hodnotu nehnutelnosti v roku 2006, alebo si musim dat spätne urobit novy znalecky posudok ku dnu darovania roku 2004?
2. V znaleckom posudku je uvedená technicka hodnota a vsetobecná hodnota nehnutelnosti, ktoru pouzijem ako vydavok?
3. Mozem este podat dodatocne danove priznanie za rok 2007?

Ďakujem za odpovede

Tak toto zaujíma aj mňa, nakoľko aj moja známa predala v roku 2010 darovanú nehnuteľnosť a nemá znalecký posudok.
Jana_clenka
25.02.11,18:45
Neviem či je to hlúpa otázka, ale dá sa urobiť znalecký posudok spätne ? Ďakujem.
Dada
26.02.11,08:46
Neviem či je to hlúpa otázka, ale dá sa urobiť znalecký posudok spätne ? Ďakujem.

My sme oslovili znalca a ten nam vyhotovi posudok spätne,že to nie je problem.