Kubi
02.12.09,11:35
Dobry den,
mam firmu(plátca DPH), kt. ma obchod nad kt. ma nadstavanu bytovu jednotku v ktorej byva. Budovu som po uplnom dokonceni zaradila do podnikania a odpisujem ju 1/3 z dôvodu ze stavba aj pozemok boli vyuzite na osobnu pristavbu. Oplotenie a chodniky odpisujem na zvlast karte a to 1/2 nakladov pretoze sa tiez vyuzivaju na fir. aj sukr. ucely.
Teraz robil podnikatel fasadu, hromozvod a prirabal chodik okolo domu. Mozem si z celych nakladov uplatnit DPH a odpisovat kazde na zvlast karte v pomernej casti? alebo v pomernej casti uplatnit aj DPH, alebo ho neuplatnovat vobec.
Dakujem za radu....
Kubi
03.12.09,08:30
naozaj nepozna nikto odpoved?
a_je_to
04.12.09,22:59
Dobry den,
mam firmu(plátca DPH), kt. ma obchod nad kt. ma nadstavanu bytovu jednotku v ktorej byva. Budovu som po uplnom dokonceni zaradila do podnikania a odpisujem ju 1/3 z dôvodu ze stavba aj pozemok boli vyuzite na osobnu pristavbu. Oplotenie a chodniky odpisujem na zvlast karte a to 1/2 nakladov pretoze sa tiez vyuzivaju na fir. aj sukr. ucely.
Teraz robil podnikatel fasadu, hromozvod a prirabal chodik okolo domu. Mozem si z celych nakladov uplatnit DPH a odpisovat kazde na zvlast karte v pomernej casti? alebo v pomernej casti uplatnit aj DPH, alebo ho neuplatnovat vobec.
Dakujem za radu....
Uplatňovanie nákladov a odpočtu DPH a ich pomer v tomto prípade nemôžeš ako účtovníčka považovať za svoj problém a vec Tvojho rozhodnutia. To od niekoho musíš dostať v zrozumiteľnej forme do rúk. Žiadaj od majiteľa, aby to zápisnične prejednal so svojím správcom dane. Bez predchádzajúceho zápisničného odsúhlasenia so správcom dane nemožno vopred stanoviť žiadny pomer, ktorý by do budúcnosti mal byť daňovou kontrolou zaručene uznaný. Toto mu vysvetli, že v neprehľadných daňových situáciách sa to žiada. To, čo bolo stavané ako byt malo mať aj vlastné merače energií, alebo aspoň podružné meranie, inak to bude fakt ťažké.
Majiteľ mal buď v priebehu stavby oddeľovať náklady a neuplatňovať DPH z bytovej časti, alebo odkúpiť bytovú časť do osobného vlastníctva. Ak staval an-blok celú budovu ako svoj obchodný majetok podľa § 2, písm. m, musel mať nejakú predstavu o jej podnikateľskom využití, vrátane bytovej časti. Teda buď predaj, alebo nájom. Nech napíše prehlásenie o nájomnom s overením podpisu /namiesto zmluvy so sebou samým/, sám sebe stanoví nájomné aj pomernú časť energií a platí si ich. Z nájomného 5 násobok živ. minima u FO je oslobodený od dpfo, ale musí uplatniť aj storno pomerných nákladov. Potom nemusí počítať žiadne pomery u uplatňovania nákladov a odpočtu DPH na vstupoch, okrem koeficientu, ak nájom bude oslobodený od DPH. Inak, ak neakceptuje nájomné...viď prvý odstavec.
Spoločným menovateľom pre obidve alternatívy a ich daňovú uznateľnosť je preukazné ocenenie osobnej spotreby vo vlastných nákladoch na bytovú časť /viď § 22, ods. 5, posl. veta ZoDPH/.. Potom je už jedno, či si vyberie prvú alternatívu s neuplatňovaním daňových nákladov a odpočtu DPH k osobnej spotrebe, alebo druhú alternatívu - fakturáciu nájomného sebe v sume zodpovedajúcej vlastným nákladom spotreby a DPH k nej. Ak však nájomné stanoví nie podľa § 38, ods. 5, ale podľa ods. 3 ZoDPH, tak bude aktuálny aj § 54, ods. 1 a 3, písm. a. Výhodou druhej alternatívy je, že všetko uplatňuješ do daňových nákladov a odpočtu a netreba jednať so správcom dane.
Kubi
09.12.09,10:06
Dakujem velmi pekne,,, preberiem to s podnikatelom,,,,,
a_je_to
15.12.09,20:13
Po zistení svojho omylu revidujem svoj príspevok č. 3 - nájomné podľa § 38, ods. 5 /s DPH/ možno uzavrieť iba so zdaniteľnou osobou, ktorá si ho môže uplatniť ako svoj daňový výdavok. Pre osobnú potrebu možno uzavrieť iba nájom podľa § 38, ods. 3, ktorý je pre nepodnikateľa naďalej natvrdo oslobodený. Teda koeficienty a spätná úprava odpočtu.
Sorry !