Viliam...
06.09.05,20:49
Ahojte,

mal by som jednu otázku:

Vlastním dom, ktorý ako fyzická osoba plánujem prenajímať živnostníkom. Manželka má v dome trvalý pobyt.

Po koľkých rokoch bude možné dom predať, tak aby príjem z tohto predaja bol daňovo oslobodený.

Po dvoch? Alebo až piatich rokoch? A odkedy sa tento čas počíta - od kúpy alebo od ukončenia prenajímania?

Ďakujem za vaše odpovede.

V.
ala13
08.09.05,11:15
Tvoj problem riesi § 9 zakona o dani z prijmov. Je tam oslobodenie od dane, ak uplynie 5 rokov po vyradeni z obchodneho majetku. Ale nic sa tam nepise o jeho prenajimani! To mi je novinka po minule roky to bolo aj o jeho prenajme, ale neviete mi poradit, ci sa tym vyradenim z obchodneho majetku mysli i jeho prenajom?

Nezabudni vsak na § 4 odsek 5, ak tu nehnutelnost budes len ciastocne vyuzivat na podnikanie cize len cast bude zaradena do obchodneho majetku, len cast sumy za predaj domu budes musiet zdanit.
Monika1
08.09.05,11:29
Prenájom nehnuteľnosti sa určite nepovažuje za vyradenie z obchodného majetku.
ala13
08.09.05,11:37
Vsak? A ako je to teda s prenajimanym domom, ktory sa neprenajima v ramci zivnosti? Ved ten dom predsa nie je v ziadnom obchodnom majetku, ci ano? Teda ho mozno predat po 5 rokoch od jeho kupy bez zdanenia bez ohladu na to, ci bol prenajimany?
Monika1
08.09.05,11:59
V starom znení zákona, ktorý bol platný do 31.12.2004 bol deň vyradenia majetku z obchodného majetku deň, v ktorom dňovník posledný raz účtoval majetok v účtovníctve alebo viedol o ňom evidenciu podľa § 6 ods. 11 ale od 01.01.2005 to vypadlo z § 9 ods. 1 písm. b , takže v zmysle tohto paragrafu by nemal príjem po piatich rokoch pri predaji zdaňovať. Je to zaujímavé !!! Ale ak sa pozriem na § 2 zákona o dani z príjmov ods. 1. písm m., tak tam je presne uvedená definícia obchodného majetku. Potom by mi to vychádzalo asi tak, že ak uvedený prenajímateľ Fo, ktorý viedol evidenciu podľa § 6 ods. 11, a uplatňoval si k príjmom z prenájmu aj výdavky, tak tento majetok, ku ktorému viedol spomínanú evidenciu je v zmysle § 2 ods. 1 písm. m , obchodným majetkom a dňom vyradenia je podľa mňa deň, kedy prestal uvedený majetok využívať na podnikateľské účely a nedosahuje žiadne príjmy z prenájmu uvedeného majetku.
Viliam...
08.09.05,16:27
Čiže, ak som to dobre pochopil.

V prípade, ak budem majetok prenajímať ako fyzická osoba a súčasne si budem chcieť uplatňovať daňové výdavky, čím si budem znižovať moje príjmy a tým aj daňovú povinnosť - bude sa na mňa vzťahovať oslobodenie až po 5 rokov od dátumu, kedy ukončím prenájom nehnuteľnosti.

Mám pravdu?
ala13
23.09.05,13:32
Mas pravdu, ale ak si budes vydavky uplatnovat len percentom (25%), tak dom pri predaji nezdanujes, je o tom viac na:

http://www.reality.sk/poradna.aspx?idporadna=2