ajacik
06.09.05,18:28
Mladý človek skončil vysokú školu (23 r.). Nebýva s rodičmi, má vlastný byt, je evidovaný nezamestnaný a nepoberá podporu v nezam. Zažiadal si o dávku v hmotnej núdzi 1.560,-.
Volali mu z UPSVaR, že vraj rodičia musia na matrike alebo pred notárom dať čestné vyhlásenie, že nebývajú s ním.
Je to naozaj potrebné??
ala13
06.09.05,16:32
Je to blbost ak ma vlastny byt (a tym i maju rozny trv.pobyt) a je dospely. Tam skor naopak udelovali davku ked zil spolu s rodicmi, vtedy sme prehlasovali, ze v tom byte kde s nami byva mu nic nepatri.
Pepa
06.09.05,16:38
Zrejme áno, pokiaľ dieťa nedovŕši 25 rokov a žije s rodičmi "musia ho živiť" - teda nemá nárok na sociálne dávky. Pokiaľ má vlastný byt ÚPSVaR to takýmto spôsobom
"preveruje" - keďže rôzny trvalý pobyt nevylučuje "spoločnú domácnosť".
ajacik
06.09.05,16:47
dakujem.

to je teda strašná blbosť :mad:.
len tak pre zaujímavosť by ma zaujímalo, čo by bolo v prípade, keby bol rozhádaný s rodičmi. To by kvôli takej veci nemal nárok ani na sociálku, že? No, naše zákony sú fakt super.

Inak som nevedela, že ak býva dieťa do 25r. s rodičmi, tak nemá nárok na sociálku. Ved kedysi to bolo podstatne jednoduchšie.

A ešte jeden dotaz. Chalan sa prihlásil až v auguste (evidovaný nezamestnaný je od júna). Nevedel, že si musí dať žiadosť. Má nárok na sociálku až od augusta, alebo aj spätne od júna?
Pepa
06.09.05,16:52
Sociálna dávky -ak sa mi dobre zdá, tak od "uplatnenia nároku". Pri príspevku na bývanie to platilo aj spätne /ale či platí..../.