kovex
02.12.09,10:09
Mám špecifický prípad.
Spoločnosť Alfa predčasne ukončila leasing na strojné zariadenie tým, že chcela vyplatiť zvyšné splátky skôr. Ale stalo sa čo sa nemalo stať a peniažky išli niekde inde, takže nie je schopná ich vyplatiť.
Leasingová spoločnosť vystavila faktúry na úhradu predčasného ukončenia leasingu, je možné tieto faktúry - záväzky postúpiť na inú spoločnosť Beta, ktorá je ochotná vyplatiť zvyšné splátky a tým pádom by sa uzatvorila s nimi zmluva o postúpení záväzkov, kde by bolo uvedené, že predmet zmluvy prechádza na novú spoločnosť Beta?
Je možné také niečo? A ako by to vyzeralo v účtovníctve spoločnosti Alfa?

ďakujem
IvoM
02.12.09,09:18
Sú to dve veci, ALFA predčasne ukončila leasing, takže ďalej postupuje podľa toho či splnila alebo nesplnila podmienku §2s ZoDP. Druhá vec je, že predčasným ukončením leasingu sa podľa toho čo píšeš stala vlastníkom strojného zariadenia, takže firme BETA ho môže predať. Záväzky sa podľa mňa postúpiť nedajú, postúpiť sa dá pohľadávka, takže by sa mala dohodnúť Beta s leasingovou spoločnosťou. Prípadne, ak je to vôbec ešte možné postúpiť leasing na BETU.
kovex
02.12.09,09:23
Predčasne ukončený leasing je, uhradený nie je, čiže predmet nájmu sa ešte nepreviedol na spol. Alfa, a keďže nemá peniaze na úhradu, asi ani nebudú faktúry uhradené.
Spoločnosť Beta by ich uhradila, ale ako previesť záväzky na ňu? Prečo sa nedajú postúpiť ak s tým súhlasí?
IvoM
02.12.09,09:57
Záväzok sa nedá postúpiť, obchodný zákonník pozná len postúpenie pohľadávky. Je ale možné podľa §531 a §532 občianskeho zákonníka prevziať dlh alebo záväzok. Rozdiel je ten, že s tým musí súhlasiť veriteľ, teda leasingová spoločnosť, nestači aby sa dohodla ALFA a BETA.
kovex
02.12.09,10:20
Záväzok sa nedá postúpiť, obchodný zákonník pozná len postúpenie pohľadávky. Je ale možné podľa §531 a §532 občianskeho zákonníka prevziať dlh alebo záväzok. Rozdiel je ten, že s tým musí súhlasiť veriteľ, teda leasingová spoločnosť, nestači aby sa dohodla ALFA a BETA.


Áno už som si to našla v Občianskom zákonníku a prebehla som aj iné príspevky, takže používajú to aj spoločnosti nielen fyzické osoby. Teraz ostáva dohodnúť sa s leasingovou spoločnosťou na akceptovaní tejto dohody.