Jana Grofčíková
02.12.09,07:15
Prosím o radu môžem dať okamžitú výpoveď podľa §69 ZP keď zamestnávateľ nevyplatí 5mesiacov mzdu. Čo robiť keď mi ju odmietne a neprevezme?
veronikasad
02.12.09,06:19
Prosím o radu môžem dať okamžitú výpoveď podľa §69 ZP keď zamestnávateľ nevyplatí 5mesiacov mzdu. Čo robiť keď mi ju odmietne a neprevezme?
Neide o výpoveĎ, ale okamžité skončenie pracovného pomeru v zmysle § 69 Zákonníka práce - treba to správne formulovať.

Ak ti list neprevezme osobne (treba si dať potvrdiť kopiu s uvedením dátumu prevzatia), pošli ho poštou s doručenkou.

§ 69
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Jana Grofčíková
02.12.09,06:29
Presne tak som to sformulovala ako okamžite skončenie pracovného pomeru. Ale on tvrdí že taký zákon nieje že kde som ho zobrala a vyhráža sa že si to nepreberie, mám nejaký právny nárok, kedže potrebujem papiere o skončení prac.pomeru.
Tweety
02.12.09,06:32
Presne tak som to sformulovala ako okamžite skončenie pracovného pomeru. Ale on tvrdí že taký zákon nieje že kde som ho zobrala a vyhráža sa že si to nepreberie, mám nejaký právny nárok, kedže potrebujem papiere o skončení prac.pomeru.
Je to Zákonník práce už spomínaný §.
veronikasad
02.12.09,06:34
Presne tak som to sformulovala ako okamžite skončenie pracovného pomeru. Ale on tvrdí že taký zákon nieje že kde som ho zobrala a vyhráža sa že si to nepreberie, mám nejaký právny nárok, kedže potrebujem papiere o skončení prac.pomeru.
Veď som ti priložila citáciu zo Zákonníka práce. Ak p. majitel nemá zákonník práce, tak mu to skopíruj. A upozorni ho že si budeš uplatňovať neplatnosť okamžitého skončenia prac. pomeru na súde a nahlásiš ho na inšpekciu práce. Možno zaberie.
Ak výpoveď nepreberie osobne, zostáva ti pošta s doručenkou. Ak sa ti dopis vráti ako nedoručený, považuje sa za doručený.
Jana Grofčíková
02.12.09,06:35
Mám chodiť ďalej do práce? Alebo už nemusím?
tuta
02.12.09,06:35
Jedine to čo Ti radila Veronikasad zbaliť a poslať poštou na doručenku.
Zároveň môžeš uviesť len tak na spestrenie, lebo zamestnávateľ by mal o tejto povinnosti vedieť, že žiadaš o vystavenie
potrebných dokladov súvisiacich so skončením pracovného pomeru.
Jana Grofčíková
02.12.09,06:42
Veľmi pekne ďakujem:)
Mgr.Shrek
03.12.09,08:48
No neviem, ci ma este narok na okamzite ukoncenie prac. pomeru.
Nedostavali si mzdu 5 mesiacov a podla § 69 ods. 3 tam plynie mesacna prekluzivna lehota.
Podla mna sa moze zamestnavatel odvolat prave na to. Radsej daj vypoved a pracuj dalej, kym neuplynie vypovedna doba a prac. pomer neskonci. Zaroven podaj navrh na sud na vydanie platobneho rozkazu na sumu, ktoru ti zamestnavatel dlhuje.
Ak by si nechodila, mohla by sa tvoja pozicia v pripadnom sudnom spore zhorsit.
Drzim palce