jozefDP
02.12.09,08:45
Ahojte chcel by som poradit ohladom svojej manzelky.
Od roku 2005 je na invalidnom dôchodku so zníženou schopnosťou do 50 percent. Je zároveň SZČO. Jej príjem v rámci podnikania je však iba fakturácia na ťarchu môjho podnikania, pretože jej podnikanie spočíva v pomoci mojej firme , nakoľko jej zdravotný stav nedovoľuje sa angažovať v iných ekonomických aktivitách. Z jej ročného príjmu vyplývajú minimálne odvodové povinnosti. Podľa všeobecne dostupných informácii, čiastočne overených pracovníkom sociálnej poisťovne , dochádza u nej, vzhľadom na príjem v minulosti, k postupnému poklesu bodu pre výpočet starobného dôchodku. Do dôchodku by mala isť v roku 2016.
Moje otázky sú nasledovné:
1. Z čoho, z akého príjmu , sa jej bude počítať výška dôchodku?
2. Naozaj dôjde pri jej ročnom príjme k poklesu základného bodu pre výpočet dôchodku, v porovnaní s výpočtom invalidného dôchodku?
3. Čo sa stane, ako ovplyvní výšku dôchodku skutočnosť, ak by sa stala dobrovoľne nezamestnaná od 1.1. 2010, to znamená ak by k tomuto dátumu ukončila živnosť?
4. Aké povinné odvodové povinnosti , zdravotného a sociálneho poistenia by musela zo zákona plniť a v akej výške?
5. Aké zmeny by nastali ak by iba prerušila živnosť a na akú dobu by prerušenie to malo pozitívny význam?

dakujem
jozefDP
04.12.09,15:24
ahojte nikto nic?
Katy a R
04.12.09,15:44
ahojte nikto nic?

.. asi preto, že o tejto problematike sa tu už toho popísalo.....

môj súkromný názor ... lepšie je neplatiť (ak sa dá) žiadne odvody, ako platiť odvody z min. mzdy.. to dôchodok ozaj nerieši .. a čo s ušetrenými peniažkami:confused: ...použiť sedliacky rozum;)
Jana Motyčková
04.12.09,16:50
Ahojte chcel by som poradit ohladom svojej manzelky.
Od roku 2005 je na invalidnom dôchodku so zníženou schopnosťou do 50 percent. Je zároveň SZČO. Jej príjem v rámci podnikania je však iba fakturácia na ťarchu môjho podnikania, pretože jej podnikanie spočíva v pomoci mojej firme , nakoľko jej zdravotný stav nedovoľuje sa angažovať v iných ekonomických aktivitách. Z jej ročného príjmu vyplývajú minimálne odvodové povinnosti. Podľa všeobecne dostupných informácii, čiastočne overených pracovníkom sociálnej poisťovne , dochádza u nej, vzhľadom na príjem v minulosti, k postupnému poklesu bodu pre výpočet starobného dôchodku. Do dôchodku by mala isť v roku 2016.
Moje otázky sú nasledovné:
1. Z čoho, z akého príjmu , sa jej bude počítať výška dôchodku?
2. Naozaj dôjde pri jej ročnom príjme k poklesu základného bodu pre výpočet dôchodku, v porovnaní s výpočtom invalidného dôchodku?
3. Čo sa stane, ako ovplyvní výšku dôchodku skutočnosť, ak by sa stala dobrovoľne nezamestnaná od 1.1. 2010, to znamená ak by k tomuto dátumu ukončila živnosť?
4. Aké povinné odvodové povinnosti , zdravotného a sociálneho poistenia by musela zo zákona plniť a v akej výške?
5. Aké zmeny by nastali ak by iba prerušila živnosť a na akú dobu by prerušenie to malo pozitívny význam?
ffice:office" />
dakujem
Najskôr vzorec pre výpočet dôchodku :
StD = POMB x doba star.poistenia x ADH
POMB = priemerný osobný mzdový bod
ADH = suma stanovená vládou (teraz cca 9€)

1., 2. Pri výpočte ID SP zisťovala tzv. priemerný osobný mzdový bod - z toho sa vypočítava StD. Pokiaľ si platí len minimálne poistné, jej priemerný osobný mzdový bod sa znižuje. Ale keď pôjde manželka (invalidný dôchodca) do starobného dôchodku, starobný dôchodok jej musí byť vypočítaný najmenej z priemerného osobného mzdového bodu, ktorý bol zistený pri priznaní ID. T.j. platenie poistného z minima jej nijako neovplyvní výšku StD. StD by ovplyvnilo iba platenie vyššieho poistného tak, že by priemerný mzdový bod sa navyšoval.

3. nemá to žiaden vplyv na budúci StD. Doba poberania ID sa počíta tiež ako doba poistenia pre účely starobného dôchodku.

4. žiadne. Na ZP sa prihlási ako poistenec štátu z dôvodu poberania ID.

5. detto ako pri zrušení živosti.